Bechyňský kulturní dům nabízí výstavu Retrokárky paní Šárky. Vedle kočárků jsou k vidění i panenky a další hračky






























Sběratelka Šárka Špačková se narodila v Chrudimi. Do Bechyně se s manželem přistěhovala kvůli jeho povolání v roce 1992. Pracuje jako učitelka v mateřské škole. Má dvě vnoučata, dvojčátka. Sbírat kočárky začala kolem roku 2013. Nejednalo se ovšem pouze o kočárky, ale také o různé hračky. Část ze sbírky, kterou je možné v kulturním domě vidět, pochází z její vlastní rodiny.
Další část zakoupila na trzích, burzách nebo prostřednictvím internetu. Některé vystavené věci získala v zahraničí. Další hračky a věci do sbírky jí nosí i známí. Sbírka se během zhruba desetileté sbírky rozrostla, proto má Šárka Špačková velké přání získat prostory pro stálou prezentaci sbírky.
Šárka Špačková si plno věcí sama opravuje a čistí. „Restaurování látek a výpletů tak, aby se zachovala její autentičnost, je ovšem složitější. Nejradši mám kočárky s vysokými koly. Největším mým favoritem je oranžový lesklý kočárek značky Hartan. I ten mohou lidé na výstavě vidět,“ popsala.
Na výstavě jsou k vidění kočárky i ze 40. let minulého století, kočárky z Anglie, Ruska, Itálie, Německa i Československa, kde se jejich výrobě věnovala firma Liberta. Právě její výrobky na výstavě převažují. Z Německa jde o značky Hartan, Herlag, Aubert, Stegner, Zekiwa či Streng. V Anglii se vyráběl kočárek Silver Cross. V Rusku pak Dněprjanočka a Malvína, v Itálii Giordanni. K vidění je i maďarský kočár. Jedná se o sportovní kočár s odnímatelnou sedačkou, používaný též jako autosedačka.
Dnes už se sbírka kočárků Šárky Špačkové vyšplhala ke stovce exponátů. Panenek má zhruba 400. K tomu sbírá i další staré hračky.
Výstava určitě potěší celé rodiny. V neděli si mohly děti s některými kočárky dokonce zajezdit. Ovšem oči všech věkových kategorií spočinuly také na panenkách. Obdivovala je i Marcela Kotrčová z Prahy, která sama přijela s půjčeným kočárkem. V něm ale měla unikát. „Přivezla jsem panenku, které je 70 let. Mám ji z vlastního dětství. Táta ji nechal udělat v Německu. Má na sobě veškerý originál – ponožky, šaty, botičky. Dokonce ta panenka má mluvidlo. Na výstavy s ní nejezdím, tady je to výjimka. Přijely jsme sem s kamarádkou. Moc se nám tu líbí. Rozhodně bych doporučila, ať se sem vydají celé rodiny. Bude se jim to líbit,“ podotkla.
Diskuse k článku