Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Podpásovky

Rána pod pás není v současné době ničím výjimečným, o tom se mohla přesvědčit mj. i řada politiků a známých osobností. Mohli bychom najít „případy" mnoho let staré, ale dosud nezapomenuté, ale i ty z poslední doby. Tak například sprosté nadávky jakýchsi „demokratů" určené Václavu Klausovi ml., který se svou dcerou přišel v neděli 17. listopadu 2019 zapálit svíčku na Národní třídu.„Podpásovka par excellence" je také z letošního listopadu. Petr Pavel, generál v záloze, zjevně nenechává nic náhodě a s velkým předstihem se pustil do předvolební prezidentské kampaně. A nezačal ničím menším, než nechutným pokusem o dehonestaci současného prezidenta republiky Miloše Zemana, respektive jeho blízkého okolí. „Jednou jsem byl s prezidentem v Afghánistánu. Čekali jsme společně v jedné místnosti. Najednou mluvčí Ovčáček a další z jeho týmu začali prezidentovi tykat, různě, dost nedůstojně ho opečovávat. Před vojáky. Okamžitě jsem své lidi požádal, aby počkali na chodbě." 

Povinností přítomných vojáků bylo zachovat mlčenlivost. Možná, že pan generál při své indiskreci spoléhal na to, že už je v záloze, a také na to, že u nás se podobné jednání vůči současnému a předchozímu prezidentovi republiky trestně nestíhá. A tak je těžké předjímat, jak by generálovo jednání posuzoval polní soud.

Jedním z nejkřiklavějších případů rány pod pás v politice v celém polistopadovém období se bezesporu stala událost z roku 1997 známá pod názvem Sarajevský atentát. Tehdy 28. listopadu dva členové ODS, Ivan Pilip a Jan Ruml, před novináři přečetli prohlášení, v němž vyzvali Václava Klause, který v tu dobu pobýval v zahraničí a nemohl se vrátit, aby odstoupil z funkce předsedy ODS, což vyústilo v zatím největší politickou krizi samostatné České republiky.

Jen o pár dní později, 9. prosince 1997, přednesl ve Dvořákově síni pražského Rudolfina před oběma komorami Parlamentu ČR svůj nechvalně proslulý projev prezident republiky Václav Havel. Novinář Daniel Kaiser v životopise Václava Havla z roku 2014 označil projev za Havlovu nejhorší prezidentskou řeč vůbec, kterou špatnou dělají především okolnosti, v nichž byla pronesena. Sportovní terminologií by se dalo říct, že Václav Havel se pokusil „dorazit" svého ideového odpůrce Václav Klause krajně nesportovním způsobem, tedy úderem pod pás. Klaus a poslanci jeho ODS se za tuto podpásovku Havlovi odměnili tím, že přispěli k jeho čtvrtému zvolení prezidentem.

Do letošního listopadu ale asi nikdo (snad jen kromě jedné žijící a jedné již nežijící osoby) netušil, co ještě může přijít. Do „hry" totiž vstoupila bývalá redaktorka Rádia Svobodná Evropa a současná komentátorka „veřejnoprávního" Českého rozhlasu Lída Rakušanová. Ta podle serveru i rozhlas.cz vzpomínala: „Václava Havla jsem se vždycky na závěr interview ptala, jestli je něco, čeho lituje. On vždycky říkal: ‚To přece na sebe nebudu říkat, to je na vás novinářích, abyste to zjistili. Jednou, když už byl hodně nemocný, tak jsem říkala, že už by mi to mohl říct. A on mi řekl: ‚Když to chceš vědět. Co považuju za největší chybu, je, že jsem z Občanského fóra nevyhodil Václava Klause.'" 

Pokud je to pravda, Havel tím skrze Rakušanovou dává najevo, že si asi s Občanským fórem mohl dělat cokoli dle své libosti. Ovšem za celou svou dobu existence mělo Občanské fórum jediného předsedu. A tím byl Václav Klaus. Ten v této funkci z OF nikoho nevyhazoval, naopak umožnil nespokojeným odchod a na rozloučenou jim věnoval polovinu aktiv, když přitom reprezentovali menšinu delegátů i členů a následně asi pouhou osminu voličů.

Ale i tak: Díky za vaši největší chybu, pane prezidente Havle.

Diskuse k článku - 47 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Miloš 

  Reagovat

   

  Miloš Zeman se dehonestuje sám. Doporučuji právě vyšlou knihu o pana Kmenty "Rudý Zeman". Je to politice plné alkoholu, nenávisti a manipulace s občany a částečně i o Klauovi. A Zděnek Lanze kecá, kecá, kecá a kecá - Jako vždy a nehledí.

  Vloženo 3.12.2019 11:04:19

 • mládí vpřed 

  Reagovat

   

  proč jsou na prosazování" jediného dobra" společnosti naši mladí, kteří nezažili 2.sv. válku, léta do Listopadu nic tu zjevného nevybudovali ani za posledních 30 let // ani tu Janku - ZVVZ// a uchylují se k mentorování a posuzování života společnosti. Kolik je těch--- // které naši mladí v různých příspěvcích obhajovali a obhajují//, mají čisté svědomí a charakter a to od politiky komunální až do funkcí nejvyšších // ve kterých umí se dobře prodat denním zviditelňováním // , svým způsobem nezmařilo život byť jediného člověka ???

  Vloženo 2.12.2019 19:22:00

  • Miloš 

   Reagovat

    

   Ach ta výborná 2. světová válka, ach ti spravedliví a skvělí komunisté co tu vybudovali mnoho špatností, ach ta naše mládež … Jděte se vycpat. Už aby to kluci a holky z 90-tek zvedli. Stejně to tak bude, protože to nemá jiné řešení. Staříci komunisté a vexláci jaksi přirozeně mizí a je to tak dobře.

   Vloženo 3.12.2019 11:27:40

   • Iva 

    Reagovat

     

    A ty taky zmizíš ....

    Vloženo 3.12.2019 12:31:51

    • MIloš 

     Reagovat

      

     Až po tobě ...

     Vloženo 6.12.2019 08:05:48

   • Jan 

    Reagovat

     

    Hele, ty kavárníku a Drahoušovče, běž se i s tím Tvým Kmentou vycpat. Já druhou světovou nezažil, ale 89 si pamatuji moc dobře. Vřed se jakoby odstranil nasazením jiného vředu za pomoci manipulace s ovčany. Pokud chce někdo léčit nádor zvaný komunismus, tak jedině radikální operací a ne co jsme si to jsme si a havloidíma nesmyslama o lásce a nenávisti. Někteří mladí tomuto bohužel věří i dnes a říkají si Chvilky a vítači. Pěkně děkuji. Jaké štěstí, že mé děti tak naivní nejsou a úsudek si dokáží udělat sami.

    Vloženo 3.12.2019 15:59:13

    • Miloš 

     Reagovat

      

     Vašich dětí je mi upřímně líto.... A vám se nelíbí současná ústava? Mě jo....! A 90-tkám hodně držím palce!

     Vloženo 6.12.2019 08:09:28

     • Jan 

      Reagovat

       

      Hmm, já lituji Tvoje rodiče, že se jim z dítěte vyklubal takovej hňup, kterej podporuje zlodějnu.

      Vloženo 6.12.2019 20:18:34

 • náš gen. Pe- Pa 

  Reagovat

   

  v diskuzi otevřeně řekl, "jsem rád tomu,že jsme spojenci NATO a naši vojáci na misích dostanou tu správnou zkušenost a to lze - pouze v bojích. než u nás na cvičištích".,On tu vlastní zkušenost získal v bojích v Srbsku ,///jakou zkušenost -v zabíjení ,kde se plnilo "dohodou " u l t i m á t u m jedné české Madlenky- dovršení okruhu Severoatlant. paktu, tedy zřízení vojenské základny v Jugo "humanitárním bombardováním " nevinných???// Proto" generál " navrhuje ze st. rozpočtu přidat více na vyzbrojení a vyšší účast ČR v misích ///zase - v zabíjení nevinných ??// ..... Takže Švýcaři mají smůlu, že nejsou spojenci NATO a nemají správné vojáky -///jejich občané musí denně umírat strachy , kdo je napadne //............................................................./ na webu :" Rajko Doleček Vzpomínka na globalizované lži "

  Vloženo 2.12.2019 14:29:45

 • Kapr mladší 

  Reagovat

   

  Proč je tu stále stejná fotografie? Nechci napovídat, ale důvod je stejný, jako u pana prezidenta Zemana. :D

  Vloženo 2.12.2019 14:03:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Podívejte se foto nejbohatšího Čecha. 20 let ukazovali jeho foto, když mu bylo ani ne třicet. Teď přišli s aktuálnějším fotem, které vydrží dalších dvacet let. A nic se neděje.

   Vloženo 2.12.2019 20:00:56

 • Podpásovka Zdeňka Lanze 

  Reagovat

   

  By se mohl jmenovat tento článek.

  Vloženo 2.12.2019 13:45:21

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace