Internetové Jihočeské tržiště nabízí školním jídelnám kvalitní potraviny. Jejich producenti mohou prodávat přímo bez obchodních řetězců


„Proč by na stoly našich dětí měly putovat suroviny vzdálené stovky kilometrů, když to nejlepší a nejčerstvější jídlo máme k dispozici zde,“ okomentoval hejtman Martin Kuba vznik internetového tržiště, které se ve čtvrtek představilo prezentací na zasedání krajských zastupitelů.
Z aplikace si může každá školní jídelna pohodlně vybrat produkty od oblíbeného zpracovatele, nebo porovnat cenu výrobku od více zdrojů. „Na přípravě aplikace spolupracujeme s Regionální agrární komorou Jihočeského kraje tak, abychom si byli jisti, že platforma nabídne jihočeským dětem skutečně jen to nejlepší, co Jihočeský kraj nabízí „, řekl hejtman Kuba.
Jihočeské tržiště je místem, kde mohou jihočeští zemědělci a producenti, bez ohledu na objem výroby, nabídnout své produkty školám ve svém okolí přímo bez zprostředkovatelského velkoobchodu, který mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. „V dnešní době se nakupování v e-shopech stalo naprosto běžnou součástí našeho života. Jihočeské tržiště je, zjednodušeně řečeno, obyčejný e-shop. Rozdíl je v tom, že naše tržiště může pomoci malým producentům, kteří jinak nemají možnost prosadit se na trhu, kterému vévodí velkoobchodní řetězce. Je to prostor, který funguje na stejném principu jako byla osvědčená tržiště, kde naše babičky a maminky nakupovaly zdravé místní potraviny. Každý se už dnes orientuje v internetovém prostoru a zde u nás bude moci velmi lehce oslovit potenciální odběratele a nabídnout své vlastní konkrétní produkty za konkrétní cenu,“ doplnil hejtman Kuba s tím, že přidaná hodnota je pro Jihočechy daleko větší. Tržiště kromě kvalitních potravin podpoří pracovní trh a sníží uhlíkovou stopu při dodávkách zboží.
Školní jídelny si mohou vybrat ze široké nabídky sortimentu jihočeských potravin. Tržiště nabídne ovoce i zeleninu, pečivo, maso i ryby, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, nápoje a mnohé další. „V tuto chvíli se tržiště otevře pouze pro školy zřizované Jihočeským krajem. Do budoucna zvažujeme rozšíření i na základní a mateřské školy, popřípadě další instituce,“ dodal Kuba. A tuto nabídku jídelnám označil i za nástroj proti klientelismu, který se může v zaběhaných odběratelsko dodavatelských systémech vyskytovat. Zastupitel Dan Leština (Piráti) se dotázal, jestli budou nějak označeny produkty ekologického zemědělství. Dostal odpověď, že budou označeny štítky.
Na projektu Jihočeského tržiště spolupracuje kraj s Regionální agrární komorou Jihočeského kraje. „Tržiště je v rámci České republiky průlomovým nástrojem systematické podpory producentů kvalitních regionálních potravin. Pro nás je důležité, že rozvíjí myšlenku projektu Chutná hezky. Jihočesky na kterém jihočeská agrární komora spolupracuje s Jihočeským krajem od roku 2006,“ upřesnila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.
Jihočeské tržiště je společný projekt Jihočeského kraje, Regionální agrární komory Jihočeského kraje a jejího projektu Chutná hezky. Jihočesky, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy.
Diskuse k článku