Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bedřich Smetana - Prodaná nevěsta

  pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Komická opera.

 • Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

  pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

  Politická komedie.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Klimatické šílenství už zasáhlo i děti a mládež

Informaci v našich médiích, že se v pátek 15. března tisíce studentů v Česku zapojily do celosvětové stávky za důslednější ochranu klimatu a snižování emisí, nebylo snad ani možné přehlédnout. A i když se při čtení zpráv dozvíme, že Prahou a dalšími našimi městy prošli středoškoláci – tedy podle zákona žáci – označení studenti zní tak nějak dospěleji, věrohodněji.


Z jejich ultimativních požadavků, např.: "Nemáme čas. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte začít jednat ihned. Vy jste času promrhali dost a nám už dochází," nebo: "Jsou nás tisíce. Jsme ochotni postavit se za naši budoucnost a nic nás nezastaví. Nekončíme. Během těch dvou týdnů se budeme připravovat, budeme sílit, růst a vzdělávat se," až přebíhá mráz po zádech.

A nebyla to jen nějaká ojedinělá akce. Celosvětově se uskutečnilo více než 2000 protestů ve 123 zemích.
Tyto stávky jsou inspirovány protestní akcí zřejmě nemocné šestnáctileté švédské ekologické aktivistky Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek.

A nyní ji tři norští poslanci ze Socialistické levicové strany navrhli na Nobelovu cenu za mír. "Nominovali jsme Gretu, protože klimatická hrozba je možná jednou z nejvýznamnějších příčin válek a konfliktů," řekl jeden z nich a dodal, že „masivní hnutí, které Greta spustila, je velmi důležitým příspěvkem ke světovému míru."

Všechny diktatury vždy využívaly teenagery coby úderné pěsti. Ti nemají závazky, zkušenosti, zodpovědnost a hlavně zábrany. Klimatické náboženství pro dospělé už nemá argumenty, dětem ale stačí fanatický pocit osvoboditelů světa.

Komsomol, Hitlerjugend, ČSM, SSM či snad Svaz klimatické mládeže, nebo jak je nazvat. Princip je ale pořád stejný.

Nemůže právě klimatické náboženství, neštítící se zmanipulovat i děti a mládež, vést až k obávaným válkám?

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • oujej 

  Reagovat

   

  Reklama na Alexandrovce, blogy soudruha Lanze a soudružky šéfredaktorky Kolářové... Koukám, že se z Píseckých postřehů stává regionální příloha Haló novin.

  Vloženo 21.3.2019 17:51:55

  • Ludek 

   Reagovat

    

   Tak to jste hodně vedle. Bejvalý soudruhy musíte hledat v jiných médiích.

   Vloženo 21.3.2019 20:10:14

 • Jitka 

  Reagovat

   

  Tak potrefené husy kejhají, nic si z toho pane Lanz nedělejte, mně mluvíte z duše. Velmi bych si přála vidět Vojtovo vysvědčení,protože jestli místo školy demonstruje, žádná sláva to asi nebude.

  Vloženo 21.3.2019 15:04:51

  • Vojta 

   Reagovat

    

   Asi Vás zklamu, Jitko, popravdě už ani nevím, kde vysvědčení mám, naposledy ho po mě chtěli před více jak 20-ti léty na úřadě, od té doby jsem OSVČ a na stávkování nemám čas, přeji Vám hezký den a snad jiný Vojta vysvědčení přinese, zanechte kontakt a určitě se Vám někdo ozve.

   Vloženo 21.3.2019 18:35:57

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nevíte za co se stávkuje zejtra, že bych šel. Píšem písemku z matiky, a tu fakt nemusím.

  Vloženo 21.3.2019 11:58:19

  • Vojta 

   Reagovat

    

   A co čeština?

   Vloženo 21.3.2019 13:10:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pane Lanz, Vás je v těch Parlamentních listech škoda. Vy byste se hodil rovnou do parlamentu. Takový státnický myšlenky jsem naposled slyšel od soudruha Štěpána, dej mu pán bůh věčnou slávu. Dovolím si citovat: "V žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické, neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být." Cítím Vaše zklamání z toho, že ho tenkrát nikdo neposlechl. Jak by jsme se mohly dneska mít, kdyby nám tu soudruzi zůstali. jojo..

  Vloženo 21.3.2019 11:24:45

  • Romadur 

   Reagovat

    

   Naprostý souhlas. Pana Lanze jsem nikdy předtím moc neřešil a byl mi ukradený, ale teď si na něj dám pozor. V negativním smyslu. Primitivnější závěry uměli vyvodit snad jen mistři jakešovské rétoriky těsně před pádem režimu.

   Vloženo 21.3.2019 17:30:01

   • Jarmila 

    Reagovat

     

    Moc nechápu co komu vadí na Parlamentních listech kde se prezentuje i kdejaký politik. Človek se tam dočte všechno a názor si udělá sám. To asi vadí co?

    Vloženo 21.3.2019 20:12:07

    • Romadur 

     Reagovat

      

     Mně nevadí, že to nechápete.

     Vloženo 22.3.2019 17:36:24

 • Honza 

  Reagovat

   

  Soudruh Lanz si hraje na všeználka a jistě je sám v sobě přesvědčen, že jeho názory a výpady jsou tím správným a důležitým, co by nám měl předat...
  Ve skutečnosti by se měl věnovat spíš tomu čemu (možná) trochu rozumí a to je teoretická stavařina.
  A nenavážet se do mnohdy chytřejších a uvědomělejších mladých lidí, než je on sám.

  Vloženo 21.3.2019 10:11:52

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace