Očekávání velkých srážek, situace se dramaticky mění. Sledujeme situaci - Jižní Čechy Teď!
12. 9. 2024 21:25 Aktualizováno

Očekávání velkých srážek, situace se dramaticky mění. Sledujeme situaci

Očekávání velkých srážek, situace se dramaticky mění. Sledujeme situaci
Zobrazit galerii (3)
Očekávání velkých srážek, situace se dramaticky mění. Sledujeme situaci
JIŽNÍ ČECHY - V reportáži pro vás sledujeme povodňovou situaci v Jihočeském kraji. Podle předpovědi hydrometeorologů má v nadcházejících třech dnech místy spadnout i 200 litrů vody na metr čtvereční. Nelze vyloučit záplavy srovnatelné s roky 1997 a 2002. Prozatím od půlnoci do zhruba osmé hodiny večer spadlo na území Jihočeského kraje v průměru 13,1 mm. Ale déšť zesiluje, takže se situace dramaticky mění. Po desáté večer vydala zprávu krajská povodňová komise. Dešťové srážky budou větší a dojde ke zvýšení hladin jihočeských řek.




 

V Táboře na řece Lužnici byla přes den situace normální, od včerejška probíhá upouštění vody z Jordánu spodní výpustí do Tismenického potoka.

V Písku je stav na řece Otavě v normálu. I když právě v tomto městě napáchaly povodně v roce 2002 rozsáhlé škody. Voda tenkrát poškodila i historický Kamenný most ze 13. století. Jen na majetku města vznikly škody v rozsahu přibližně 200 milionů korun a jejich celková výše přesáhla miliardu. V Milevsku je stav vody v Milevském potoce nízký, v Sepekově se upouští rybník Farka a od šesti hodin večer už i rybník Chobot. Městys reaguje na povodňový stupeň 2.

I na řece Blanici v Putimi na Písecku je situace prozatím normální. I když právě tato obec nemá na velkou vodu nejlepší vzpomínky Putim zasáhla velká voda v roce 2002, kdy voda vystoupala do výšky 550 centimetrů a zaplavila i most známý z filmu o dobrém vojáku Švejkovi. Další velká voda se na Putim přivalila v roce 2009, kdy hladina vystoupala na hodnotu 325 centimetrů a pak znovu v roce 2013. To vodní hladina dosáhla na 410 centimetrů.

Ve Strakonicích napáchaly povodně v roce 2002 obrovské škody. Od dnešního dne začala ve Strakonicích držet pohotovost protipovodňová komise a začala se realizovat protipovodňová opatření. Těch mají Strakonice celkem pět.

V Českých Budějovicích se 8. a 13. srpna 2002 vylily řeky Malše a Vltava ze svých koryt. Dnes kolem druhé hodiny odpolední byla situace na řece Malši i Vltavě v normálu. Večer se ale situace začala zhoršovat. Město proto z rozhodnutí večerního zasedání povodňové komise přistoupilo k novým protipovodňovým opatřením. Aktuálně jsou na Malši a Vltavě stavěny pytlové stěny a mobilní zábrany. Voda by měla kulminovat v sobotu. 

Situace se dramaticky mění. Řeky půjdou nahoru

Hejtman Martin Kuba svolal Krajskou povodňovou komisi a hovořil i se starosty jihočeských obcí s rozšířenou působností (ORP). Ty, vzhledem ke skokovému zhoršení situace, požádal o maximální aktivaci všech protipovodňových opatření.

„Po jednání naší povodňové komise, která zasedala dnes večer, musím konstatovat, že bohužel došlo k poměrně zásadní změně předpovědi hydrometeorologického ústavu. Prostě dochází ke změně chování počasí. Hydrometeorologové předpokládají, že dešťové srážky budou mnohem větší, což řádově povede k mnohem většímu navýšení hladin na řekách v Jihočeském kraji a zvýšení průtoků. Zatímco jsme třeba včera poslouchali, že ten průtok na Vltavě by mohl být třeba nějakých 350 kubických metrů za sekundu, tak teď už se dostáváme k hodnotám 530. A ta změna je natolik dramatická, že my jsme se v téhleté chvíli spojili se všemi zástupci jednotlivých ORP a požádali jsme je, aby informovali všechny starosty v celém regionu, aby došlo ke spuštění všech těch nejvyšších stupňů protipovodňové aktivity, které máme. To znamená, aby se třeba i v Českých Budějovicích začala stavět protipovodňová hráz a všude, kde tyhle protipovodňové hráze mají, aby je začali stavět,“ řekl hejtman Kuba.

Dodal, že v pátek ráno se podle modelů k dešti přidá silný vítr a sobota odpoledne a zejména sobota večer a noc ze soboty na neděli by měly být dobou, kdy se začnou objevovat na jihočeských tocích nejvyšší průtoky. „Jaké budou, to v této chvíli nevíme, musíme se spolehnout na predikci Českého hydrometeorologického ústavu,“ uzavřel Kuba.

Naši reportéři dnes objeli některá důležitá místa a zítra budou pokračovat. 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.