Blatná dostala nabídku za vilu Fialu přes dva miliony. Veřejnou soutěž ale zrušila. Věří, že v nové získá víc peněz

„Důvodem zrušení a opětovného zveřejnění záměru prodeje nemovitostí byla skutečnost, že po vyhlášení záměru v únoru přišel vládní zákaz volného pohybu osob. Zájemci o koupi projevili v několika případech zájem objekt si prohlédnout, bohužel tato možnost byla vládním nařízením znemožněna. Obhlídku nemovitosti za účelem koupě nebylo možno uvést na čestné prohlášení,“ vysvětlila starostka Kateřina Malečková. Poznamenala současně, že zájem o koupi zastupitele velmi překvapil.
Proti zrušení soutěže na zastupitelstvu protestoval Josef Váňa, který se zmíněnou nabídkou skoro dva a čtvrt milionu veřejnou soutěž vyhrál. „Vzhledem k tomu, jak se zastupitelé k vile Fiala a obecním pozemkům na Vinici více než čtyři roky chovají, a není to dle mého názoru s péčí řádného hospodáře, jsme se ženou tuto variantu rozhodnutí také očekávali. Obávali jsme se i třeba porušení řádného průběhu výběrového řízení (což se už jednou v nedávné historii stalo), pokud by třeba nebyl vybrán – a to je pouze má spekulace – zastupitely preferovaný zájemce,“ uvedl.
Nakolik město vnímá a bere v potaz jeho nespokojenost se zrušením soutěže? „Všichni zájemci o koupi budou písemně informováni o opětovném vypsání záměru a o dalším průběhu prodeje. Pokud byli ochotni nemovitosti koupit při vyhlášení prvního záměru, nevidím jediný důvod, proč by se nemohli dražby zúčastnit a koupi zrealizovat,“ uvedla Kateřina Malečková. Dodala, že nemá obavy – jak na zastupitelstvu zaznělo z úst Josefa Váni – že by město prodalo vilu za méně peněz, pokud měli původní zájemci opravdový zájem nemovitosti koupit.
Zastupitelé tedy zrušili původní veřejnou soutěž a vyhlásili novou. Pro tu navýšili minimální požadovanou sumu na 1,335 milionu korun. Ve zrušeném první soutěži bylo osm zájemců o koupi, rozhodujícím kritériem prodeje byla a zůstává nejvyšší cena. „Minimální cena pro podání byla zvýšena s ohledem na změnu v realizaci prodeje. Zastupitelé schválili prodej formou dobrovolné elektronické dražby. Minimální podání je navýšeno o odměnu dražiteli, která by měla činit maximálně pět procent. Po odečtení odměny je tedy částka minimálního podání v podstatě na stejné částce jako u prvního záměru,“ zmínila starostka.
Současná doba je z jejího pohledu pro prodej nemovitostí více než příznivá. Také proto město rozhodlo o elektronické dražbě. „Chceme oslovit více zájemců a získat co největší zisk z prodeje. U běžného prodeje obálkovou metodou je záměr zveřejněn pouze na úřední desce úřadu. Dobrovolná elektronická dražba je uvedena na centrální adrese, výhodou je přehledný průběh dražby, transparentnost a možnost postihu mařitele dražby,“ nastínila Kateřina Malečková.
Zapojí se do nové soutěže Josef Váňa? „Ne, do dobrovolné veřejné dražby se už zapojovat nebudu. Nehodlám se přebíjet s anonymními spekulanty, kterým zastupitelé obce úmyslně ukázali moji nabídku a nabídky ostatních zájemců. Tím jim odkryli jak ´mé karty´, tak i ´karty´ ostatních řádných soutěžících. Mám také po této zkušenosti obavu, že i kdybych opět v dražbě vyhrál, nabídl nejvyšší částku, že by mi obec při rekonstrukci a užívání této cenné kulturní památky mohla činit obstrukce nebo mě při řízeních či dalších nutných jednáních spojených s touto kulturní památkou mohla šikanovat,“ vysvětlil Josef Váňa.
Diskuse k článku