Bernartice uvažují o zřízení obecní policie. Pokuty z radaru by si pak vybíraly samy - Jižní Čechy Teď!




Bernartice uvažují o zřízení obecní policie. Pokuty z radaru by si pak vybíraly samy - Jižní Čechy Teď!
28. 1. 2020 23:35

Bernartice uvažují o zřízení obecní policie. Pokuty z radaru by si pak vybíraly samy

BERNARTICE – Od poloviny března loňského roku probíhá na průtahu Bernarticemi úsekové měření rychlosti. V obou směrech – na Tábor i na Písek, bylo zjištěno 9655 případů překročení rychlosti. Jak ale vyplývá z prosincové statistiky, řidiči si tu začali dávat pozor. Pokuty vybírá Městský úřad v Milevsku a to se loni v závěru roku stalo horkým bramborem mezi Bernarticemi a Milevskem. Bernartice chtějí svůj podíl. Nejen o tom mluví v dnešním rozhovoru bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS). Ohlíží se také za loňským rokem a prozrazuje plány městyse do budoucna.




 

Co považujete za úspěch roku 2019?

Schválení územního plánu na prosincovém zastupitelstvu. To byla mravenčí práce. Dva roky jsme sbírali podněty od občanů, rok a půl pak trval další proces. Námitky tam samozřejmě byly, ale se všemi lidmi jsme se dohodli, i za cenu velkých, ale rozumných kompromisů. Šlo nám o rychlost. Vděčíme za to hlavně Lence Šímové ze Studia, která s námi na tvorbě nového územního plánu pracovala.

Jaké problémy nový územní plán řešil?

Měli jsme územní plán z roku 2002, nastavený na podmínky konce 90. let. Teď se do roku 2023 musí schválit nové územní plány a my jsme ho dělali pro našich devět katastrálních území. Proto oceňuji, že se to povedlo tak rychle. Konkrétně tu byly třeba požadavky z Jestřebic. V tom byl aktivní zastupitel Jirka Kotrba, který bohužel zemřel. Staral se, aby v Jestřebicích mohly vzniknout nové parcely pro výstavbu a aby územní plán zakotvil pro budoucnost sjezd z komunikace před Jestřebicemi na zamýšlený obchvat obce směrem do zemědělského areálu. Další podněty byly z Bernartic, Bojenic, Rákova, Svatkovic, Srlína nebo Kolišova.

Myslíte, že někdy budou peníze na stavbu obchvatu Jestřebic?

Mohou se objevit na takové stavby dotace, ale myslím, že ani Zemědělské družstvo Bernartice by se tady spolupráci nebránilo. Jejich zájmem není jezdit s veškerou zemědělskou technikou skrz obec.

Do čeho jste loni v městysi investovali?

Opravilo se dost komunikací, chodníků, také čistírna odpadních vod, část kanaliazace a vodovodu.

Dáváte vybrané vodné a stočné beze zbytku zpátky do vodohospodářské infrastruktury?

Dáváme tam daleko víc. Proto už taky řadu let držíme vodné a stočné v nezměněné podobě 74 korun za kubík včetně DPH. Vodohospodářský majetek nám provozuje ČEVAK a tlak od něj na zvýšení ceny tu je. Chápu, že jim jdou náklady nahoru, zvyšují se mzdy. Ale tím, že my se o ten majetek staráme, tak oni s tím nemají náklady na havárie a opravy. Takže pro naše lidi nechceme zvyšovat ani omylem.

Loni se objevila zpráva o soukromém investorovi, který chce v Bernarticích stavět dům s pečovatelskou službou. Jak to vypadá?

Pan Martin Benda ze Zubčic na Českokrumlovsku chce začít stavět letos a v červnu 2021 dům s 24 byty a společenskou místností chce otevřít. Napřed zbourá statek U Koukolů a na jeho místě objekt vyroste. Mile nás překvapilo, že si investor vybral právě Bernartice.

Řekl vám důvod?

Jsou tu veškeré služby, takže se dá předpokládat, že tu vždycky bude i zájem o obsazení těchto bytů. Máme tu obchody, tři hospody a bufet na náměstí, praktického i zubního lékaře, dva dny v týdnu je tu dětský lékař, funguje pošta, lékárna a děje se tu i hodně akcí.

Bernartice mají svůj dům s pečovatelskou službou. Máte do něj převis poptávky?

Ano, máme dům s pětadvaceti bytečky, z toho tři byty jsou pro dvojice. Přitom je tu dalších deset až dvanáct žádostí. Já nepochybuji o tom, že i druhý dům s pečovatelskou službou se zaplní. Naši stárnoucí obyvatelé tak budou moci zůstat doma v obci, a protože investor bude stavět s využitím dotace, bude v novém domě regulované a tím dostupné nájemné.

Bolestí obce asi budou prostory pro kulturní akce. Sokolovna už si říká o opravu. Máte ji v plánu?

Určitě chceme sokolovnu přestavět. Máme ale postupný plán, kdy se do čeho pustit. Koncem února vybereme zhotovitele pro opravu radnice a zázemí, které je tu pro dělníky, přebudujeme na centrum služeb. Dalším plánem pak je do prostoru hospodářské budovy školky, kde teď jsou služby, přestěhovat z domu doktorky Kálalové knihovnu. Na to bychom letos chtěli stihnout projekt. Po přestěhování knihovny dojde na opravu rodného domu doktorky Kálalové a příští rok bychom chtěli nechat zpracovat projektovou dokumentaci na opravu sokolovny. S realizací počítáme v roce 2022. Posledním krokem je využití bývalého objektu Sběrných surovin v Lukešově ulici, který jsme koupili na uskladnění strojů a techniky služeb městyse a pro naši technickou skupinu.

Na to všechno máte peníze?

Na konci roku jsme měli na účtech 12 milionů korun, ale budeme se samozřejmě i poohlížet po dotacích.

Mluvil jste o technické skupině. Vám se daří i v době tak minimální nezaměstnanosti získávat lidi na veřejně prospěšné práce?

K nám lidi z evidence úřadu práce chodí rádi a udělají tu spoustu práce. Měli jsme jich sedm, teď jsou tu dva se zdravotním handicapem, na sezonu jich pak zase na veřejně prospěšné práce pět přibereme. Máme i zaměstnance na údržbu, vedoucí pracovní skupiny a dva lidi na práci v lese. Z lidí, kteří přišli na veřejně prospěšné práce, jsme si vybrali sedm lidí, které jsme zaměstnali nastálo a jsme s nimi spokojení.

Jak se vyvíjí v Bernarticích počet obyvatel?

S místními částmi je nás 1308. Před pěti lety byl úbytek, ale od té doby je tu trend postupného navyšování.

Staví se u vás?

Staví, hlavně proto, že je tu dostatek služeb a dobré dopravní spojení na Písek, Tábor i Milevsko. Pozemky pro výstavbu domů se snažíme připravovat neustále. Letos budeme nabízet devět stavebních pozemků u stadionu, podle nového územního plánu vznikne i sedm parcel nad Posvátným a jednáme s církví o směně nebo odkoupení pozemků u Milevské ulice a V Žabinci, kde by pak mohly vzniknout další parcely. Další rozvojová lokalita je nad hřbitovem, ta je vytipovaná ale spíš pro řadové domy. O dalších bytových domech neuvažujeme, nájemních bytů máme 28 a to stačí. K tomu dalších 25 bytů v DPS. V bytech je nájem 29 korun za metr čtvereční, patnáct let jsme ho nezvyšovali a šponovat nájemné nechceme. Nemáme to zapotřebí. Byty jsou proto obsazené trvale a lidé si toho bydlení váží.

Máte dost žáků ve škole nebo musí obec na školu doplácet?

Co si pamatuji, začínali jsme s podlimitním stavem mínus čtyři žáci, teď je žáků dost, ale na limity už se nehraje. Máme pěknou školu i školku, oběma stále vylepšujeme prostředí.

O jesle by v obci nebyl zájem?

Nemám od maminek takové signály. Jestli zůstávají doma a užívají si dětí, dělají dobře.

Jak to vypadá s poštou? Převezmete ji?

Jen ať se Česká pošta opováží s tím přijít. Ať se starají, je jich tam ve vedení České pošty dost.

Jak vlastně vypadá vaše hospodaření v obecních lesích?

Protože jsme na tom ekonomicky dobře, můžeme si dovolit v lesích nevydělávat a starat se o budoucnost. Investujeme do sázení, hlavně listnáčů. Musím říct, že úplně jejich příznivec nejsem, mám rád jehličnaté lesy, ale bereme problém s kůrovcem vážně.

Loňskou novinkou bylo osazení úsekového měření rychlosti dopravy na průtahu obcí. Přineslo to zlepšení situace?

Rozhodně. I největší škarohlídi, kteří tvrdili, že z toho nic nebude, to teď museli uznat. Ve směru od Tábora je přestupků méně, od Písku víc, ale každopádně oproti dubnu, kdy jich v obou směrech bylo zaznamenáno 1258, znamená prosincové číslo 603 snížení o víc než polovinu. A to je znát. Řidiči si u nás začali dávat pozor. Usilujeme o další zlepšení tím, že chceme konec zóny pro měření posunout směrem na Tábor až na konec obce. Podle naší zkušenosti řidiči za cedulí, která označuje konec měření, okamžitě zrychlí. To se ale stále ještě nacházejí v obci. Argumenty dopravní policie, že se tam ještě nestala nehoda, jsou proti zdravému rozumu. To budeme čekat, až se něco stane? Počet 9655 překročení rychlosti od loňské poloviny března do konce roku není zanedbatelný.

Pozornost vzbudila vaše žádost, aby město Milevsko přispělo Bernarticím na chodníky nebo osvětlení jako další opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců. V podtextu bylo jasné, že jde o podíl na pokutách z radaru, které vybírá Městský úřad v Milevsku. Dohodli jste se?

Ne. Milevsko náš návrh nijak neřešilo, ani nám od září neodpověděli. Nejsou to chlapi. Jsou podělaní, místo aby bouchli do stolu a nějak to rozsekli. Povolení provozovat úsekové měření rychlosti je psané na nás, i když výkon provádí milevský městský úřad. Takže chceme odpovídající částku z vybraných pokut pro Bernartice.

Vy víte, že v Milevsku se zalekli trestního stíhání představitelů Varnsdorfu. Vyplácení provize z vybraných pokut je v rozporu se zákonem. Jak byste si tedy řešení představoval?

Silně uvažujeme o tom, že pokud nedojde k nějaké dohodě, zahájíme kroky ke zřízení vlastní obecní policie a budeme si systém, na který máme licenci, provozovat sami. Mít obecní policii je totiž podmínkou pro provozování administrace systému a výběru pokut. Na obecního policistu by si systém vydělal a ten by nám tu mohl pomoci i s řešením dalších problémů, na které nemá kapacity státní policie.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.