Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Blog F. K. Ladislava: Ústavní soud škodí demokracii

Co by se stalo, kdyby Eva nevzala od hada zakázané ovoce? Co by se stalo, kdyby Ježíš u Piláta odvolal? Kdyby Hus odvolal? Kdyby Německo vyhrálo 1. světovou válku? Kdyby Teplárna Strakonice zdražila o třicet procent? Kdyby nebyly v rybníku ryby? Jedno mají tyto nesmyslé otázky společné. Inspirovaly české ústavní soudce.

 

Vědomi si své důležitosti, ukázali ctihodní mudrci, jak slepá a hloupá umí býti spravedlnost. Obě znepřátelené strany strakonického politického zápasu na život a na smrt jsou opatrně optimističtí. Prý došlo na jejich slova. Už to je podivné. Dalo by se říci, že se vlk nažral a koza zůstala celá. Jen se neví, kdo je kdo.

Dopředu bylo jasné, že stížnost platná byla pouze od Strakonické veřejnosti, zvláštní ovšem je, že ÚS doporučoval místo rady města stížnost od zastupitelstva. Nedošlo mu, že zastupitelstvo skončilo dnem voleb a nové nebylo instalováno. Ale ani nejvyšší soudci přeci nemusí znát zákon o komunálních volbách.

Korunu všemu nasadil předseda představenstva Teplárny Strakonice Hřídel, který vyzval Janského, by stáhnul volební žalobu. Ústavní soud nařídil Krajskému soudu v ČB znovu věc projednat, s čímž nic nezmůže ani všemocný investigativní web.

To jsou všechno ale jen drobnosti. Verdikt ÚS zněl poměrně tvrdě, vládnoucí koalice ve Strakonicích se chovala před volbami nečestně. Přesto soudci nerozhodli, ale vrátili vše zpět do Českých Budějovic. Při rychlosti soudních tahanic a možnostech odvolání se letos nedočkáme ani uznání voleb z roku 2018, ani voleb nových. V tom tkví celá podstata nedemokratického jednání ÚS, který nehleděl na důsledky svého rozhodnutí.

Soud na kraji má dokázat, jak moc by byly jiné výsledky voleb, kdyby Hrdlička a spol jednali v předvolební kampani čistěji. Jistě si na pomoc vezme statistiky a může vytvořit třeba deset volebních modelů (což klidně mohl udělat i ÚS), ale pořád to budou jen hypotézy. Nejlepší odpověď na dotaz, co by se stalo, kdyby, může dát čarodějnice s její věšteckou koulí.

Nebo by konečně mohli promluvit občané ve svobodných volbách a nezpochybnitelně zvolit ty, kterými si přejí být zastupováni.

To je však to poslední, o co naši souci stojí. Přestali by ovlivňovat věci veřejné, ztratili by moc a místo arbitrokracie by zase fungovala demokracie. Tak mě napadá hříšná myšlenka. Co by se stalo, kdyby byl zrušen Ústavní soud?

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Strakonak 

  Reagovat

   

  Ustavni soud rozhodl jak rozhodl. S tím se nedá nic dělat. A na tom, že ředitel teplarny požádal politiky o konstruktivní přilstup, není nic špatného.
  A “kdyby” se musí bohužel řešit. Protože jinak se človek nepoučí. Ale je třeba si uvědomit, že lid rozhodl zcela jasně. Ať se mi to libí nebo ne.

  Vloženo 14.4.2019 13:23:59

 • kadečke 

  Reagovat

   

  Klídek. Soudruzi, co by bylo proti jejic hvůli, nezruší nikdy nic. Zvláště, když většina Čechů je spokojena jak listopad 1989 přežili všichni komunisté bez úhony a mohou, za podpory voličů, vládnout dál.

  Vloženo 14.4.2019 12:09:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Když je většina Čechů spokojená tak vo co go? To je snad ok, ne? Jestli naznačujete, že vy spokojenej nejste, tak máte smůlu že nejste většina.

   Vloženo 14.4.2019 20:26:28

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Je zajímavý, že je většina spokojená a ať se bavím s kým chci, tak každý nadává. Zřejmě mám smůlu. Asi se nebavím s těmi většinovými lidmi.

    Vloženo 15.4.2019 20:17:53

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace