Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Blog Zdeňka Lanze: Nástup nové totality v plném proudu?

Smutná zpráva o úmrtí Karla Gotta téměř zastínila informaci o tom, že předseda dětské sekce České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Matýs rezignoval. Doktor Matýs koncem září poskytl serveru Info.cz rozhovor o zjevně „zvláštní" Švédce Gretě Thunbergové. Nazval ji „nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění."

 

V rozhovoru se mj. dočteme:

Na otázku moderátora: „Jasná námitka zní, zda to můžete diagnostikovat takto jasně na dálku, aniž byste ji viděl? Je to etické? Matýs odpověděl: „Zaprvé: nedovolil bych si to u člověka, který svou diagnózu takto veřejně nepřizná. A celkovou diagnózu na dálku taky ne. Nemám právo komentovat diagnózu jakéhokoliv člověka veřejně. U ní je to ale jiné. Protože za druhé: ona svou diagnózu dost podrobně zveřejnila sama. A je jasně čitelná."

Přesto se doktor Matýs stal terčem ostré kritiky.

„Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
„Ministr zdravotnictví, znepokojen výroky pana doktora Matýse, se dopisem obrátil na Psychiatrickou společnost ČLS JEP s žádostí, aby byla celá věc z jejich strany projednána a odborná společnost k ní zaujala stanovisko."

Je možné, že pan doktor Matýs tušil, že jeho rozhovor vyvolá kritické reakce, a to především v odborných kruzích. V dnešní době vypjaté politické korektnosti se to dalo i očekávat. Na druhou stranu je ale dobře, že někdo našel odvahu a odborně popsal to, co viděl a slyšel z New Yorku. Téměř jako v transu přednesený nenávistný a hysterický projev nezletilé a zřejmě nemocné dívky.

Pana doktora to sice stálo funkce, ale od „laické veřejnosti" si zaslouží uznání a poděkování. Za to, že se nebál nazvat věci pravým jménem, že se nebál říci to veřejně.

Je možné, že jen těžko uvěřitelný projev na „půdě" OSN a odborné posouzení jeho protagonistky otevřelo oči těm, kteří do té doby považovali Gretu za jakýsi symbol ochrany životního prostředí a záchrany planety.

Je pravděpodobné, že mnozí lidé prozřeli a budou více obezřetní a minimálně ve volbách řeknou jasné NE! plížící se klimatické diktatuře.

A my, kteří nejsme vázáni Hippokratovou přísahou a nemusíme se (zatím snad) bát toho, že nás za naše veřejně pronesené názory bude někdo popotahovat, můžeme jen litovat „chudáka" děvče a ostře odsoudit ty, kteří ji do tohoto stavu a k tomuto projevu přivedli, tedy včetně generálního tajemníka OSN.

Diskuse k článku - 45 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Jan 

  Reagovat

   

  Vážená redakce, dobře to vedete. Svým konáním (mazáním) ženete vodu na mlýn právě těm polofašistickým bojůvkám o kterých jsem psal a potlačujete právě ru demokracii a svobodu projevu o které tu píší jiní.

  Vloženo 6.10.2019 08:48:51

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Jak to myslíte? Že kdyby se nějaká skupina umlčela, tím by vznikla demokracie. Supr nápad.

   Vloženo 6.10.2019 09:04:39

   • Jan 

    Reagovat

     

    Jiříku nečteš mne správně. Právě neumlčovat, ale mé maličkosti jakožto jedinci, který těm ekonesmyslům nepodlehne smázli dva příspěvky. V tom ta demokracie a svoboda názoru pláče.

    Vloženo 6.10.2019 22:04:25

 • Jan 

  Reagovat

   

  Miluji cenzory. Napíšeš pravdu a (smáznou tě) upálí tě jako mistra Jana.

  Vloženo 6.10.2019 08:44:14

 • jan 

  Reagovat

   

  Ten doktor přece nic hrozného neudělal, jen měl jiný názor ...

  Vloženo 5.10.2019 07:49:39

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   ......a to se neodpouští.
   Totalita v mnohých lidech ještě zůstává velmi silně zakořeněna.Bohužel.

   Vloženo 5.10.2019 11:28:17

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Mnoho z těch, kteří v roe 89 křičeli na náměstích cosi o demokracii a svobodě slova, se dnes chovají úplně jinak.

    Vloženo 5.10.2019 12:49:07

   • Evžen 

    Reagovat

     

    Mě teda víc děsí, že se tak militantně začínají projevovat mladý lidi. V těch nic zakořeněný bejt nemůže.

    Vloženo 5.10.2019 15:25:26

 • Pro Lance 

  Reagovat

   

  Hloupější názory už jsem dlouho nečetl. Vždyť ty tomu Lanci vůbec nerozumíš. Jsi úplně mimo a nechápu proč ti tak hloupé věci zveřejňují. Že by sis to platil? Totalitní hrůza, fakt. Nemáš ani vzdělání a ni znalosti, abys hodnotil jak chování Gréty, tak výroky Matýse. jenom dokazuješ, že v ČR žijí hlupáci a to vzhledem k našemu členství EU není úplně dobrá zpráva. Kazíš tím mou pověst i pověst absolutní většiny mých spoluobčanů, neb z venku na nás bude pohlíženo šašky. Prosím tě už nic nepiš!

  Vloženo 5.10.2019 07:24:43

  • Pro Lance - oprava 

   Reagovat

    

   Hloupější názory už jsem dlouho nečetl. Vždyť ty tomu Lanci vůbec nerozumíš. Jsi úplně mimo a nechápu proč ti tak hloupé věci zveřejňují. Že by sis to platil? Totalitní hrůza, fakt. Nemáš ani vzdělání a ni znalosti, abys hodnotil jak chování Gréty, tak výroky Matýse. jenom dokazuješ, že v ČR žijí hlupáci a to vzhledem k našemu členství EU není úplně dobrá zpráva. Kazíš tím mou pověst i pověst absolutní většiny mých spoluobčanů, neb z venku na nás bude pohlíženo jako na šašky. Prosím tě už nic nepiš!

   Vloženo 5.10.2019 07:26:18

   • Jana 

    Reagovat

     

    Já jsem taky nečetla dlouho nic tak hloupého a nesnášenlivého jako některé příspěvky tady včetně této reakce. Demokracie je o slušné a věcné diskusi a ne o stádu, které se zařadí za největšího křiklouna, v tomto případě chudáka děvče Gretu. Ano, pan Lanz upozorňuje na velmi nebezpečný vývoj ve společnosti, kde se blížíme od okřikování těch, co mají jiný názor k tomu, že je budeme cenzurovat, pak vyhazovat z práce, zavírat a nakonec upalovat nebo kamenovat?? To už tady bylo, že?

    Vloženo 5.10.2019 08:03:00

    • Jan 

     Reagovat

      

     Kdyby ta Vaše Kréťa napsala, že ten bílý čtverec je černé kolečko, tak se tomu budete jako ovce klanit a vydávat to za jedinou možnou pravdu. Ať se stará ve Švédsku o odpadky a globál nechá ostatním. Obviňuje někoho koho ani nezná, že jí sebral dětství. To, jak by řejl klasik, vypadá na duševní pohnutí v šestinedělí spojené s nadměrným vypadáváním vlasů.

     Vloženo 6.10.2019 08:56:54

 • K 

  Reagovat

   

  Vážený pane učiteli, děsím se, co učíte své studenty, když píšete svůj pravičácký blog. Nová totalita je na obzoru, ale představuje jí mladší Klaus a jeho slabší odvar Okamura. Nedej bože, aby se tito pánové dostali k moci.

  Vloženo 4.10.2019 15:13:34

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   No že by blog pana Lanze byl až tak pravičácký se mi nezdá.
   Ale podle vás bude pravičácké všechno, co se vám nelíbí, co?

   Vloženo 4.10.2019 16:05:27

  • to K 

   Reagovat

    

   Pokud pan Lanz učí a vzdělává svoje studenty v duchu toho co píše - pokud tedy tito se zrovna nepovalují na nějaké stávce ale dělají svoji práci, tedy učí se - patří mu nezměrný dík. Mě tedy jeho příspěvek, ostatně jako všechny, připadá naprosto srozumitelný a před novodobou totalitou právě varující. Jenže asi si tu totalitu představuje každý trošku jinak. Vy vyznáváte nutnost zastávat jediný a jedině správný názor a ti, kteří jej nemají jsou pravičáci (homofobové, klimatofobové, .... fobové) - já (a pokud dobře čtu i pan Lanz) raději zapojujeme šedou kůru mozkovou. No ale každý jsme holt nějaký.

   Vloženo 4.10.2019 16:29:04

   • Hanka 

    Reagovat

     

    Ano, jsme rádi, že pan Lanz učí naše děti.

    Vloženo 5.10.2019 08:23:36

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace