Žena přišla o miliony. Uvěřila, že získá dědictví ze zahraničí

„Od loňského května do současné doby z poškozené neznámí muži, vydávající se za francouzského právníka, zastupujícího banku v Belgii, a za zástupce kontrolního úřadu v Belgii, vylákali více než dva miliony korun. K žádnému převodu dědictví nedošlo a k navrácení plateb za poplatky rovněž ne,“ přiblížila policejní mluvčí Lenka Pokorná.
Policisté v této souvislosti důrazně varují před podobnými případy. „Bohužel jich stále přibývá a kromě falešných bankéřů, obchodujících s kryptoměnou, válečných veteránů, zahraničních vojáků či lékařů se podvodníci mohou vydávat i za správce pozůstalosti,“ poznamenala mluvčí.
Doplnila, že uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny, zpravidla cizinců. Peníze většinou putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.
„Nikdy proto neposílejte peníze lidem, které osobně neznáte, nikdy jste je neviděli a neznáte jejich pravou identitu. Také si ověřujte informace a nenechte se zlákat vidinou velkého dědictví, výhry, rychlého zbohatnutí při investování do kryptoměn či šťastného života v bohatství s virtuálním partnerem,“ zdůraznila Lenka Pokorná.
Diskuse k článku