Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí - Jižní Čechy Teď!
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí - Jižní Čechy Teď!
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí - Jižní Čechy Teď!
21. 1. 2024 23:07

Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí

Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí
Zobrazit galerii (6)
Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí
TÁBORSKO – Jarmila Podzemská ze Zhoře u Mladé Vožice je žena mnoha koníčků. Těch živých – coby prezidentka klubu minihorses, i dalších. Vede skupinu Korálkářek Tábor a pustila se také do propagace hobbyhorsingu. Pořádá v této disciplíně tréninky, tábory i soutěže. Poslední soutěž se uskutečnila v sobotu 20. ledna v tělocvičně školy v Jesenici u Prahy. Malí závodníci nebo spíš závodnice se sjeli zblízka i z větší dálky. I z jižních Čech. Co je hobbyhorsing? Napodobování jezdeckých disciplín s plyšovým koněm na tyči.

Cválej a skákej s plyšovým koněm na tyči! Hobbyhorsing dorazil z Finska a frčí - Jižní Čechy Teď!

„Většina lidí, kteří hobbyhorsing vidí poprvé, se smějí, ba dokonce posmívají. Myslí si, že sportovci předstírají, že mají živého koně. Oni ale samozřejmě vědí, že je to hračka a celý tento sport berou jako zábavu,“ říká Jarmila Podzemská.

Kořeny jsou ve Finsku, boom zažívá Německo

Hobbyhorsing je mladý sport. Vznikl ve Finsku, kde je oficiálně uznaným sportem. Pořádají tam národní mistrovství bez omezení věku a každý rok se účastní desítky tisíc závodníků. Sloganem hobbyhorsingu je: Od pasu nahoru jsi jezdec, od pasu dolů jsi kůň. Cválej a bav se!

Jde o sport vhodný pro děti již od tří let. Horní věková hranice je prakticky neomezená, i když v České republice je hobbyhorsing populární spíše pro děti než pro dospělé. Neplatí ale ani to, že by s plyšovými koňskými hlavami běhaly děti, které nemají šanci na kontakt s živým zvířetem. Právě naopak. Podle Jarmily Podzemské 70 procent dětských účastníků hobbyhorsingových soutěží má svého živého koně nebo dochází do jezdeckého odddílu. A stejně je baví i běhání s plyšovým koněm.

Nicméně jiné děti mohou mít i jiné důvody – strach z živých koní, nedostatek finančních prostředků v rodině pro pořízení opravdového koně nebo návštěvy jezdeckého klubu, ale i sociální či psychické problémy. „Takových dětí jsem potkala hned několik a nevěřili byste, jak se dokáží s plyšovým koníkem odvázat, komunikovat… Mnoho lidí nechápe, proč se dítě o plyšového koně stará, pojmenuje ho, češe ho, krmí ho a nebo má pro něj i stáj. Myslím si, že je to ideální příprava na to, až jednou rodiče dovolí opravdové zvíře. Hobbyhorsing je dobrý trénink fyzické přípravy, ale i životní styl,“ popisuje Jarmila Podzemská.

Při hobbyhorsingu musí sportovec prokázat dobrou fyzičku, skáče s koníkem na tyči přes parkurové překážky, běhá slalom mezi kužely, může cvičit i drezurní úlohy. Učí se orientaci na parkuru stejně jako třeba v drezurním obdélníku. „Cokoliv, co přiměje děti hýbat se, je přece fajn! Hodina cvičení vám dá energii, na tréninku se skvěle pobavíme a na samotných závodech panuje zdravý soutěžní duch,“ dodává Jarmila Podzemská.

V České republice se první zmínky datují k roku 2017, kdy ve Finsku vyšel dokument s názvem Hobbyhorse Revolution od finské režisérky a držitelky oscarové nominace Selmy Vilhunenové. „Kořeny tohoto pozoruhodného sportu ale sahají až na začátek tisíciletí – naše babičky jistě potvrdí, že si hrávaly s hračkou koňské hlavy na dlouhé dřevěné tyči na konci s kolečky,“ připomíná propagátorka hobbyhorsingu. 

Finové dali hračce moderní design a především praktickou kratší tyč. Ve Finsku je i díky zmíněnému dokumentu největší členská základna hobbyhorsingu na světě. Ale i v Německu je na stovku hobbyhorsingových klubů.

V čem se závodí?

V České republice už existuje několik sdružení a spolků, které se této aktivitě věnují. Největší rozmach přinesly poslední dva roky. Děti trénují a existuje už i řada organizátorů soutěží. Nejčastěji se skáče parkur, velmi populární jsou nyní westernové disciplíny jako pole bending a barrel racing, jezdí se drezura. Závodí se i ve skoku mohutnosti – neoficiálním rekordem v ČR je překonání 127 centimetrů. Skáče závodník, ne kůň! Takové děti by byly vítány v každém atletickém klubu. Asociace chovatelů miniaturních koní, bude letos pořádat mistrovství republiky skoku mohutnosti i mistrovství republiky westernových disciplín.

Převažují dívky, jako u koní

„V mnoha článcích se uvádí, že tento sport je doménou dívek, ale já s tím rozhodně nemůžu souhlasit. Již jsem potkala několik šikovných rychlých chlapců, i když dívky převažují. Na každých závodech pořádaných naší asociací startuje 30 až 80 dětí, kluci tvoří většinou tak 10 procent. Nicméně to, že u hobbyhorsingu vidíme převážně dívky, je také jakýmsi převzatým modelem z živého koňského světa. I tam 90 procent populace kolem koní tvoří ženy. Nejen, že závodí, ale uklízejí u koní, starají se o ně, připravují je, vodí je do dostihů,“ všímá si propagátorka hobbyhorsingu.

Kolik to stojí?

„Častým dotazem je, kolik hobbyhorsing stojí. Už i v naší republice existuje několik výrobců, kteří vyrábí koníky na tyči na špičkové úrovni. Často je ale vyrábí také šikovné maminky na mateřské jako přivýdělek. Šikovnější rodiče s dětmi doma zvládnou výrobu určitě sami, internet je dnes plný návodů. Trénovat či závodit se dá s jakýmkoli plyšovým koněm, ať už je domácky vyrobený nebo profi, ale rozdíl je patrný na vzhledu i kvalitě. Lásku dětí to ale nemění, pro ně je ten jejich nejlepší,“ pokračuje Podzemská.

Výhodou hobbyhorsingu je, že se dá trénovat v létě i v zimě. Nemá zimní přestávku. V létě se hodí hřiště nebo louka, v zimě postačí tělocvična či obecní kulturní dům. V České republice je již několik trenérů, kteří se soustavně dětem věnují. Patří k nim i Jarmila Podzemská, která pořádá dva až tři tréninky měsíčně. „Práci spojujeme s našimi miniaturními koňmi, kde se věnujeme práci ze země, skokům i zapřahání. Rodiče mi vozí děti na trénink i více jak 300 kilometrů,“ zmiňuje trenérka a organizátorka závodů i klubových výstav minihorses.

„Děti velmi baví naše domácí závody, kde zařazuje i kombinovanou disciplínu parkuru, kdy se jedno kolo skáče parkur s hobbyhorsem, na startu ho závodník předá pomocníkovi a převezme živého miniaturního koně, kterého vede na ruce a spolu s ním pak skáčou parkur ještě jednou. Užijeme si spousty zábavy. Třetí týden v červenci nás bude čekat třetí ročník příměstského tábora, kde znovu zkombinujeme hobbyhorses a práci s živými koňmi,“ uzavírá Jarmila Podzemská.

Děti z jejího oddílu Acro farm byly velmi úspěšné v loňské celoroční bodovací soutěži Hobbyhorse parkur šampion, kde bylo zařazeno přes 400 dětí a závodníci s Acro farm vyhráli několik kategorií. Vítězem kategorie do 5 let na 30 centimetrovém parkuru se stal vnuk Jarmily Podzemské Matěj Švec, kategorii 9 -10 let na parkuru 40 cm vyhrála Michaela Chobotská, v kategorii 11 – 18 let na parkuru 50 cm se stala šampionkou svěřenkyně oddílu Acro farm Zuzana Benešová a vícešampionkou Zuzana Gernatová, Kategorii open – bez omezení věku na parkuru 60 cm opanovaly opět obě Zuzky ve stejném pořadí.

Vítězové ze soutěže 20. ledna

Parkury – kategorie do 5 let parkur 30 cm Markéta Mrzenová; kategorie parkur handicap Vanesa Šafránková; kategorie 6 – 8 let parkur 30 cm Liliana Bambasová; kategorie 9 – 10 let parkur 40 cm Karolína Madunická; kategorie 11 – 18 let parkur 50 cm Zuzana Benešová; kategorie open parkur 60 cm Zuzana Benešová.

Skok mohutnosti  – 105 cm Zuzana Gernatová.

Pole bending – kategorie do 5 let Eliška Pacovská; kategorie handicap Vanesa Šafránková; kategorie 6 – 7 let Liliana Bambasová; kategorie 8 – 10 let Anna Bartošová; kategorie 11 – 18 let Kateřina Bartošová.

Hobbyhorse dostih – Kateřina Bartošová.

Barrel racing – kategorie do 5 let Jakub Kadlec; kategorie handicap Vanesa Šafránková; kategorie 6 – 7 let Liliana Bambasová; kategorie 8 – 10 let Anna Bartošová; kategorie 11 – 18 let Zuzana Benešová.

Štafetový parkur dvojic – kategorie do 8 let Zlatka Cheredko s Adélou Maříkovou; kategorie 9 – 15 let Zuzana Benešová a Nikol Tišerová.

Kostýmová show – Zlatka Cheredko

Závěrem se losovala ze startovních čísel oblíbená a díky sponzorům bohatá tombola. Firma Annahorse věnovala jako hlavní cenu hobbyhorse koníka, další sponzoři poskytli vstupenky do parku Boheminium v Mariánských lázních, vstupenky do parku Mirakulum, věcné ceny věnoval Svět barev. „Všem děkujeme,“ vzkazuje závěrem Jarmila Podzemská.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.