19. 8. 2023 9:21

Horko v Českém Krumlově. Místostarosta vysvětluje pochyby o svém titulu a radní míří před soud

Politická scéna v Českém Krumlově žije kauzou prvního místostarosty Dalibora Uhlíře, který je součástí radniční koalice za volební stranu Český Krumlov rozumem a srdcem. Problém je košatý. U Dalibora Uhlíře, který podle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy používá neoprávněně inženýrský titul, očekává opozice vyvození odpovědnosti. To by mohlo vést ke změnám na radnici, což je podle všeho cílem.

 

Na stole je otázka současné morálky a mravnosti, tedy zda jsou podobné excesy s vysokoškolskými tituly pro českou společnost přijatelné. Z podpory, kterou místostarostovi vyjadřuje dost lidí na jeho Facebooku, by se dalo soudit, že od šokovaného pobouření, kdy v 90. letech odcházel z funkce ministr spravedlnosti Kalvoda, když neoprávněně používal titul JUDr. (ačkoliv vystudovaným právníkem byl, ale neměl doktorát), společnost smrští politických skandálů a kauz v dalších dvaceti letech otupěla. Nějaký neprávem přisvojený titul připadá řadě lidí jako prkotina.

V Krumlově ale začíná jít do tuhého. Starosta Alexandr Nogrády je z ANO a hnutí ANO získalo v minulých volbách nejvíc mandátů – celkem pět. Ostatní subjekty v 23 členném zastupitelstvu jsou rozdrobené po jednom, dvou, maximálně třech hlasech, takže dát dohromady koalici je fuška. Krumlov také není jediným městem, kde opozice nechce po loňských volbách čekat další čtyři roky a snaží se dosáhnout radniční změny dřív. Odsunout do opozice vítěze voleb z ANO, to by ale zavánělo pohrdáním voliči.

Tři místostarostové na třináct tisíc obyvatel

Nutnost vyskládat koalici z množiny subjektů vede k tomu, že město s ani ne třinácti tisíci obyvateli má tři místostarosty, byť dva neuvolněné. Dnes mohou být poměrně štědře horováni i neuvolnění místostarostové – ve městě velikosti Krumlova až 46 596 korun měsíčně (uvolněný místostarosta 75 934 Kč). U neuvolněných ale záleží na tom, jakou odměnu jim zastupitelstvo schválí. Mohou se klidně sami rozhodnout, že chtějí nulu. To je ovšem dost scifi a občané by se možná divili, kolik je takový model uvolněných a neuvolněných politiků stojí ročně peněz. Nejen v Krumlově.

V Českém Krumlově vznikla po loňských volbách dvanáctičlenná koalice a jedenáctičlenná opozice, což přináší nejistotu a nervozitu. Už v únoru se podařilo koalici posílit o tři hlasy hnutí Občané patrioti – ti se připojili ke koalici a dostali funkci třetího místostarosty pro Robina Schinka. Koalice měla v tu chvíli pohodlných 15 hlasů. V červnu ale přišla další změna – z koalice odešel subjekt Žijeme Krumlovem, který měl jednoho zastupitele. Momentální koaliční síla tedy představuje čtrnáctku. Opozice nyní zveřejnila výzvu starostovi, aby vedení města důkladně objasnilo záležitost s titulem místostarosty Uhlíře. Vedení města reagovalo prohlášením, kde se problému vyhýbá. Zdůrazňuje velkou práci pro město. K trapnostem s titulem se vyjadřuje jen v tom smyslu, že lidé mají přijít 31. srpna na zastupitelstvo a tam se věci vyříkají.

Politici před soudem – no a co? 

Kdyby se podařilo eliminovat z koalice tři hlasy subjektu Krumlov rozumem a srdcem, už by zbyla jen jedenáctka v menšině. Cesta ke změnám v čele města by byla otevřená. Není to vyloučený scénář, protože i další zastupitel ze subjektu Krumlov rozumem a srdcem má problém. Trestní senát Krajského soudu v Českých Budějovicích začne příští týden projednávat dotační podvod. Obžalován je radní Zdeněk Zajíček a jeho firma Envimea. Radní Zajíček se k této věci nyní vyjádřit odmítl. Ale nedává zatím ani svoji funkci k dispozici, jak by se v civilizovaném světě dělo. 

Fiktivní bydliště, co má být? 

A na stole se může objevit i debata o tom, kde vrcholní představitelé města vlastně bydlí. Je místostarosta Uhlíř Krumlovák jen „rozumem“ – tedy podle občanky, nebo i „srdcem“ – tedy že se svými spoluobčany bydlí ve městě? Podle čeho se má taková věc posuzovat? Kde kdo přespává nebo kde jeho děti chodí do školy? Oficiálně platí to, co má kdo v občance. Od kdy tedy neplatí adresa Ing. Dalibor Uhlíř, bytem Kaliště u Lipí 51, 373 84 Dubné, kterou místostarosta svého času sám uváděl?

Je ovšem třeba připomenout, že současnému boomu komunálních politiků, kteří chytračí s adresami, když cílí na nějakou zajímavou funkci, předcházela vrcholná politika. Strany nutí regionům lídry z Prahy, kde se to funkcíchtivými jen hemží a pro všechny místa v Praze nestačí. Ryba jako vždy smrdí od hlavy.

I šachování s bydlištěm se stalo v současné politice už tak běžné, až občané zlhostejněli. Podobně jako s opsanými diplomkami a zneužívanými tituly. Je to cíl učinit občany lhostejné, otrávené, zaměřené na domácí grilovačky a bez zájmu o politiku? 

Aby se ale dalo usuzovat, jestli občanům „místostarosta odvedle“ vadí, musí se to napřed dozvědět. A to už je role regionálních novinářů, kteří se taky občas do problémů nehrnou s mottem „já tu musím žít.“ 

Bezproblémoví politici došli? 

Mravně ukotvení voliči si ale stále kladou otázku, jestli nutně potřebují v čele města lidi s problematickým zákulisím – ať už jde o tituly nebo soudy. Je dobré bagatelizovat tyto věci jen proto, aby držel pohromadě koaliční slepenec? Nenajdou se v roce 2023 ve městě lidé bez šmouh na pověsti? Nebo bez snah urvat na základě volebního výsledku nějakou výhodu? (Protože i případ odcházení zastupitele Vojtěcha Němce z dnes již opozičního hnutí Žijeme Krumlovem načichl maloměšťáckou pří o užívání cyklostezky pro přístup vozidel na vlastní zahrádku…)

Starosta Nogrády v současné „inženýrské kauze“ místostarosty Uhlíře říká, že jeho spolupráci nutně potřebuje, protože dva neuvolnění místostarostové se chopili konkrétních odborných gescí, ale nechtějí migrovat po všech společenských akcích, co jich v Krumlově je a kde se přítomnost představitele města žádá.

Kauza titulu místostarosty Uhlíře z americké školy Newport International University, která kdysi působila v Ostravě a teď se uvádí například v Pákistánu nebo v Bangladéši, už se provětrala ze všech stran. Ministerstvo školství se jasně vyjádřilo, že „Newport International University s.r.o. Ostrava nikdy nebyla českou soukromou vysokou školou. Inženýr je český akademický vysokoškolský titul, který může udílet jen česká veřejná nebo soukromá vysoká škola, nikoliv zahraniční univerzita.“

Dalibor Uhlíř říká, že nostrifikační doložku o oprávnění užívat český titul inženýr v oboru ekonomie a marketingu obdržel současně s diplomem z Newport International University. Jestliže vydání nostrifikační doložky je shodné s datem absolvování školy, podaří se mu pravděpodobně dokázat, že sám o takový titul neusiloval a své studenty mohla mystifikovat americká škola, na které měli v devadesátých letech studenti za 90 tisíc korun získávat profesní tituly MBA.

Ministerstvo školství sice říká, že vydáváním nostrifikačních doložek o užívání titulu inženýr by se dopustila Newport International University přestupku, ale kde ji teď hledat a pohánět k odpovědnost? V Bangladéši? Samotný Dalibor Uhlíř by byl tímto z obliga.

Pochybnosti trvají

Tvrzení, že o zapeklitosti této cesty k českému titulu nevěděl, ale budí určité pochybnosti. Ve svém dokumentu uváděl, že diplomovou práci obhajoval u pedagoga Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Ta ale teď jakoukoliv návaznost či spojitost s americkou školou vylučuje a uvádí, že v 90. letech tam možná jen někteří její pedagogové chodili soukromě učit ve volném čase. 

Zmínku o obhajobě diplomové práce u pedagoga Technické univerzity místostarosta Uhlíř nyní vymazal. Je si tedy vědom, že zde tak trochu mystifikoval? A nebyl si pak celé roky vědom, že i jeho inženýrský titul je na vodě?

„Požádal jsem svého právního zástupce, aby zjistil, jestli se stala chyba a kde. I mě to zajímá a požádal jsem, abych měl do konání zastupitelstva tuto odpověď k dispozici. Pokud se můj titul inženýra ukáže jako neoprávněný, nebudu ho používat. Jelikož jsem ale studiu věnoval hodně času a energie, požádal jsem veřejnou školu, tedy Vysokou školu ekonomickou, aby posoudili rozsah studia, který jsem absolvoval a zda mohu dostat nostrifikaci u nich. Ohledně legitimity Newport Internatiol University jsem se obrátil se žádostí o vyjádření na americkou amabasádu,“ říká Dalibor Uhlíř.

Zastupitelé bez názoru, nebo bez odvahy? 

Redakce oslovila prostřednictvím zastupitelského e-mailu všechny krumlovské zastupitele s výjimkou starosty Alexandra Nográdyho s otázkou, zda je pro ně neoprávněné užívání vysokoškolského titulu neslučitelné s působením v politice a jak to vnímají. (Starosta na tuto otázku odpovídal už v rozhovoru pro JčTEĎ.cz-TV, což si lze na tomto portálu poslechnout.) 

Většina zastupitelů zřejmě nemá žádný názor. Došly pouze tyto odpovědi: 

Josef Hermann, KDU-ČSL:

Rozhodně nepovažuji neoprávněné užívání akademického titulu za bagatelní záležitost. Věřím, že stále platí, že lhát a podvádět se nemá a platí to dvojnásob pro každého, kdo se uchází nebo vykonává veřejnou funkci.

Jiří Kopal, Žijeme Krumlovem s podporou Svobodných: 

Nastalá situace se za poslední dny bezesporu stala věcí veřejnou. Je vidět, že obyvatelé našeho města se zajímají a rozhodně jim věc není lhostejná. Poté, co jsem od řady občanů zaznamenal podněty, že tato kauza nebyla dobře komunikačně zvládnuta ze strany našeho města, jsem se připojil k výzvě osmi opozičních zastupitelů. Ve výzvě jsme žádali vedení města, aby relevantním způsobem informovalo veřejnost a podalo jednoznačné vysvětlení. K tomu v podstatě do dnešního dne nedošlo. Pan místostarosta uvedl, že celou záležitost vysvětlí a doloží na nejbližším jednání zastupitelstva města. Stejně jako pro značnou část občanů města ani pro mne není tato záležitost bagatelní a dotýká se mě i jako člověka, který studoval dvě vysoké školy. Vzhledem k tomu, že v zastupitelstvu napříč politickým spektrem je řada vnímavých a vzdělaných zastupitelů, věřím, že v nejbližší době zaujmeme k věci takové společné stanovisko, aby se za nás občané našeho města nemuseli stydět a abychom neztratili jako vrcholný orgán města důvěryhodnost.

Martin Střelec, Nezávislí a Zelení: 

Mít či nemít akademický titul opravdu považuju za bagatelní záležitost. Ale uvádět o sobě nepravdivé informace, jak před volbami, tak jako zvolený statutární zástupce města, to hodně snižuje důvěryhodnost. Nemůžeme politiky hodnotit jen podle snadno viditelných věcí, jako jsou veřejné aktivity, jednání, sebeprezentace atd. Mnoho rozhodnutí není přímo na očích veřejnosti, proto potřebujeme důvěřovat morálce politiků, že budou konat ve veřejném zájmu a bez postranních úmyslů. V tomto smyslu je kauza titulu místostarosty Uhlíře testem jeho důvěryhodnosti. Podle mého názoru v tomto testu zatím neobstál.

Tomáš Novák, Společně pro Krumlov – Nezávislí a TOP 09:

Za bagatelní záležitost bychom toto pochybení rozhodně považovat neměli ani dnes. Proto jsem se v minulém týdnu podepsal pod veřejnou výzvu spolu s osmi opozičními zastupiteli. Nerad bych se stavěl do role soudce, avšak pracovní nasazení pana Uhlíře a jeho přínos pro město nemůže být omluvou pro neoprávněné užívání akademického titulu.

Martin Hák. Jihočeši 2012:

Nerad bych se dopouštěl nějakého předčasného soudu, ještě stále všichni čekáme na věrohodné vysvětlení pana Dalibora Uhlíře a předložení jeho vysokoškolského diplomu. Situaci za bagatelní rozhodně nepovažuji, má pro mne zásadní morální rozměr. Proto jsem se podepsal pod veřejnou výzvu osmi opozičních zastupitelů a do srpnového zastupitelstva společně předkládáme materiál, který požaduje jednoznačnou odpověď. Budu zvědav, jak se k této kauze postaví krumlovská veřejnost i ostatní zastupitelé, bez ohledu na koaliční a opoziční uspořádání.

Jiří Čtvrtník, ODS:

Celou kauzu jako zastupitel a občan vnímám. Odpovím po konzultaci a projednání s klubem. Ing. Bc. Jiří Čtvrtník – oba moje tituly uděleny se řádnými dvěma diplomy ze dvou VŠ s řádnou akreditací a za jiných režimů tj. před a po roce 89…

Místostarosta Dalibor Uhlíř reagoval zasláním tiskového vyjádření:

Mé vysokoškolské studium bylo naprosto v pořádku, zda formálně pochybila vysoká škola, musí rozhodnout správní žaloba.

Na základě posledních dotazů z redakcí médií považuji za podstatné vyjádřit se k situaci, kterou je napadáno mé vysokoškolské vzdělání, přesněji inženýrský titul. Původní prohlášení na svém Facebooku, stejně jako prohlášení koalice vedení města Český Krumlov, považuji za obecná, i když nutná směrem k veřejnosti a našim voličům. Toto stanovisko je mým osobním prohlášením ještě předtím, než poskytnu stejné vyjádření zastupitelům a veřejnosti na srpnovém jednání Zastupitelstva města Český Krumlov. Do této záležitosti jsou vtahováni kolegové z koalice, jedná se přitom výhradně o otázku mé osobní zodpovědnosti a jsem přesvědčen, že pokud bude posuzována racionálně a nezaujatě, bude zřejmé, že jsem nijak nepochybil. Kolegové byli osobně seznámeni se všemi písemnými dokumenty, které prokazují absolvování vysokoškolského studia.

Distanční, dálkové studium vysoké školy jsem si vybral proto, že jsem takovou formu tehdy považoval za nejvhodnější a zřejmě bych se k ní rozhodl i dnes. Narodili se mi tenkrát dvě děti, rozjížděl jsem vlastní podnikání a současně jsem chtěl dále pokračovat ve svém vzdělávání formou vysokoškolského studia. Dodnes desetitisíce mladých lidí studují distančně a nikdo rozvážný v tom nespatřuje problém. Naopak. Vybraná specializace se nejvíce přibližovala mému směřování, což byla ekonomika a management. Jako začínající manažer společností, jsem hledal reference a doporučení na tehdy otevírané vysokoškolské studijní obory. Kdo prožil devadesátá léta ví, že vysoké školy spolupracující nebo přímo zakládané západními zahraničními univerzitami, byly v té době respektované. Také proto jsem se rozhodl pro renomovanou pobočku americké univerzity – Newport University.

Jednalo se svým rozsahem o náročné studium v oblastech ekonomiky, managementu a mezinárodního obchodu a vztahů. Z Brna, kde jsem v té době pracoval, do Ostravy se zároveň jednalo o přijatelnou vzdálenost pro osobní formu dálkového studia. Nikoliv, jak je to v dnešní době populární, formou online studia. Každý druhý víkend jsem takto osobně trávil studiem v Ostravě.

Státní zkoušky a obhajobu diplomové práce jsem absolvoval před komisí, složenou z profesorů Technické univerzity (TU) v Ostravě a Newport University. Řada zkoušek a obhajoba tak probíhala přímo před profesory ostravské technické univerzity. Vedoucí mé diplomové práce, Ing. Miroslav Havelka, byl profesorem TU. Diplomovou práci jsem zaměřil na téma: „Vývoj české ekonomiky, vliv kupónové privatizace na český kapitálový trh a na transformaci státních podniků.“ Po promoci, současně s diplomem a vysvědčením z Newport University, jsem zároveň obdržel nostrifikační doložku o používání akademického titulu v České republice. Diplom je vystaven pro titul MBA (Master of Business Administration). Nostrifikační doložka pak byla vystavena díky tomu, že jsem splnil všechny náležitosti a rozsah studia pro titul „inženýr v oblasti ekonomiky a managementu“. Na základě toho české úřady zapsaly do databáze obyvatel, ale i například do občanského průkazu titul Ing. (po povinném předložení všech zmíněných dokumentů).

Mohl jsem, na základě diplomu a dalším dokladům, používat prestižní titul MBA za jménem, ale úřady zapsaly díky nostrifikační doložce pro Českou republiku tuzemský titul Ing. Od té doby, připomínám, že po dobu delší než 25 let, jsem používal titul Ing. bez toho, že bych se zamýšlel, co mě bude čekat z hlediska dokladování a vysvětlování v roce 2023, až se stanu volenou veřejně činnou osobou.

Samozřejmě jsem věděl, že nastupuji ke studiu, které je organizované pobočkou americké univerzity, stejně jako mi bylo známo že mezi Newport University a Technickou univerzitou v Ostravě existovalo propojení, které po celou dobu studia bylo zjevné a zřejmé na první pohled. Že se jednalo o velmi kvalitní studium a prestižní obor, může dokládat i fakt, že jsem se díky tomu dostal do předsednictva České společnosti ekonomické (ČSE). Společně s paní Livií Klausovou jsem v Jindřichově Hradci v roce 1997 zakládal tamní pobočku ČSE. Děkan Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci, Doc. Ing. Zdeněk Žemlička, CSc., mi nabídl, abych na této škole vyučoval.

Na základě zveřejněných a komentovaných informací, zejména na místních sociálních sítích, se mi ozvalo 13 studentů, mnohdy působících ve vysokých manažerských funkcích, kteří by se stejně jako já, mohli dostat do podobných spekulativních šetření a kauz. Všichni čekají, jak se vyvine můj „případ“.

Díky této kauze, jsem se obrátil na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) s žádostí o vyjádření k této situaci, jako k nejvyšší autoritě v ČR v oblasti vzdělávání. Oficiálně také připravuji žádost na ambasádu USA, protože se jednalo o pobočku americké univerzity, která již na území našeho státu nepůsobí. Věřím, že existuje právní kontinuita a jistota, která mé dokončené vzdělání podpoří a bude garantovat. Další má žádost již směřovala na VŠE s tím, aby srovnala studijní programy. Také jsem připraven, ve spolupráci s advokátní kanceláři, podat správní žalobu.

Pokud v minulosti proběhly nejrůznější kauzy zneužívání akademických titulů, které se nyní hodí jako účelové napadení mého dokončeného vzdělání, musím se důrazně proti tomuto hodnocení ohradit, protože jsem řádně osobně studoval vybraný obor v konkrétních institucích po dobu několika let, což jsem schopný dokázat listinnými dokumenty. To jsem již ostatně v nedávné době několikrát učinil.

 

 

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.