Iniciativa Stop Janoch pořádala u Temelína Den proti úložišti. Má podporu Strany zelených




Původně bylo vytipováno devět lokalit, pět jich zúžením výběru z hledáčku ministerstva průmyslu a obchodu vypadlo. Například i lokalita Magdaléna u Jistebnice a Čihadlo na Jindřichohradecku jsou tímto ze hry.
Dne proti úložišti v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín se v sobotu zúčastnili také zástupci jihočeské Strany zelených, která vydala k této protestní akci tiskovou zprávu. V ní spolupředsedkyně jihočeských Zelených Dana Kuchtová uvádí: „Je důležité, že i v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín jsou aktivní lidé, kteří odmítají jen přihlížet, jak u Týna nad Vltavou vzniká další obrovská stavební a radioaktivní zátěž krajiny – úložiště vyhořelého jaderného paliva. Pozitivním signálem byla účast starosty obce Temelín a tří zastupitelů Temelína na této akci. Ve svých vyjádřeních prezentovali jasný názor proti umístění úložiště do této lokality, což velmi oceňuji.“
Akce Den proti úložišti probíhala současně ve všech čtyřech lokalitách, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako vhodné pro hledání hlubinného úložiště – v Březovém potoce na Klatovsku, v Hrádku na Jihlavsku, v Horce na Třebíčsku a v Janochu u Temelína. Impulsem pro tuto akci byla žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení průzkumných geologických vrtů. „Obce a občané z vybraných lokalit cítí, že je stát podvedl, protože nemají žádnou možnost průzkumné vrty odmítnout, mohou se k nim pouze vyjádřit, ale jejich připomínky nemusí být akceptovány,“ uvádí se v tiskové zprávě.
„Zelení odmítají takový postup státu, který nedává místním samosprávám možnost rozhodnout o tom, co bude umístěno v jejich obci. Obce mají být rovnocennými partnery pro SÚRAO a ministerstva. Není možné změnit zásadně krajinu a život v oblasti a čekat, že obce budou pouze přihlížet a souhlasit,“ říká Stanislav Černý, spolupředseda jihočeských Zelených.
Diskuse k článku