Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Kdo osvobodil Tábor? Děti otázka zaskočila

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu. , Autor: L. Kolářová

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu.     Autor: L. Kolářová

Když odmyslíme věčnou debatu o tom, proč se v Táboře pietní akt nekoná přesně v den výročí konce druhé světové války války - tedy 8. května, byla vzpomínková slavnost i o den později důstojná a díky přítomnosti zástupců řady organizací, spolků a také školních dětí měla i početnou účast. Zájemců z řad veřejnosti byla jen hrstka a postávali opodál v parku. Na otázku, proč se v Táboře osvobození připomíná až později, zazněly už dříve z radnice odpovědi - nebyli by k dispozici vojáci, kteří přímo v den výročí mají povinnosti v Praze, a ve volný den by nemohly přijít školní děti.

 

Šesťáci a sedmáci z nedaleké základní školy Zborovská tentokrát vytvořili početný špalír, ale jak se ukázalo - mnohé děti o důvodu své přítomnosti na akci neměly moc ponětí. Během řazení průvodu jsem je oslovila s otázkou: Víte, kdo osvobodil Tábor?

Napřed zavládlo trochu rozpaků. "No to nevím, to jsme ještě neměli," řekl jeden z chlapců a děvčata se přidala: "To by asi věděl Jirka, ale ten je nemocnej." Jiný chlapec nahlas zauvažoval: "Tábor osvobodili buď Rusové nebo Američani, jedno z toho." A další řekl: "Ne, stopro to byli Rusové." Poslední z chlapců přidal i časové upřesnění, které mělo logiku: "Bylo to asi někdy ke konci druhé světové války." Vedle stál mladý učitel. Na otázku, jak je možné, že děti nemají o osvoboditelích tohoto kraje ponětí, mladý muž řekl, že je třeba se zeptat učitelky dějepisu. On je učitel matematiky.

Učitelka dějepisu byla nedaleko. A sdělila, že válka se učí až v deváté třídě a toto jsou šesťáci a sedmáci. Ještě kousek dál stáli ředitelé táborských škol. Ti si myslí, že všeobecná neznalost historie u dětí není věcí školy, ale rodiny. "Hrdost Čechů se všeobecně nepěstuje. Pietní akt by se měl udělat odpoledne a vidělo by se, kolik rodičů s dětmi by to zajímalo. Já jsem měl dodat tři třídy, tak jsem je dodal," řekl ředitel školy Zborovská Petr Vašíček. Ředitelka ZŠ Helsinská Alena Heršálková podotkla, že zájem veřejnosti byl vidět, když se v parku sázela lípa k výročí republiky. "To se konalo přesně v den výročí a nepřišel skoro nikdo," připomněla Alena Heršálková, která je i táborskou zastupitelkou.

Na otázku po osvoboditelích Tábora ale bryskně zareagovaly děti ve skautských uniformách, které přišly položit věnec. "Tábor osvobodila Rudá armáda," zaznělo.

Co si myslí zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu o tom, že řada dětí neví o osvoboditelích Tábora nic? "Taková je doba. Můžou za to kantoři a rodiče," se smutkem konstatoval předseda táborské pobočky ČSBS Vladimír Štípek. A člen této organizace Josef Straka připojil: "Tady u nás se na Rudou armádu a Sovětský svaz zapomíná. Přitom i Churchill napsal, že nebýt Sovětského svazu, nikdy by se válka nevyhrála. Tohle Churchillovo dílo by měli studenti povinně číst. Před rokem 1989 se neslavilo osvobození Plzně Američany, teď se zas neslaví tady. Na Rudou armádu nezapomínají jen v Ostravě." Rozhovor zaslechla nedaleko stojící žena, která se zapojila: "Když jsem jela z Plzně sem, po trase probíhaly probíhaly v různých městech západočeského kraje mohutné oslavy, nakonec i ve Strakonicích a v Písku, ale přejedete Vltavu a nic." "My neumíme zachovávat rovnováhu, jsme tendenční a chovají se tak i média," dodal Josef Straka.

Spolu s Vladimírem Štípkem vzpomněli na členy své rodiny, kteří byli za války v koncentračních táborech. "Můj táta byl pět let v Dachau, takže se o tom zajímám. Proto vím, že všechny německé střední školy mají povinnost dnešní děti aspoň jednou do dochovaných koncentračních táborů vzít."

Josef Straka měl na závěr ještě poznámku k vystoupení faráře Michala Pulce. Duchovní nebývali součástí pietních aktů, začali se na nich objevovat v posledních letech. Není známo na čí přání, protože člen organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Josef Straka řekl: "Napište tam, že by stačil poloviční projev faráře. Nepřipadá mi vhodné, aby mluvil dvojnásob dlouho než starosta města. Navíc na jeho modtlitby nikdo nereagoval a žádné amen se tady od lidí neozvalo. My jsme ateisti."

Když už se účastníci piety téměř rozešli, u památníku se najednou objevila skupinka maličkých dětí se dvěma ženami. Jak se ukázalo, byla to dětská skupina neboli jesle Vojenské policie s Ivanou Sudovou a Kateřinou Blažkovou, které se o děti starají. Vzaly děti před pomník a skloněné jim něco vyprávěly. Děti soustředěně poslouchaly. O čem asi byla s takovými špunty řeč? "Jsou teprve dvouletí, tak jim vysvětlujeme, že se kdysi bojovalo a umřelo spoustu vojáků a dalších lidí, a proto se jim sem nosí kytičky," poskytla Ivana Sudová aspoň kousek naděje, že až jednou veteráni a členové Českého svazu bojovníků za svobodu nebudou, najdou si ti, kteří nezapomenou, byť mnohé nasvědčuje tomu, že památka válečných obětí je řadě lidí mladé a střední generace úplně ukradená.

V příštím Týdeníku Táborsko se ještě k tématu vrátíme. Oslovili jsme například táborské zastupitele, aby se vyjádřili, jak vidí situaci oni.

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 • Karel Staněk 

  Reagovat

   

  Smekám před těmi mladými učitelkami,děkuji vám ...

  Vloženo 10.10.2019 11:00:36

 • Historik polistopadové éry 

  Reagovat

   

  Zničení Wehrmachtu na východní frontě, porážka v Normandii a ovládnutí západní části nacistického Německa Spojenci nemělo jakýkoliv vliv na osvobození Tábora. "Hrdinští" táborští občané přišli ke svobodě jako slepý k houslím. Kdyby tu orgány protektorátu a jejich represivní složky zůstaly, jsou tu dodnes...

  Vloženo 15.5.2019 13:21:48

 • Zdeněk Trippé, předseda klubu Dr. Edvarda Beneše 

  Reagovat

   

  V zemi Mistra Jana Husa jde vždy o pravdu. Pravda je pojem vskutku filosofický. Všem z nás jde určitě o pravdu v této události v závěrečných dnech II.světové války u nás doma, v Táboře a na Táborsku. Události by měly být popsány na základě faktů a naše muzea a archivy jimi překypují. Pamětníků však rychle ubývá. Nejcennější jsou svědectví účastníků. Nemělo by se otálet a ještě s nimi mluvit a zachránit tak co se dá. Historická data zkoumat nezaujatě s hlavním cílem šířit pravdu. Nepochybujme o tom, že květen 1945 v Táboře byl událostí objektivního charakteru. Zkoumejme jak to bylo doopravdy a utvořme pravdivý obraz tehdejších událostí pro naše potomky. Klub českého pohraničí, z.s. bude v této věci nápomocen.

  Vloženo 12.5.2019 13:44:20

 • Petr 

  Reagovat

   

  To máme ředitele základní školy - jen co je pravda. Kandiduje za extremisty, řekne chtěli tři třídy na oslavu osvobození, tak jsem jim je dal. Alibista první třídy a tito lidé nám vychovájí naše děti. To se máme na co těšit v další generaci.

  Vloženo 10.5.2019 20:01:41

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No tak tedy jestli si necháváte ve škole vychovávat svoje děti, tak vám na nich tedy asi moc nezáleží. Vychovávat svoje děti máte především vy a dokonce máte možnost je do školy nedávat a vzdělávat a vychovávat si je sám.

   Vloženo 11.5.2019 16:16:50

 • Vladimír 

  Reagovat

   

  No teda, to je tedy problém, v dnešní době internetu. Je mi 66 a vím kde to najdu: zadám do vyhledávače google: "osvobození města Tábor" a vyjede mi: http://www.taborcz.eu/assets/File.ashx?id_org=16470... . Radnice to velmi pěkně zpracovala. Najde si to každé dítě od Němci odešli sami. Proč byli Rusové v Táboře? Slavit s US army konec války. Jen mne mrzí, že loni nebyla taková stránka zpracována k 21. srpnu 1968. V Táboře byly ruské tanky na každém rohu. 21. srpen 1968 udělal z tehdejšího Sovětského svazu, osvoboditelů, okupanty. Proto není třeba se speciálně zabývat rokem 1945, ale vždy v souvislostech. Historie říká, že byla dohodnuta demarkační čára. Američani do Tábora nemohli. Kdyby mohli byl by Tábor osvobozen o 2 dny dříve a Praha již 6. května 1945. To je holá skutečnost, která však nic nemění na tom, že vojáci Rudé armády i US army byli velcí hrdinové schopní za naši svobodu obětovat životy. Docela nechápu, proč to tady řešíme, když průměrně inteligentní člověk vše může vyhledat na internetu. Radnice by se měla zabývat vizí do budoucnosti a ne známými historickými fakty. To spíše patří do ranku Táborského muzea a tam je to určitě vše zpracované.

  Vloženo 10.5.2019 08:14:43

« Novější příspěvky 1 2 3 4 5  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace