Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Setkání rodičů s dětmi

  pondělí 20.1 10:00 až 11:00 - Tábor, Knihovna - Pobočka na Sídlišti nad Lužnicí

 • Jana Kubová - obrazy

  středa 8.1 až pondělí 29.6 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Blog Jitky Chabrové: Kódy, piny a okna

Všichni psi musí být do konce roku očipovaní. Takový malý čip je velký vynález. Pomocí čtečky čipů, která se přiloží ke krku psa, se zjistí číslo psa a v registru veškeré informace včetně adresy majitele. Kdyby pes používal platební kartu, byl by tam určitě i PIN jeho karty. Ale platební karty používáme jenom my lidé a nás ještě neočipovali. A v tom je ten problém.

 

Kolik čísel, hesel, kódů a pinů si my chudáci musíme zapamatovat! Přístupová hesla na různé internetové stránky, piny platebních karet, kódy různých bezpečnostních zámků, číslo účtu, rodné číslo. Někdy to všechno už hlava nebere, pomalu si nepamatuji ani číslo domu a číslo bot.

Hesla a kódy si už nezapisuji na cedulku do peněženky, ani neukládám do mobilu, protože se to z bezpečnostních důvodů nemá. Takže zbývá zase jen vlastní mozek a ten někdy stávkuje. Určitě se vám už také stalo, že jste při placení najednou zapomněli pin vaší karty, který už roky používáte. Trapas! Snad nejhorší, co se může stát, je natankovat na benzínce plnou nádrž a pak při zadávání pinu přijde najednou okno, neboli „vokno". Právě to se mi někde za Pískem přihodilo a dostatečnou hotovost jsem u sebe neměla.

Pán u pokladny pokrčil rameny. Slibovala jsem, že pro peníze dojedu do nejbližšího bankomatu a nabídla jako zástavu občanský průkaz. Jenomže fotografie na občanku dnes dělají na počítači na radnici. Na takové fotce vypadáte hůř než ve skutečnosti, mnohem starší a máte tam vrásky, které ve skutečnosti ještě ani nemáte. Pán si ode mne vzal občanku zjevně velmi nerad. Ta bába umře dřív než dojede domů, pomyslel si asi. No, u bankomatu jsem si ve stresu na pin také nevzpomněla, rozjela jsem se rovnou domů do Milevska, kde jsem si číslo vyhledala a pro jistotu vyzvedla i hotovost. Když jsem se po víc než hodině objevila na čerpací stanici, obsluze se určitě ulevilo. "Už jsem s vámi ani nepočítal," řekl pán.

A jaké poučení z toho plyne? Aby se kvůli malému zapomenutí s námi už nepočítalo? Zapomětlivých starých se na benzínkách objevuje určitě méně než nepoctivých mladších. Takže očipovat! Všechny očipovat! Ale štěkat na sebe snad nebudeme?

 

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • I 

  Reagovat

   

  Jen bych upřesnila co se týče toho čipu na pejsky. Z čipu se nic nezjistí, pokud sám majitel nezaregistruje čip v centrálním registru.

  Vloženo 23.9.2019 11:05:33

 • Věra 

  Reagovat

   

  Nechápu ty, kdo ještě platí složenky na poště.

  Vloženo 23.9.2019 11:03:05

 • Zlodějská pošta 

  Reagovat

   

  Minulý týden jsem posílal složenkou nedoplatek za elektřinu na chatě 71,-Kč. Na poště jsem zaplatil celkem 120,-Kč.

  Vloženo 21.9.2019 12:17:01

 • B 

  Reagovat

   

  Děkuji, paní Chabrová, poránu jsem se zasmála.

  Vloženo 21.9.2019 06:21:05

 • Krušina 

  Reagovat

   

  Nechápu důchodce, kteří ze svých nepříliš velkých důchodů, poplatky z účtu přispívají již tak bohatým bankéřům. Svěřovat svoji, ani ne průměrnou, penzi do rukou bank a ještě jim za to platit považují zhůvěřilost. Žádný PIN si pamatovat nepotřebuji a jsem pánem svých peněz, které mám kdykoli k dispozici. Ono to má i druhou stránku a sice, že vládnoucí strana má přehled o movitosti každého občana, který bankovní konto využívá. Proti argumentaci, že doma mi mohou peníze ukrást zloději uvádím, aby si lidé vzpoměli, kolik peněz jim tzv. "ukradly" zkrachovalé bankovní ústavy. Ale je na každém, jak daleko si nechá nahlížet do soukromí a odevzdaně věří systému ve kterém žije.

  Vloženo 20.9.2019 12:48:18

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Další věcí je, že vám v případě nějakých problémů mohou zablokovat účet a jste namydlený. Mají vás v hrsti. A další věc - je dokázáno, že většina lidí se chová tak, že platí-li v obchodě kartou, utratí více peněz, než když před nákupem jukne do peněženky na hotovost. Vaší větu "Svěřovat svoji, ani ne průměrnou, penzi do rukou bank a ještě jim za to platit považují zhůvěřilost." tesat do kamene.

   Vloženo 20.9.2019 18:37:23

   Vaše reakce:

   Zbývá znaků: 1200
    
   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak bankám už se dávno platit nemusí, zato na poště se vám z poplatků protočí panenky. A třeba na nákupech přes internet ušetříte hafo peněz. A to vůbec nemluvím o potřebném čase a složitosti jakékoli jednoduché transakce v porovnání třeba s mobilním bankovnictvím. Ale ten pocit vašeho "bezpečí" s papírovými penězi, ten si klidně mějte dál. Já očekávám víc.

    Vloženo 21.9.2019 20:28:05

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Správně! Třeba čip pod kůži. A to bude vůbec nejlepší.

     Vloženo 22.9.2019 13:04:47

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Tak ten potištěný kousek papíru s číslem, kterému se říká bankovka, může být úplně stejně bezcenný, jako nějaká elektronická data v bance. Je to jen nosič údaje, předchůdce elektroniky. Viz měnovou reformu v roce 53 nebo hyperinflaci např. v meziválečném Německu. Kromě anonymity plateb žádná jiná výhoda z papírků nevyplývá.
      Čip je jiná kapitola, i pro mne za hranou svobod, ale vaším pasivním způsobem stejně nic nevybojujete a akorát si zbytečně komplikujete život.

      Vloženo 22.9.2019 17:01:31

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace