Debata o proměně parku na Husáku nabídla plán i rozpaky











Veřejnost může ještě 15 dní na odbor životního prostředí adresovat připomínky e-mailem. Ze setkání se dělal textový záznam námětů a připomínek. Pokud prý budou návrhy vyhovovat stanoviskům dotčených orgánů, je možné je zapracovat. I když na debatě zaznělo, že na velké úpravy už v rámci tohoto projektu není prostor. Slyšet byla i kritika, že město už má vydané stavební povolení na dopravní řešení okolí parku a úpravu parkovacích míst, ale žádné veřejné projednání k tomu nepořádalo, ačkoliv je to součást celkové revitalizace.
Poslední veřejné projednání přípravy studie parku na Husově náměstí se konalo už v roce 2014. Od té doby ležel projekt u ledu, pak do příprav a veřejných setkání hodila vidle pandemie. V mezičase se konalo pět pracovních porad se zástupci lidí, kteří kvůli parku sepsali petici.
Další přípravy revitalizace parku vyvolávají i řadu otázek. Letos například zastupitelé schvalovali navýšení ceny regenerace parku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se v záměru neobjevilo inovativní dětské vodní hřiště, které řadu lidí překvapilo. Zastupitelé jej většinou hlasů důrazně odmítli a požadovali klasické dětské hřiště. Stejně tak se ozvala sousední Základní škola Jana Husa s kritikou, že o parku s ní nikdo nemluvil a její názor nikoho nezajímá.
Záměr města
Na debatě promluvil dosluhující místostarosta Ondřej Veselý. „První veřejné projednání se konalo už v roce 2014. Začali jsme se tehdy zabývat podobou píseckých parků. Bylo zjevné, že se s tím musí něco dělat. Akutní zásah potřebuje park na Mírovém náměstí a park na Husáku. V průběhu let došlo v parku na Husáku k řadě zásahů, které mu nesvědčí. Nejvíc je to vidět k Purkyňově ulici u řady jehličnanů, které tam nepatří. Dříve se v parku scházeli uživatelé drog, dnes spíš středoškolská mládež. Ale ne ta, co by četla Foglara. Tato patří spíš k Bratrstvu kočičí pracky,“ uvedl místostarosta.
Popsal, že původně se uvažovalo o jednoduché úpravě a výměně inventáře. „Projekt se ale rozrůstal. Ve volebním období 2014 až 2018 park asi nebyl prioritou, proto byla taková přestávka. V tomto volebním období jsme se rozhodli projekt dotáhnout. Park by se měl dělat v etapách, ale to je otázka na nové vedení města, jaký k tomu zaujme postoj,“ dodal Veselý.
Mrzí ho, že ze studie vypadlo vodní hřiště. „Byl jsem jeho velký zastánce, ale rozhodnutím zastupitelstva byl tento prvek vyjmut. V parku je funkční studna, která by hřiště dotovala, ale zastupitelstvo mělo jiný názor. Proto tam bude jen obyčejné dětské hřiště, žádné zajímavé,“ doplnil Veselý.
Více nabídne tištěný Týdeník Písecké postřehy. Dočtete se, jaké výhrady má k záměru a co mu na to řekli zástupci projekční firmy, která návrh představila.
Diskuse k článku