Aktuálně: Tábor zvažuje razantně zdražit poplatek za odpad

Návrh na novou vyhlášku, která by upravila poplatek za odpad, se objevil už v materiálech listopadového zastupitelstva. Jenže koalice neměla stoprocentní účast, možná ani jistotu, že by zrovna při zdražování občanům hodili záchranné laso komunisté, kteří tak zkrátka v tomto volebním období pro radnici fungují. Hrozilo, že naopak opozice tento návrh rozcupuje a nakonec vyhláška neprojde. Takže varianty, aby se za odpad v Táboře namísto nynějších 550 korun za osobu začalo platit 650, 700 nebo dokonce 792 korun, pro jistotu vedení města samo stáhlo. S tím, že se ještě bude měsíc diskutovat.
Že ale zpracovatel nového návrhu vyhlášky místostarosta Václav Klecanda se svým týmem myšlenku na razantní zdražení neopustil, vyšlo najevo při včerejší tiskové besedě po radě města. Místostarosta řekl, že cílem je, aby si město s občany rozdělilo náklady na svoz a třídění odpadu v poměru 2:1. Momentálně při poplatku 550 korun město systém ještě částkou 17,485 milionu korun ročně dotuje. Pokud poplatek zvýší na 650 korun, vybere od lidí o 3,178 milionu víc. Pokud by prošel poplatek 700, vybere se víc o 4,768 milionu a při poplatku 792 Kč, který je rovněž variantou, by se vybralo od občanů už o kýžených 7,693 milionu víc.
Je jasné, že odpadové hospodářství je velmi drahé a městům, která dostatečně netřídí, hrozí v brzké době hrozivé nárůsty sankcí za ukládání netříděného odpadu na skládky. Případně budou muset odpad vozit do spaloven, což taky nebude levné.
Na otázku, zda by se Tábor naopak neměl vydat cestou odměňování obyvatel za třídění jako třeba ve Strakonicích, zareagoval místostarosta Klecanda skoro jakoby se řeklo sprosté slovo. „Strakonice to brutálně dotují a nám odborník řekl, že náš současný poplatek 550 korun je jeden z nejnižších,“ argumentoval. A hned naznačil, s kým se chce Tábor srovnávat. Plzeň podle něj příští rok poplatek zdvojnásobí ze 700 na 1400 korun na občana.
Plzeň je Plzeň a tady jsou jižní Čechy. V Blatné se platí 480 korun, v Milevsku 456, v Písku 440. Ve Strakonicích platí lidé roční poplatek 260 korun, což město definuje jako odměnu za to, že jsou Strakonice dlouhodobě na předních místech v třídění. Ano, město tam systém silně dotuje – ale co jiného by město chtělo dělat? Je to přece jeden z jeho úkolů, aby zajišťovalo pořádek a čistotu, a jestliže nižší poplatek motivuje lidi ke třídění, proč by se město nemohlo rozhodnout, že zrovna tuto oblast bude dotovat? V Táboře zas narozdíl od Strakonic mohutně podporují různé neziskové organizace – protože se tak rozhodli.
Tábor patří k nejdražším a naopak v třídění je dlouhodobě mezi jihočeskými městy na chvostu. Míst na třídění papíru, plastů, skla nebo bioodpadu už se zdá dost, ale za celé roky nebyla radnice schopná zajistit, aby se po městě rozšířila místa na třídění nápojových kartonů, což má kdejaká vesnice. Nádoby na bioodpad dostanou některá sídliště až příští rok.
Tábor také nikdy neuvažoval o cestě spolupráce s občany, jejich pozitivní motivaci nebo odměňování za nárůst tříděného odpadu. Místo toho vydával papírové odpadové kalendáře, vydává tašky na třídění tomu, kdo si pro ně dojde, a teď místostarosta prohlásil, že jako nejlepší způsob vidí instruktážní video, o kterém uvažuje. Jinými slovy – radnice neplánuje s občany partnersky spolupracovat. Bude je školit a inkasovat.
Místostarostka Michaela Petrová se do debaty zapojila slovy: „Třídění je povinnost. Úvahy, že „vy mi zdražíte, tak já přestanu třídit“, jsou špatně. Každý má povinnost třídění ze zákona.“ A místostarosta Klecanda dodal, že takové úvahy by byly hloupé.
Nezbývá tedy než čekat, co chytrého vymyslí vedení města do prosincového zastupitelstva, kde přijde návrh na výši poplatku za odpad pro příští rok na pořad jednání.
Diskuse k článku