Kvůli melicitóze kilogram medu někde stále stojí i 150 korun

Od jara šla cena medu rychle nahoru. Kilogram medu se prodával za 130 až 150 korun. Včelaři se obávali nižší produkce. Poptávka byla stále větší, medu bylo málo, a tak se zdražoval. Před dvěma roky nabízel velkovýkup za kilogram lipového medu necelých 40 korun, letos to bude 68 až 69 korun.
„Je to možné, že někde prodávají med za 150 korun, ale na Táborsku je stále za 100 až 120 korun. Je pravda, že to zpočátku vypadalo, že med nebude, ale nyní je ho zase relativně hodně. Nebojíme se. Před několika týdny byla situace jiná. V kraji jsme se potýkali s melicitózou. Stávalo se, že med nešel sundat z plástů. Byl tvrdý jako beton. Med pak rychle zcukernatí, a proto ani nevyteče. Ale včelaři si vždy poradí. Plásty vrátí do úlů a včely melicitózní med lehce zpracují. Jiní včelaři z něj vyrobí medovinu. Ale je pravda, že z melicitózního medu už nikdy klasický med nebude,“ na dokreslení vysvětlil Karel Jeřábek z táborské včelařské organizace. „Stále nevíme, co melicitózu způsobuje. Včelaři se dohadují, že to může být snůškou z modřínů. Ale nikdo to zatím nepotvrdil. Až budeme vědět, tak na situaci můžeme reagovat,“ dodal.
Jižní Čechy mají skoro 60 000 včelstev a jednu z nejsilnějších členských základen. Jedno včelstvo vyprodukuje za rok 15 až 20 kilogramů medu. Jihočeský med patří mezi nejkvalitnější medy.
Diskuse k článku