Klára Borlová sháněla boty pro dceru. Dnes je majitelkou úspěšné firmy prodávající barefootovou obuv

„Naše podnikání vzniklo náhodou, nejednalo se o propracovaný byznys plán. Když byl nejstarší dceři rok, koupila jsem jí doporučované, kvalitní, zdravé kotníčkové boty s pevnější podpadkem. Byly na ní ale tuhé, mohutné, chodila divně, nezvládala přirozenou chůzi. Chtěla jsem pro ni něco jiného a nemohla jsem nic sehnat,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky Klára Borlová.
Dětské boty podle svých představ nakonec objevila až v Asii. „Splňovaly požadavky, aby se v nich dalo dobře chodit, byly prostorné, měkké, lehké a zároveň dobře seděly. Minimální odběr byl ale padesát párů. Zkusila jsem to a hodně rodičů z mého okolí reagovalo pozitivně. Boty se postupně rozprodaly bez velkého úsilí a snažení. Když jsme viděli, jak velký je o ně zájem, objednali jsme příště 200 párů a začali jsme připravovat internetové stránky,“ popisuje žena, která s manželem podle svých slov podnikala v té době doslova z obýváku.
V té době žila rodačka z Písku s rodinou v Praze. Poté, co se před šesti lety stěhovali zpět do Písku bylo jasné, že pro podnikání je třeba větší prostor. „Měli jsme dvě děti, čekala jsem třetí. Tehdy už to bylo takové, že bylo třeba opravdu dělat něco každý den a věděla jsem, že se třemi dětmi to nebude jednoduché a nebudu moct vše zastat sama. Chtěla jsem mít kancelář, sklad kam může někdo chodit externě vypomáhat,“ vysvětluje Klára Borlová.
Boty imitující chůzi naboso se těší oblibě
Zatímco v začátcích svého podnikání nabízela jen jednu značku, postupně se sortiment rozšiřoval. „Dnes máme boty od zhruba šedesáti výrobců, objednáváme je od českých výrobců na přímo, nebo přes distributory pro střední Evropu, Českou republiku a podobně,“ naznačuje podnikatelka. Firma Little Shoes v současné době zaměstnává kolem 15 až 20 lidí, ať už na stálo, nebo brigádně. Zázemí našla v areálu Jitexu a výrobky nabízí také v kamenném obchodě ve Švantlově ulici.
A v čem jsou tedy barefoot boty tak výjimečné? „Věrně napodobují chůzi naboso. Mají tři charakteristické vlastnosti. Tvar prstové části odpovídá tvaru chodidla, to znamená, že špička není zúžená jako u většiny konfekčních bot, do kterých se musí noha dost přizpůsobit, aby se tam vešla. Barefootové boty kopírují tvar nohy, a proto působí široce, protože taková lidská noha je. Další specifikum je, že je podrážka rovná, nemá ani minimální podpatek. Nemluvím o klasických podpatcích, ale dost často je pata mírně vyvýšená, třeba o půl centimetru, což už mění zatížení těla, těžiště, zatěžují se kolena, kyčle, a to se promítá až do krční páteře,“ vysvětluje Klára Borlová s tím, že u barefootových bot je podrážka rovná, aby bylo tělo zatížené stejně, jako když člověk stojí naboso. „Podrážka je zároveň tenká a měkká, skrz podrážku tak vnímáme povrch, po kterém chodíme. Bota chrání nohu, abychom se nepořezali, nepálil nebo nestudil nás povrch, ale ponechává pocit, jako když se chodí naboso a stimuluje nervové zakončení na plosce nohy,“ podotýká Klára Barlová.
Byť boty působí tence, jsou vhodné i na zimu. Když noha víc pracuje, dostává podněty, lépe funguje termoregulace. Pokud je skřípla, prochladne a hůře se prokrvuje. Barefootové boty se navíc vyrábí i s kožíškem, různými funkčními materiály zvyšujícími izolaci a podrážka zimních bot má třeba i šest milimetrů, či protiskluzový terénní vzorek. „Tato obuv je vhodná pro děti od prvních krůčků. Každé dítě má fázi, kdy kombinuje chození, lezení, stání, dřep. V této fázi barefootová bota neomezuje funkci nohy,“ vyzdvihuje podnikatelka další plus této obuvy.
Mezi lidmi se barefootové boty těší stále větší oblibě. Pořád je ale spousta těch, kteří tyto výrobky neznají. „Ví o nich uvědomělejší rodiče, kteří se ve výchově dítěte vzdělávají, čtou. Mluví se o tom i ze strany fyzioterapeutů, ale pořád je velké množství lidí, kteří o těchto botách nikdy neslyšeli, nebo se nad tím hlouběji nezamýšleli. Kdo je ale zkusí, nechce jinak, jsou pohodlné, děti v nich chodí hezky,“ tvrdí Klára Borlová a jedním dechem dodává, že boty jsou vhodné i pro dospělé. „Dříve jsem měla problém s tím, že boty byly pro alternativnější skupinu lidí. Dnes je výrobců násobně víc, rozšiřuje se sortiment. Dají se sehnat sportovní boty, pohorky, vycházková obuv, stejně jako elegantnější, lodičky, kozačky,“ říká podnikatelka.
Na vlastní značku ještě nenastal správný čas
A neuvažuje o tom, že by začala vyrábět vlastní značku? „Uvažovali jsme o tom, je to ale obrovský krok. Kdyby to člověk chtěl dělat kvalitně a se vším všudy, je to úplně jiný byznys a hlavně bychom na to potřebovali velký kapitál. Technologie v Evropě je trochu limitující a nechtělo by se nám vyrábět boty v Asii. Máme to v hlavě, neříkám, že se k tomu nikdy nedostaneme, ale zatím nenazrál čas,“ poodkrývá sny mladá žena.
Už teď ale Little Shoes spolupracuje s výrobci, kterým předává své poznatky a zkušenosti. „Mnozí výrobci s námi konzultují své výrobky, naslouchají našim poznatkům a připomínkám. Jsme za to velmi rádi, protože prodávají boty, které chceme a odpovídající našim požadavkům. Někteří výrobci nejsou v úplném kontaktu s koncovým zákazníkem. To je handicap internetového obchodu. Proto máme i kamennou prodejnu, mluvíme se zákazníky a snažíme se výrobcům tlumočit jejich názor, ovlivňovat je. Teď se třeba ve Frodo vyvíjel tvar podrážky a my měli šanci se spolupodílet na tom, jaké budou proporce boty, jak bude střižená podrážka a podobně,“ popisuje Klára Borlová.
Podnikatelka zabodovala v jihočeské Firmě roku 2022
To, že svou práci dělá firma Little Shoes dobře dokazuje fakt, že v Jihočeském kraji získala titul IBM Firma roku 2022. Vítězné vyhlášení soutěže se konalo 22. září při slavnostním večeru v hotelu Clarion v Českých Budějovicích. A jak Klára Borlová říká, takový úspěch nečekala. „Potěšilo nás už to, že jsme se dostali mezi deset finalistů. Finálový večer v Českých Budějovicích v hotelu Clarion byl velice příjemný. Člověk se ocitl mezi lidmi, kteří dělají něco podobného, překonávají podobné podnikatelské překážky. Bylo velmi milé, že nám zástupci kraje poděkovali za naši práci, za to, že odvádíme daně, zaměstnáváme lidi. S tím se často nesetkáváme, mezi některými lidmi spíše stále panuje názor, že podnikatelé nemusí skoro pracovat a sypou se jim peníze. Podnikání je ale obrovský závazek, riziko, kus práce, a to dokázal najednou někdo pojmenovat a poděkovat za to. A v neposlední řadě je to ocenění i poděkováním také pro naše zaměstnance,“ uvažuje úspěšná žena.
A jaké jsou plány Litlle Shoes do budoucna? „Udržet si i v době, která nás čeká, zdravý růst, zůstat na trhu, abychom mohli dál kvalitně platit zaměstnance a nemuseli podnikání omezovat. Dosud se nám dařilo z roku na rok téměř zdvojnásobovat tržby. Teď je jasné, že s ekonomickou krizí a inflací nás čeká nelehké doba,“ ví Klára Borlová.
Diskuse k článku