Ahoj mami, pošli mi peníze. Vlna podvodných zpráv bude vrcholit v létě, varuje policie

TÁBORSKO – Podvodníci mají novou metodu, která často cílí na rodiče či prarodiče. Cílem je vyvolat obavu o dítě a mezi oběťmi je mnoho těch, kteří mají své potomky aktuálně v zahraničí. Podobný trik stál v uplynulých dnech ženu z Táborska několik desítek tisíc korun. Naletěla také žena z Jindřichohradecka a rodiče ze Strakonicka.
Podvodníci se snaží přejít na WhatsApp komunikaci, kde lákají z lidí peníze pod legendou, že je potřeba zaplatit něco neodkladného a syn nebo dcera sama nemůže, protože má rozbitý mobil a nefunguje mikrofon v telefonu. Podvodník pak zasílá číslo účtu, na který oběť pošle peníze.
V uplynulých dnech takto přišla o více než 30 tisíc korun žena středního věku z Táborska. „Obdržela na telefon přes aplikaci WhatsApp zprávu, která vypadala, že ji poslala její dcera. Žádala o zaslání peněz na číslo účtu, které přiložila. Žena v domnění, že jí o zaslání peněz požádala dcera, provedla platbu. Později zjistila, že se patrně stala obětí podvodníka,“ popsala mluvčí táborské policie Lenka Pokorná.
Na policisty v Blatné se stejným problémem obrátili manželé, kteří poslali peníze údajnému synovi. „Podvod začal nevinnou sms zprávou o rozbitém mobilním telefonu a zasláním nového telefonního čísla. Žena uvěřila, že komunikuje se synem, uložila si číslo a začala s pachatelem přes WhatsApp komunikovat. Domnělý syn jí sdělil, že mu mobil spadl do toalety a kvůli nefunkčnímu internetovému bankovnictví nemůže uhradit objednávku na nový telefon. Požádal matku, aby za něj zaplatila s tím, že peníze vrátí, jakmile si vše zprovozní. Žena poslala přes 20 000 korun,“ uvedla mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. Ani tím ale podvod neskončil, následovala další žádost a další platba. „Po každém převodu podvodník slušně poděkoval, ale pak se odmlčel. Neznámý pachatel tak zneužil důvěru manželů a připravil je o více než 40 000 korun. Až po zaslání potvrzení o platbách na e-mail skutečného syna se celá pravda odkryla – jejich syn o ničem nevěděl,“ dodala Jaromíra Nováková.
Podobný případ evidují také policisté na Jindřichohradecku. „Neznámý pachatel 29. května dosud nezjištěným způsobem napadl nebo se zmocnil WhatsApp účtu registrovaného k telefonnímu číslu, ze kterého následně oslovil poškozenou. Vydával se za její kamarádku a požádal ji o finanční půjčku. Žena, v domnění, že komunikuje s blízkou známou, odeslala na podvodníkem uvedený bankovní účet částku 36 tisíc korun. Až po telefonickém ověření se skutečnou kamarádkou zjistila, že ji o žádnou půjčku nežádala a že se stala obětí podvodu,“ informovala mluvčí jindřichohradecké policie Věra Mžiková.
Policie očekává, že vlna těchto podvodů bude vrcholit v průběh letních prázdnin, na sociální síti X současně zveřejnila varování a znění jedné z podvodných zpráv. „Myslete na to, že i důvěryhodný odesílatel může mít napadenou e-mailovou schránku nebo adresa může být podvržená. Pokud vás kdokoliv z rodiny požádá o peníze, zavolejte dotyčnému na jeho původní telefonní číslo a ověřte si, zda vám psal,“ apeluje Lenka Pokorná.
Diskuse k článku