Jednatel Sportovní společnosti Pavel Stejskal je na odchodu. Jak vidí milevská sportoviště?

Souhlasíte s názorem, že Milevsko má sportoviště dimenzovaná na rozměry okresního města?
S tím nesouhlasím. Myslím si, že město Milevsko má sportoviště své velikosti a velikosti celé aglomerace odpovídající. To, že je v Milevsku zimní stadion, neznamená, že máme sportoviště na rozměry okresního města. Když teď rychle vzpomenu, tak jen v Jihočeském kraji zimní stadion mají i menší neokresní města jako Soběslav, Veselí nad Lužnicí, Vimperk. Rozsah a nabídka pro obyvatele je za mě v Milevsku odpovídající.
Zimní stadion je asi finančně nejnáročnější. Je také nejvyužívanější?
Osobně si myslím, že všechna sportoviště jsou hodně využívaná. Co do počtu hodin jsou nejvíce využity zimní stadion a sportovní hala. Finančně nejnákladnější je samozřejmě zimní stadion, ale ten nám zase na druhou stranu přináší nejvíce výnosů, ať jsou to v průběhu sezony pravidelní uživatelé z řad hobby týmů a v letních měsících je zimní stadion spolu s ubytováním a stravováním vyhledáván pro hokejové kempy, soustředění nebo turnaje.
Kolik provoz sportovišť ročně stojí?
Náklady za všechna střediska společnosti byly v kalendářním roce 2023 necelých 23 milionů korun. Rok 2024 není ještě ekonomicky uzavřený, ale dohad počítá s nějakými 24 – 24,5 miliony.
Jaký problém byl nejnaléhavější, když jste nastoupil do funkce?
Velký potenciál jsem viděl v možnosti ubytování a stravování přímo v areálu sportovišť, takže bylo potřeba ubytování trochu osvěžit a začít nabízet sportovním klubům z celé České republiky i ze zahraničí. Sám celý život sportuji a vím, jaký je problém sehnat pro soustředění takové místo, kde je vše takto krásně pohromadě a odpadá tím lítání několikrát denně třeba i přes celé město.
Jak využití obou hotelů pomáhá ekonomice sportovišť?
Během těch sedmi let se podařilo ve spolupráci s městem opravit všechny pokoje ve Sporthotelu, vyměnily se všechna okna a dveře objektu, s příchodem společnosti TaT Chudý, Podlipský a za jejich spolupráce se opravila restaurace. Ubytování představuje pro SPOS největší potenciál externích příjmů. Řekl bych, že je to dobře rozjeté, v srpnu jsme měli úplně plno, a to již druhým rokem po sobě. Plno bylo i v roce 2019, jenže pak přišel covid a následovala uprchlická krize v souvislosti s válkou na Ukrajině. Museli jsme pak vše znovu startovat, ale podařilo se. Od ledna do března zase jezdí fotbalisti na fotbalová soustředění a využívají hřiště s umělou trávou. Během roku se naučily pravidelně jezdit florbalové výběry a reprezentace. Již několikrát u nás byly cyklistické týmy, které se zúčastňují závodů v okolí, např. mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře, kdy se u nás ubytovala španělská stáj přibližně s dvaceti závodníky různých kategorií. Teď naposledy v listopadu tady byla hokejová reprezentace Švýcarska U18, která se v Táboře účastnila Turnaje pěti. Našich ubytovacích služeb využívají i jednotlivci nebo skupinky, ať už pro své pracovní cesty nebo za turistikou a rekreací.
Co dalšího se podařilo během vašeho funkčního období?
Během těch sedmi let se podařilo ve spolupráci s městem opravit všechny pokoje ve Sporthotelu, vyměnily se všechna okna a dveře objektu, s příchodem společnosti TaT Chudý, Podlipský a za jejich spolupráce se opravila restaurace. Okna a dveře se vyměnily také na tribuně letního stadionu, na zimní stadion se pořídila nová elektrická rolba, zateplila se sportovní hala a nově má i vzduchotechniku, vznikl work-out a fit park, pumptracková dráha, došlo k výměně umělého trávníku fotbalového hřiště, byl rekonstruován atletický ovál včetně atletických sektorů, odkoupila se část severní tribuny zimního stadionu včetně šaten, proběhla výměna střešní krytiny na sportovní hale a také musela být vyměněna podlaha sportovní haly včetně spodních konstrukcí. To je výčet těch větších investic.
Která z těchto akcí byla nejkomplikovanější?
Neřekl bych nejkomplikovanější, ale nejrozsáhlejší byly investice do zateplení sportovní haly se vzduchotechnikou a rekonstrukce atletického oválu se sektory. Byly náročné časově, personálně a také finančně. To samozřejmě přináší i nějaké změny, které jsou potřeba během realizace řešit.
V jaké kondici jsou sportoviště nyní a co by bylo potřeba ještě udělat?
Letní stadion a sportovní hala by měly být na několik let od rozsáhlých investic v řádech milionů oproštěny. Investice je nyní nutné soustředit do tenisového areálu. Tenisový areál potřebuje nový objekt zázemí a samotné tenisové dvorce by potřebovaly také výměnu konstrukčních vrstev. Na vše se snad v dohledné době postupně dostane. Hodně velkou investici bude potřebovat zimní stadion. Řešit bude nutné také povrchovou úpravu betonových nádrží v areálu koupaliště.
Dojde podle vás někdy na zakrytí otvorů u střechy zimního stadionu? Už dost dávno se sháněla nová rolba kvůli klima stadionu po uzavření…
Před sedmi lety jsem si myslel, že už touhle dobou bude hotovo. Bohužel. Ale není to jen o zakrytí otvoru nad objektem Sporthotelu, zimní stadion potřebuje rozsáhlou investici do celé střešní konstrukce a střešního pláště včetně krytiny. Pokud se bude uzavírat již zmíněný otvor, je nutné řešit i zakrytí malých otvorů na ostatních stranách, v souvislosti s tímto řešit větrání a odvlhčení. Když se bude dělat takový zásah do střešní konstrukce, nabízí se konstrukci vyztužit a střechu využít pro umístění fotovoltaiky. Pro další možné úspory vyměnit osvětlení a nahradit jej LED svítidly. A v dohledných letech bude potřeba rekonstrukce desky ledové plochy se čpavkovými rozvody. V Táboře to dělali v roce 2024 po 20 letech. V Milevsku se to dělalo naposledy v roce 2006. Náklady na toto vše nedokážu odhadnout, ale postupně se to stejně pro udržení provozuschopnosti zimního stadionu bude muset udělat. Některé části v brzké budoucnosti a již se na tom pracuje projekčně.
Ve Strakonicích a v Písku sázejí na brzkou přípravu ledu už v červenci a nabídku soustředění, daří se to i v Milevsku? Chybí něco ke komfortu sportovců?
I v Milevsku připravujeme ledovou plochu na konci července či na začátku srpna. Právě pro zmíněná soustředění nebo kempy, které přímo v areálu ubytujeme a také stravujeme. Co si chybí a občas se někdo zmíní nebo poptává, je wellness. Ale jinak si sportovci většinou chválí, proto se většina z nich vrací a jezdí již několik let. Řekl bych, že samotná hokejová Sparta Praha je toho důkazem. Pokud dokážeme vyhovět požadavkům profesionálních sportovců jednoho z největších hokejových klubů v republice, a oni se nám další rok vrátili a opět vše proběhlo k naprosté spokojenosti, tak si myslím, že je to na víc než dobré úrovni.
Co by ještě mohlo ekonomiku sportovišť zlepšit?
To je složitá otázka. Nabízí se pokračovat v opatřeních pro úsporu energií. Jenže již několikrát se mi potvrdilo, že opatření provedeme, vložíme do toho nějakou investici, snížíme spotřebu, jenže to pak buď chybí v ekonomice dodavateli komodity nebo přijde inflace a nás to stojí pořád stejné peníze. Ale i tak se vyplatí snižovat spotřeby, už jen z hlediska ochrany životního prostředí, ve kterém žijeme. V posledních letech všeobecně lidstvo prožívá velmi dynamické období, kdy se vše hrozně rychle mění. Doufám, že se situace v dohledné době ustálí a bude možné zase nějakým způsobem plánovat.
Které akce ve spolupráci se sportovci považujete za nejvydařenější?
Třikrát se na zimním stadionu konal přátelský zápas extraligových mužstev. V roce 2019 to byl českobudějovický Motor proti Plzni a nyní dva roky po sobě při soustředění pražská Sparta s českobudějovickým Motorem. To myslím, že byly velmi zdařilé akce. Zájmem managementu klubů je v této tradici pokračovat, tak pevně věřím, že tomu tak bude. Také se konala hokejová exhibice, kde proti sobě nastoupil tým milevských veteránů a tým HC Olymp Praha vedený hercem a bavičem Martinem Dejdarem. Akce měla být v březnu roku 2020, jenže 14 dní před termínem přišla první covidová uzavírka. Pak jsme ještě během covidové pandemie plánovali další termíny, ale vždy to ztroskotalo na zpřísnění opatření a akce se zase nekonala. Nakonec proběhla až po třech letech v březnu 2023, ale tehdy přišlo bohužel málo diváků.
Je současná organizační forma společnosti s ručením omezeným ideální nebo by podle vás byla lepší jiná?
Já si myslím, že forma s.r.o. je pro areál sportovišť, jaký je v Milevsku a jaké se tu poskytují služby, vhodnou formou. Případná změna na jinou formu by byla velice nákladným a časově náročným procesem bez většího efektu na fungování a financování. Domnívám se, že by byla dokonce k horšímu. Ale mohu se samozřejmě mýlit.
Foto
Pavel Stejskal
Diskuse k článku