Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Oldřích Janota

  pátek 13.12 19:00 - Horká vana, České Budějovic

  Koncert.

 • Setkání seniorů

  pátek 13.12 16:00 - Záhoří, místní hostinec

Zobrazit všechny události
 

Blog: Smrt policisty

Ve středu 17. prosince přinesla některá média včetně portálu JčTeď zprávu o tom, že se zastřelil jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za fackování recidivisty při výslechu. Z této i dalších zpráv vyplývá, že zkušený policista, který byl v minulosti vyznamenán za záchranu tonoucího, spáchal sebevraždu na své chatě, kam odjel poté, co jej Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) znovu vyslýchala a rozšířila jeho obvinění o vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle jednoho z jeho kolegů mu při výslechu recidivisty ruply nervy a následně si nedovedl představit, že by přišel o práci nebo byl dokonce odsouzen. Už to prý prostě neunesl.


Co se stalo? Podle mluvčího GIBS došlo k úderu otevřenou dlaní do tváře, k opětovným vulgárním výhružkám a k agresivnímu nátlaku. Recidivista se pak přiznal i k vykradení bytů, které ve skutečnosti nevykradl. A za napadení a vynucení přiznání hrozilo policistovi až osm let vězení.

Na první pohled je jasné, že by se, čistě teoreticky, policistovi – profesionálovi, nic takového stát nemělo. A to i přesto, že zmíněný recidivista, jedenatřicetiletý Rom, kvůli svému vzhledu přezdívaný Kubánec, je na Českobudějovicku známou postavou podsvětí a má na svědomí desítky vykradených domů, už patnáctkrát byl trestaný a v současné době je před soudem za další krádeže. Potřebuje peníze na pervitin.

Na druhé straně, každý, kdo pracuje „jen" s náctiletými školáky (ať už je to učitel nebo vychovatel), obecně považovanými za slušné lidi, ví, že nenechat se vyprovokovat například takovým nevychovaným "spratkem", to je jen pro silné jedince. A někdy by to i ten úder otevřenou dlaní – česky facka – možná spravil. Kdyby se to ovšem smělo.

Budějovičtí kriminalisté byli po incidentu přeřazeni ředitelem jihočeské policie na administrativní práci a ten chtěl do konce roku rozhodnout o jejich budoucnosti u policie. Vzhledem k tomu, že to bylo jejich první pochybení, zdálo by se přiměřené, že budou převedeni na jinou práci, kázeňsky potrestáni, bude jim pozastaven služební postup, snížen plat apod.

GIBS byla ovšem jiného názoru. A ten je rozhodující. Je to přece policie nad policií. A ta nemůže brát ohledy na nic. Jde doslova „přes mrtvoly". Ale určitě podle zákona. Jak jinak. Jen se obávám, až bude našinec potřebovat někdy v budoucnu od naší policie "pomáhat a chránit", aby se jí pod tíhou  obav z vyšetřování GIBSem kvůli neadekvátnímu zásahu nerozklepala kolena. Po tomto případu by se ani nebylo čemu divit.

Zdeněk Lanz, České Budějovice

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Kalous 

  Reagovat

   

  Slušní lidé vidí, že tento stát ( žumpa) chrání verbež všeho druhu.¨Cikán si jistě bude stěžovat u Evropského soudu, že policisté nejsou stíháni za rasismus.

  Vloženo 7.1.2019 12:47:19

 • František Karel Ladislav 

  Reagovat

   

  Vážený pane Lanzi,
  díky za připomenutí celého případu. Je smutné, když slušný policajt nevydrží nátlak vyšetřovatelů. Sebevraždou se většinou přiznává vina, v této věci tomu tak doufám není.
  Je třeba si upřímně říci, proč se příslušníci bezpečnostních složek bojí zasahovat vůči grázlům, cikánům a vůbec všem nepřizpůsobivým. Způsobeno je to tím, koho si volíme. Parlament schvaluje zákony, které od roku 1989 natolik změnily klima v Čechách, že se naprosto převrátil žebříček hodnot. Co je úchylné je podporováno, normální lidé jsou označováni za nácky a xenofoby. V rodinách a ve školách se nesmí trestat nevychovaní spratci, místo toho se zakazuje uveřejňovat jména žáků, kteří vyhráli nějakou soutěž.
  Až zas Vy, ale i další příslušníci aparátu, co se dříve nazýval represivní (a vůči slušným lidem občas i nadále takovým je, ne však z jejich vůle), uvědomte si, že svým hlasem možná dáváte do rukou moc lidem, jejichž jediným cílem, i přes kecy o svobodě a demokracii, je likvidace normální lidské společnosti.

  Vloženo 2.1.2019 16:39:37

  • FKL 

   Reagovat

    

   Omlouvám se, vypadla mi část věty...
   Chtěl jsem napsat: Až zas Vy …. půjdete k volbám...

   Vloženo 2.1.2019 16:46:22

  •  

   Reagovat

    

   Naprostý souhlas.

   Vloženo 2.1.2019 20:20:26

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Policajt zmlátil feťáka, aby se přiznal i k tomu co neudělal. Zřejmě aby nemusel hledat skutečný pachatele. Když se na to přijde nemá ani odvahu postavit se před vyšetřovatele a hodí si to. To je hrdinství? Kolik asi sedí zfackovanejch blbečků namísto těch kteří opravdu vykradli vaše auta, chaty, byty?

  Vloženo 2.1.2019 08:22:48

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Ty chytrej, ty bys mohl z fleku jít dělat vyšetřovatelé !!! Přeju ti hodně úspěchů při objasňování trestných činů a nezapomeň si vzít placku GIBSu !

   Vloženo 2.1.2019 12:12:30

 • Hombré 

  Reagovat

   

  Je mi už dlouho známo,že v této republice mají grázlové,hajzlové nejtěžšího kalibru na růžích ustláno.Veliká škoda dobrého a zkušeného policisty.Zase zvítězila svině a zničila život mnoha lidem.Upřímnou lítost rodině.

  Vloženo 1.1.2019 22:16:35

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vážení, prosím nepleťte si jeden jako druhý - GIBS s Gipsem (sádrový obvaz)! Jinak ostatní v pořádku.

  Vloženo 1.1.2019 18:16:23

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace