České korálky jsou hitem ve světě. V Milevsku se otevřela výstava korálkových šperků















O práci a úspěších korálkářek mluvila na vernisáži sekretářka spolku Jarmila Podzemská. Návštěvníci vernisáže s potěšením vyslechli, že korálky, které vyrábí česká firma Preciosa Ornela v Jablonci nad Nisou patří ve světě k nejžádanějším. Vznikají z nich překrásná díla a šperky z korálků jsou nyní módním trendem.
Ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář zabrousil do historie. Korálky svůj název odvozují od korálů, z jejichž úlomků vznikaly první šperky. V antice sloužily jako ozdoba lastury a až kolem roku 1000 našeho letopočtu se objevily hliněné korálky. Ve 12. století pak v Čechách vznikly první sklárny, hlavně v pohraničních horách, kde byl dostatek dřeva pro topení ve sklářských pecích. Ve výrobě korálků pak vynikali benátští skláři a jejich výrobky se líbily i indiánům, když je španělští objevitelé Ameriky s sebou přivezli. V Čechách se výroba rozšířila nejdřív v Turnově a pak se přesunula do Jablonce nad Nisou a okolí.
Jarmila Podzemská vyzdvihla úspěchy členek spolku a zmínila, že například Jana Kramperová z Milevska tvoří miniatury. Pracuje s nejmenšími korálky, které se dovážejí z Japonska. A pro zajímavost doplnila, že práce s korálky má i pozitivní efekt na zdraví. „Já sama mám revmatickou artritidu a práce s korálky je dobrá rehabilitace, nutí mě procvičovat ruce,“ zmínila Jarmila Podzemská. Korálky učí trpělivosti, jednotlivé šperky vyžadují desítky, někdy i stovky hodin soustředěné práce.
Na výstavě nejsou jen šperky, je tu k vidění třeba i betlém z korálků, korálkové květiny a další půvabné výrobky. Taky třeba korálky zdobené svatební šaty. „Hanka Kertisová z Chebu vyrobila pro hru v karlovarském divadle repliku koruny anglické královny Alžběty. Je k nerozeznání od pravé a máme přislíbeno, že nám ji divadlo půjčí pro naši připravovanou výstavu na téma Film a seriál příští rok,“ dodala Jarmila Podzemská.
Z českých korálků tvoří i ženy kmene Samburu v Keni, které nafotil fotograf Josef Rychtecký ze Zhoře u Mladé Vožice. Rozměrné korálkové ozdoby nosí při obřadech dívky, ve věku 10 až 13 let jsou to již potenciální nevěsty a krášlí se pro tamní válečníky. A v době, kdy válečníci i na několik měsíců opustí vesnici, musí se ženy nějak uživit, a tak z korálků tvoří předměty, které se pak prodávají v etno shopech. Třeba korálkové mističky nebo korálky zdobené pantoflíčky. Od kmene Samburu putují hlavně do Anglie.
Jak o korálkářkách, tak o zajímavostech z cest Josefa Rychteckého do Afriky přinesou víc Jihočeské týdeníky. Výstavu, kterou v Milevském muzeu naaranžovala Dagmar Kolingrová z Milevska a dostala za to od korálkářek na vernisáži kytici, lze v Milevském muzeu navštívit až do 13. listopadu. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Milevské muzeum se nachází v areálu kláštera.
Diskuse k článku