Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Jubilejní Lubomír Brabec

    Úterý 23.7 19:00 - Protivín KD

    Romantické skladby pro kytaru.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Blatenští fotbalisté potřebují novou umělou trávu, týmy nemají dostatek prostoru pro kvalitní trénování

Blatenská umělka, která byla vybudována v roce 2005, už nevyhovuje. , Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

Blatenská umělka, která byla vybudována v roce 2005, už nevyhovuje.     Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

BLATNÁ – Nedostatek tréninkové plochy. To je už delší dobu velká bolest blatenského fotbalového oddílu. Kromě hlavního travnatého hřiště mají Blatenští k dispozici i umělku, ta je však již za zenitem a neslouží, jak by měla. Jednoduše nevyhovuje současným potřebám – dosloužila. Klub už potřetí podal žádost o dotaci na její rekonstrukci.

 

Zda to tentokrát vyjde, o tom by mělo být podle předsedy TJ Blatná Michala Vanducha jasno 31. ledna, kdy je předpokládaný termín zveřejnění výsledku žádosti. Cena projektu je 7,5 milionu korun, podílelo by se i město.

Jak dlouho už nemůžete využívat umělou trávu a jak velké komplikace to pro vás představuje? Je už v tomto smyslu několik minut „po dvanácté"?
Poslední recertifikace měla platnost do konce roku 2016. Z tohoto pohledu není několik minut po dvanácté, ale několik hodin. Umělku jsme pravidelně využívali na tréninky a při nepřízni počasí na mistrovské zápasy. Pro přírodní travnaté hřiště to byla obrovská úleva. To je asi největší komplikace. Další souvisí s možností pořádání různých fotbalových akcí, jako jsou soustředění, výběry, nábory, ukázkové tréninky a podobně. I tady druhé hřiště chybí.

Je absencí umělky nějak ovlivněna tréninková činnost družstev?
Trénovat můžeme i na stávající umělce, která je ale kvalitou již hodně za zenitem. Pominu-li nechuť, se kterou na ní hráči trénují, hrozí velké riziko zranění. Na to již několik hráčů doplatilo potížemi s koleny nebo kotníky. Pokud je to tedy možné, musí všechny týmy využívat hlavní travnaté hřiště. To je, vzhledem k počtu týmů v Blatné, extrémně přetížené a jednotlivá družstva nemají dostatek prostoru na kvalitní tréninkový proces.

Nakolik by nová umělka odlehčila trávníku hlavní plochy? V jakém je stavu po podzimu, jak moc je znát, že na něm trénují všechny složky?
Na nové kvalitní umělce by mohly trénovat a hrát všechny týmy podle potřeby, aniž by pocítily větší rozdíl oproti přírodní trávě. Jak jsem již zmiňoval, hlavní hřiště je extrémně přetížené a na konci každého herního období vyžaduje dlouhou „rekonvalescenci". Máme štěstí na správce Michala Bláhu, který se o hřiště stará, seč mu síly stačí. Hlavně díky němu je vždy kvalitně připraveno. Musím také poděkovat všem týmům za pochopení aktuální situace a maximální snahu travnaté hřiště šetřit. Byť se to občas neobejde bez protestů.

Je znát, že nemůžete pořádat turnaje, projevuje se to nějak na činnosti oddílu, respektive hře týmů?
Je to znát. Dříve jsme pořádali turnaje pro muže, dorost i žáky. Celou zimu bylo na stadionu rušno a živo, což mi nyní trochu chybí. Činnost přípravek to zásadně neovlivňuje. Ty hrají své turnaje převážně v halách, ale protože ta v Blatné také chybí, musí na turnaje dojíždět několik desítek kilometrů. Od žáků po muže to je zásadní problém a jejich tréninkový proces, včetně přátelských turnajů, je zásadně ovlivněn. Výše uvedené má samozřejmě negativní finanční dopad na klub. V žádném případě si nemyslím, že nová umělka by vyřešila všechny naše problémy, ale rozhodně by měla blahodárný vliv na další fungování oddílu. Samozřejmě počítáme s jejím využitím pro školy, školky a okolní oddíly.

Proč současná plocha již nevyhovuje?
Umělý povrch je jeden z prvních instalovaných a technologie ještě nebyla na takové úrovni, jako je dnes. Po několika přívalových deštích v posledních letech je povrch místy propadlý, poškozený a potrhaný. Na mnoha místech chybí granulát, který se z povrchu odstranil údržbou. Bude tedy potřeba starý povrch odstranit, podloží srovnat, položit nový koberec, ten zasypat křemičitým pískem a novým granulátem. Cena celého projektu je v tuto chvíli 7,5 milionu korun s DPH. Financovali bychom ho rádi z dotace ministerstva školství v rámci programu Podpora materiálně technické základny sportu 2017 až 2024. Ta by měla činit 70 procent z celkové výše. A 1,5 milionu korun máme přislíbeno od města, které nám v tomto směru vychází maximálně vstříc. O zbytek se budeme muset postarat sami.

Pokud dotaci získáte, jak bude s budováním postupováno?
Pokud se povede dotaci získat, nejdříve proběhne výběrové řízení na realizaci akce. Vše bychom rádi zvládli v první polovině roku. Není na co čekat.

A co se stane, pokud byste dotaci opět nedostali?
Takto nákladnou rekonstrukci si z vlastních zdrojů nemůžeme dovolit, proto budeme hledat další možnosti, jak na novou umělku dosáhnout. Také se zabýváme otázkou zatravnění tohoto druhého hřiště. To by již nemělo být tak finančně nákladné, ale přišli bychom o výhody, které skýtá umělý povrch. Už by se nejednalo o tréninkovou plochu s celoročním využitím.

Pokolikáté jste už o dotaci žádali, a jaké naděje si dáváte, že by to letos mohlo vyjít?
Jde již o naši třetí žádost a konkurence byla a je vždy velká. Protože se nyní jedná o dotaci pouze pro sportovní oddíly a město schválilo daleko vyšší částku na případnou realizaci, vidím naše šance optimisticky. Optimistou zůstanu i v případě, že by to znovu nevyšlo. Stále věřím, že se nám to jednou povede a celý sportovní areál tím opět pozvedneme o stupínek výše.

Pokud si pamatuji, blatenská umělka patřila k jedněm z prvních v kraji...
Povrch byl položen v roce 2005 a opravdu byla naše umělka jedna z prvních v kraji. Tomu odpovídalo také její využití. Až na pár týdnů v roce byla stále připravena a využívána nejen naším oddílem, ale také kluby z širokého okolí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace