Doprovodný program festivalu.

• Dostaveníčko s lidovkou před KD

sobota 25.5 14:00 - Vodňany, KD

Basket: Za Romana. Kluci nechali na hřišti duši. Pardubice neměly šanci

TÁBOR – Basketbalisté Tesly Pardubice opouštěli dnes večer Tábor zaskočení. Ani ve snu by je nenapadlo, že na ně outsider z Tábora nastoupí s takovým nasazením a rozstřílí je 83:60. Táboru se do nynějška v druholigové sezoně nevedlo. Dneska jakoby hrál jiný tým. Velká fotografie spoluhráče Romana Vacha, který zahynul při autonehodě 14. ledna, byla u lavičky s nimi. Zápas začal minutou ticha, ve které zůstal každý se svými vzpomínkami. Táborští hráči nastoupili s černou stužkou a iniciálami R. V. na ramenech. Někteří měli připsané i iniciály dalších dvou spoluhráčů Romana Vacha z jindřichohradeckého klubu Lions svitavského Michala Fröhdeho a Filipa Sahana z Budějovic, kteří v autě cestou z tréninku zahynuli také.

S napětím se čekalo, kdo se v dnešním zápase ujme vedení. První koše patřily hostům z Pardubic, ale už v 10. minutě vedl Tábor 9:5. Trojkou v závěru první čtvrtiny hosté vyrovnali na 16:16. Po přestávce nastala přetahovaná a hra se bleskově přenášela ze strany na stranu. Táboráci šli do všech akcí s důrazem, který u nich ještě letos nebyl k vidění. Druhou část vyhráli 35:31. Ve třetí čtvrtině hosté byli čím dál nervóznější a i z lavičky jim asistent kouče František Kopecký dával hodně hlasitě najevo svou nespokojenost. Pardubický trenér Radek Svoboda šel na hřiště, aby spoluhráče strhl. Štěstí ale přeje odvážným a těmi byli dnes večer Táboráci – v poslední vteřině třetí části dvojkou zvýšili na 60:48.

Zatímco v prvních dvou čtvrtinách to vypadalo, že se budou soupeři přetahovat o výsledek až do konce, závěr byl už doslova exhibicí domácích. Čtyři minuty před koncem vedli o dvacet – 73:53. Na poslední dvě minuty pak naskočil do hry také trenér Jiří Plevač a předvedl i jednu parádní trojku. S nejlepším výsledkem sezony 83:60 nemohl být nespokojený, ale poznamenal: „To mě štve, že až taková smutná událost namotivuje kluky k takovému nasazení. Takových zápasů jsme mohli odehrát mnohem víc.“

Přiznali to i oba famózní střelci zápasu Patrik Hron a Josef Dundálek: „Bylo to dneska hodně emotivní. Nechali jsme na hřišti všechno.“ Diváci domácí tým odměnili aplausem vestoje.

Asistent trenéra Pardubic František Kopecký se zlobil: „To byl náš nejhorší zápas sezony. Nemáme sice k dispozici pendly, ale tak odevzdaný výkon jsem nečekal. Kluci neběhali, žádná bojovnost tam nebyla. Předehrávalo se v pátek na naše přání, protože někteří mají zítra maturitní ples. Asi už jsou duchem na něm.“

V sobotu od 18 hodin hrají v tělocvičně ZŠ Helsinská muži BK Tábor druhý zápas s Přeloučí. Přelouč dnešnímu soupeři z Pardubic ve vzájemném zápase nestačila. To by znělo pro Tábor nadějně. Zejména, pokud hráči zopakují dnešní excelentní výkon.