14. 4. 2023 11:16

Architektonické ohlédnutí Zlatá šedesátá představí významné stavby Českých Budějovic

ČESK BUDĚJOVICE - Mezinárodní den památek otevře v Českých Budějovicích v sobotu 22. dubna řadu zajímavých míst, kam se veřejnost běžně nedostane. Tuto tradiční a velmi oblíbenou akci doplní bohatý program s přednáškami a vycházkami, které jsou zdarma, ale kvůli kapacitě je nutné se na ně co nejdřív zaregistrovat. Bude to šance dozvědět se mnohé o novodobé architektuře města, protože letošní téma má název Od zlatých šedesátých po současnost.

V programu, který pro město vytvořila Marešova divadelní společnost, je sedm různorodých přednášek, dále různé exkurze i kulturní akce. Architektonické ohlédnutí připomene, jak se po městě rozběhly šikmé křivky stylu nazvaného brusel a tvarovaly ikonické stavby té doby – Koldům, Experiment či letní kino v Háječku. Rozhýbaly interiéry známé restaurace Regina na Lidické třídě či kavárny Perla v Koldomu. „Neony osvětlovaly Lannovku a vše nabíralo na optimismu. V sedmdesátých letech sice přituhlo, ale i tak architekti hledali skulinky ke svobodě. Na Lidické v blízkosti centra vznikla architektonická socha Muzea dělnického revolučního hnutí inspirovaná západní skulpturalistickou architekturou, na okraji Budějovic se začalo stavět Jihočeské biologické centrum ČSAV, které nezapře vliv britského brutalismu,“ říká památkářka Eva Urbanová.

Upozorňuje na další zajímavé stavby nové doby: monumentální přístavbu Eggertovy vily, velmi zajímavě a účelně pojatý areál centra ARPIDA, odvážně formovanou banku ČSOB na Lannově třídě, která je ceněná pro svou experimentální rozvlněnou fasádu. „Originální ikonou je i Dlouhý most Romana Kouckého připomínající křídla vážky. Nesmíme však opomenout citlivou, nadčasovou dostavbu a revitalizaci radnice,“ připomíná Urbanová, podle níž České Budějovice bezesporu patří k městům, kde vznikaly a vznikají pozoruhodné stavby – mezi ty nejzajímavější po roce 2000 řadí dům s pečovatelskou službou Staroměstská, který dostal podobu elipsy, vilu Vlastislava Břízy u Vltavy podobající se abstraktní soše a také minimalistickou budovu tiskárny Karmášek.

Na přelomu prvního desetiletí 21. století vznikl velkorysý pavilon T na výstavišti a nedávno byl v tomto areálu rekonstruovaný pavilon Z, který se v roce 2022 dostal do finále v prestižní soutěži Česká cena za architekturu.
Živo bude ten den na mnoha místech, tradičně i v domě U Ferusů na Senovážném náměstí, kde sídlí Národní památkový ústavu. I tam bude vstup volný a bohatý program přinese kulturu a zábavu. Zahraje třeba Jiří Schelinger Memory band a působivá jistě bude Retro módní přehlídka aneb Co se nosilo za totáče – originály oblečení ze sbírek Miroslava Mareše z Agentury Kultur-Kontakt. Návštěvníci také dostanou mimořádnou příležitost projet se historickým autobusem Škoda 706 RTO.

Dozvuky mezinárodní výstavy Expo 1958 v Bruselu rezonovaly v české kultuře po celá šedesátá léta až do začátku normalizace a daly vzniknout fenoménu, který nazýváme bruselský styl. Projevily se v architektuře, výtvarném i užitém umění. Jak se tento měkký modernismus odrazil v dobové výstavbě Českých Budějovic se dozvědí účastníci přednášky Petry Lexové významných o stavbách, jako jsou komplex činžovních domů Perla, tzv. Experiment, kulturní dům Metropol nebo plavecký stadion.  

V jiném světle se představí Biograf Kotva, kam lidé mohou zajít po celé odpoledne na promítání historických filmových reportáží z 60. až 70. let 20. století – uvidí dokumenty o stavbě Koldomu, budování Experimentu, záběry z tužkárny Koh-i-noor či vzpomínku na stavbu budějovických sídlišť. Předtím tam zájemci ve 12 hodin vyslechnou přednášku budějovického patriota a sběratele Milana Bindera, který za pomoci dobových fotografií přiblíží slávu všech budějovických kin. Jeden z jeho předků byl promítačem v kině Grand. „Na množství historických snímků si ukážeme, kde jednotlivé biografy stávaly, jak vypadaly a co hrávaly. Možná si některé ještě pamatujete: Elite Bio, později kino Oko, kino Čas později Jas, Bio Royal, Elektra, Bio Hvězda, Kotva, Vesmír, Mír atd.,“ zve Milan Binder.

Na přednášky a komentované prohlídky si lidé musí opatřit si bezplatné vstupenky, které lze rezervovat na www.cbsystem.cz a je třeba si je pak včas vyzvednout v Turistickém informačním centru v budově českobudějovické radnice na náměstí. Na koho se nedostane, má i tak dost příležitostí se v tento den dozvědět spoustu zajímavostí. Mezi volně přístupné objekty, kam se veřejnost běžně nepodívá, patří bývalá kavárna Perla s krásným výhledem na město a výstavní prostory tiskárny Karmášek. Žižkárna v bývalých kasárnách u nádraží nabízí po celý den návrat do 70. let minulého století: retro koutek s kavárnou a dobovou hudbou o kterou se postará DJ Dave Pouštěč. „Přijďte zavzpomínat na své dětství prostřednictvím věcí, které jste mívali doma. Chybět nebude ani ukázka dobové módy, nábytku a starých časopisů,“ zvou organizátoři.

Podrobný program i s odkazy, kde získat bezplatné vstupenky, je zde: marediv.cz

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.