Centrální ČOV nebude. Obyvatelé Třebohostic a Zadních Zborovic budou vodu čistit individuálními čistírnami - Jižní Čechy Teď!
1. 2. 2022 7:11

Centrální ČOV nebude. Obyvatelé Třebohostic a Zadních Zborovic budou vodu čistit individuálními čistírnami

TŘEBOHOSTICE – Přibližně dva roky řešili zastupitelé Třebohostic na Strakonicku otázku, jak v obci i v osadě Zadní Zborovice naložit s odpadními vodami. Jestli centrální čistírnou, nebo individuálními čistírnami, popřípadě tříkomorovým septikem s biofiltrem nebo zemním filtrem. Na sklonku loňského roku padlo rozhodnutí. Obce se vydají cestou individuálních čističek, které budou mít jednotlivé nemovitosti.




 

Rozhodnutí však nebylo zcela jednomyslné. „V Zadních Zborovicích bylo odsouhlaseno jít cestou domovních čističek, v Třebohosticích naopak byly návrhy jít centrální čističkou. Ale nakonec rozhodla ekonomická kalkulace, takže zastupitelé se přiklonili k variantě individuálních čističek,“ upřesnil starosta Jiří Plechatý.

Připouští, že se najdou lidé, kterým se to líbit nebude. „Vzít si však úvěr třeba 20 milionů korun na centrální čistírnu, do toho jsme jít nechtěli. Báli jsme se, že by to zmrazilo život v obci, protože veškeré finance by šly na splácení úvěru. Těžko bychom pak mohli dělat jiné věci a investice,“ vysvětlil starosta.

Občané dostanou od obce příspěvek

Individuální čističky (nebo tříkomorové septiky) vidí Jiří Plechatý pro malou obec do 150 obyvatel jako nejschůdnější cestu. „Navíc my musíme počítat všechno dvakrát, když k nám patří i Zadní Zborovice,“ doplnil. Občanům však obec s financováním pomůže. „Domluvili jsme se, že každou nemovitost podpoříme příspěvkem z rozpočtu ve výši 50 tisíc korun. Občanům chceme pomoci, podpořit je, aby dokázali čističky vybudovat a měli motivaci si je pořídit. Máme tady i bytovky a řadové domky, u těch budeme hledat co nejspravedlivější klíč příspěvku, když tvoří jednu bytovou jednotku,“ zmínil starosta.

Vypouštění do povrchových vod má obec povoleno od odboru životního prostředí Městského úřadu Strakonice a Povodí Vltavy do konce roku 2027. Takže během nadcházejících šesti let plánuje, že si obyvatelé čističky dobudují. Příspěvek bude vydán vždy až po kolaudaci. „Teď už je na každém, kdy začne a jak se s tím popasuje. Budeme přispívat zpětně i těm, kteří už čističku mají a pořídili si ji čistě za svoje peníze,“ zdůraznil starosta. Ceny čistících zařízení jsou podle něj různé – čistička vyjde od 35 tisíc do 50 tisíc. „K tomu je ale potřeba počítat se zemními pracemi, potřebu přivést k nim odpad a ten někam napojit, třeba do obecní kanalizace,“ poznamenal.

Kvalita splaškových vod se zlepší

Co bude vyřešení tohoto tématu pro obec znamenat? „Myslím, že 99 procent lidí nevypouští v odpadních vodách, co vypouštět má. Podle mě tímto krokem si 80 procent domácností vybuduje čističku nebo septik a kvalita splaškových vod se tím určitě zlepší. Aktuálně má každý jímku, kterou si vyváží, nebo dvoukomorový septik, což už dnes není dostačující,“ konstatoval Jiří Plechatý.

Vybudovat centrální čistírnu odpadních vod, což byl druhá varianta, by bylo obtížné kvůli tomu, že by musela obhospodařovat obě obce. Zastupitelstvo mělo zpracované studie, které byly z let 2018 a 2019, kdy nejnižší částka ČOV byla 40 milionů korun. Jenže ceny se zvlášť v poslední době vyšplhaly hodně nahoru. „Čistírna by dnes vyšla zhruba na 70 milionů. Rozhodli jsme se tedy, abychom si nebrali úvěr, že půjdeme cestou individuálních čistíren. Je to pro nás i ekonomicky lepší,“ potvrdil starosta. Obec čeká ještě dobudování vodovodních řadů.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.