Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog: Nezakrytý - rovná se bezohledný. A čísla berte s rezervou

Nechci se rouhat myšlenkou, že lidstvo už si o takové neštěstí, kterému nyní čelíme, dlouho říkalo. Svou nenasytností, bezohledností, sobectvím k okolí i planetě. Říkám to nahlas, když už si to mnozí mezi sebou říkáme v soukromí. Najednou je všechno jinak a začínáme i jinak přemýšlet. Ještě před měsícem jsem slýchala posměšky, že nějací mlaďoši musí být nutně světoví a chodí po městě v rouškách. Dnes se člověk dívá podezřívavě na každého, kdo jde kolem bez roušky. Protože šátkem či šálou si obličej může zakrýt každý. Člověku to najednou došlo během posledních dvou, tří dní.

 

Obyčejná látka mě možná neochrání před koronavirem, ale chráním ty druhé, pokud mám třeba obyčejnou rýmu nebo kašel. Nenakazím ty druhé, kteří pak mohou být při nebezpečné nákaze oslabení. 

Naše vládní nařízení - podle něhož může jít každý do obchodu nebo navštívit své nejbližší, de facto neomezuje nikoho, pokud si sami nedáme předsevzetí, že budeme vycházet co nejméně. Italové, narozdíl od nás, zavřeli rodiny ve skutečné karanténě, kdy na ulici kontrolují policisté, zda skutečně máte potvrzení, že jste byli v obchodě. U nás se předpokládá sebekázeň, která zřejmě nebude naší národní předností. 

Všichni prahneme po číslech, kolik už je nakažených, otestovaných, uzdravených. S posilou testovacích míst už ani ministerské statistiky nestíhají, zveřejňování ranních čísel bylo posunuto z osmé na devátou. Tato čísla ale nevypovídají vůbec o ničem. Mnohý, kdo si zkusil přivolat v jižních Čechách testovací sanitku, může mluvit o tom, že se za půlden vůbec nedovolal, pak byl odkázán na jiný čas a jiné místo nebo se dozvěděl, že je jeho testování zbytečné. Takových lidí je velmi mnoho, protože zdravotnické kapacity testování nestíhají. Provizorní jihočeská testovací místa se rozrostou v tomto týdnu. 

Jestliže se stovky, možná tisíce lidí nepodařilo otestovat, jsou čísla o nakažených pofidérní. Je tedy nebezpečné vycházet z toho, že Jihočeský kraj má všehovšudy šestnáct nemocných, a že pravděpodobnost setkání s nemocným je malá. 

Nálada na ulicích se mění. Chodci se začínají vyhýbat obloukem lidem bez zakrytého obličeje. Protože nezakrytý, rovná se bezohledný. A současně se možná začíná projevovat, v čem nás koronavir mění. V množství dobrovolníků a švadlenek, které teď dnem nocí šijou roušky pro ostatní. 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Stanislav Kaisler 

  Reagovat

   

  Já jsem zjistil, že mám s rouškou ten problém, že se mi při jejím nošení dechem zamlžují brýle, takže pak nevidím. A teď babo raď co s tím?

  Vloženo 18.3.2020 11:11:42

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Máme s tím zkušenosti z práce, existují prostředky které minimalizují mlžení brýlí. Vždy ráno brýle očistit a máte na půl dne pokoj. Samozřejmě na ně nesmíte pak sahat

   Vloženo 18.3.2020 12:46:19

  • anonym 

   Reagovat

    

   Taky s tím mám velký problém. Je to nepříjemné.

   Vloženo 18.3.2020 13:05:16

  • Eva 

   Reagovat

    

   Také se mi brýle zamlžovaly, tak jsem si je na nose trochu posunula a bylo to o něco lepší.

   Vloženo 19.3.2020 00:49:04

 • K 

  Reagovat

   

  Dnes šla zaměstnankyně krizového řízení města ráno do práce bez roušky.Neměli by právě tito lidé jít příkladem?

  Vloženo 18.3.2020 09:34:39

  • Nechápu 

   Reagovat

    

   proč všichni potřebujete nějaké příklady, nemáte vlastní rozum? Takže když starosta skočí z okna, měli bychom ho následovat, protože šel příkladem?

   Vloženo 18.3.2020 09:49:55

   • lm 

    Reagovat

     

    Zajímavé,že ses nezamyslel, proč nenosí roušku někdo z krizového řízení.

    Vloženo 18.3.2020 10:05:24

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     A co jsi tím chtěl říct?

     Vloženo 18.3.2020 11:07:25

  • andrej 

   Reagovat

    

   Proč lžeš?

   Vloženo 18.3.2020 10:34:15

  • anonym 

   Reagovat

    

   Nezapomeňte ji ukamenovat.

   Vloženo 18.3.2020 13:06:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace