Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blog Zdeňka Lanze: Viry neznají bratra, spojence ani hranice!

Naše vztahy s Čínou nebyly nikdy ideální, ale tak už to ve vztazích dvou zcela socio-kulturně odlišných společenství bývá. Snahy o jejich zlepšení vyvrcholily na přelomu března a dubna 2016, kdy Českou republiku navštívil čínský prezident Si Ťin-pching. Ale ať už byly na vině otázka dodržování lidských práv, uznání jedné Číny, postavení Tibetu, nenaplnění slibu čínských investic či vypovězení smlouvy mezi Prahou a Pekingem, po roce 2018 se vzájemné vztahy výrazně zhoršily.


Proto prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu 16. října 2019 osobní dopis prezidentovi Čínské republiky Si Tiň-pchingovi. Mj. v něm uvedl, že nemá žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků, zdůraznil, že Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny a požádal čínského prezidenta, aby pokračovaly pragmatické projekty česko - čínské spolupráce (více zde). A tato prezidentova iniciativa se měla zanedlouho ukázat pro Českou republiku jako mimořádně důležitá.

Ještě ve čtvrtek 27. února 2020, pražský primátor Zdeněk Hřib společně s dcerou někdejšího ruského vicepremiéra Borise Němcova odhalil na náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze 6 tabulku se jménem zavražděného politika. Slavnostní změny názvu náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova se zúčastnily desítky lidí (více zde).

V neděli 1. března 2020 se sešly tisíce lidí na Staroměstském náměstí na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek po nedávném zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Organizátoři upozornili na hrozbu rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům. Projevili obavu zejména z možnosti ovládnutí veřejnoprávních médií politiky (více zde). Ten den již byly v České republice hlášeni první tři nakažení lidé.
Ve středu 4. března 2020 přišla Evropská komise s návrhem tzv. klimatického zákona, podle něhož bude Evropská unie muset do poloviny století vyvážit všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. Podle něj by unijní exekutiva měla možnost v budoucnu rozhodovat o úpravách krátkodobých klimatických cílů bez přímého souhlasu členských států či europarlamentu (více zde).
Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám (více zde).
Přitom již ke 2. březnu bylo v  Evropě hlášeno již 2199 nakažených a z toho 38 úmrtí!
„Úplné uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Světová zdravotnická organizace (WHO) je navíc nevnímá jako nejefektivnější opatření v boji proti koronaviru." To prohlásila 13. března předsedkyně EK Ursula von der Leyenová s odkazem na Česko a další země, které v posledních hodinách v rámci prevence šíření koronaviru přestávají přes své hranice pouštět cizince (více zde).
16. března se ve zpravodajství iDNES.cz objevuvila zpráva, „Tisíce amerických vojáků už nedorazí. ...". „Mělo to být největší cvičení amerických sil v Evropě za posledních 25 let. Přes Atlantik mělo bleskově dorazit 20 tisíc vojáků i s těžkou technikou. Kvůli rychlému šíření nového koronaviru však americké velení přistoupilo k razantním opatřením a z původně plánované zkoušky na obranu evropských spojenců zbylo jen torzo," uvádí se mj. ve zprávě. „Veškerý pohyb personálu a vybavení ze Spojených států do Evropy byl zastaven," uvedlo velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM).

Ale ani v této, a nejen pro Evropu, těžké zdravotní situaci žádné zprávy nenaznačují to, čím nás mnozí rusofobové včetně těch uniformovaných neustále hystericky straší. V neděli 22. března dokonce ruský prezident Vladimír Putin nařídil armádě poskytnout Itálii pomoc v boji s koronavirem.

Bez zajímavosti není ani zpráva, která pravděpodobně zůstala mimo pozornost sdělovacích prostředků, jíž ale lze dohledat např. na stránkách Ministerstva obrany. „Ve dnech 18. až 27. října 2019 se zúčastní 28 sportovců z ASC Dukla a Armády ČR 7. Armádních letních světových her v čínském Wuhanu". Na letošní hry je akreditováno téměř 8000 sportovců. Nejsilnější výpravy budou mít domácí Čína, Brazílie a Francie, každá z těchto zemí vysílá více než 500 sportovců," uvádí se mj. ve zprávě.

Podle zprávy ČTK z 18. března předsedkyně Evropské komise Ursula vod der Leyenová v rozhovoru s německým deníkem Bild připustila, že spolu s dalšími politiky podcenila nový typ koronaviru. Ovšem již odpoledne byrokratům v Bruselu zřejmě otrnulo, o čemž svědčí informace ČTK z téhož dne, že podle dokumentu Evropské unie spustila ruská média kampaň proti Západu, aby zhoršila dopad epidemie koronaviru, vyvolala paniku a nedůvěru.

Epidemie se mezitím šíří po celém světě, je zasažena prakticky celá Evropa, v neděli 22. březnu byl v České republice potvrzen přes tisíc případů nákazy.
V současné chvíli u nás platí nouzový stav, hranice jsou až na výjimky prakticky uzavřeny, je vyhlášena celostátní karanténa, na veřejnost mohou lidé vycházet jen se zakrytými ústy a nosem, na přítomnost koronaviru bylo testováno více jak patnáct tisíc lidí. Počet nakažených v neděli 22. března překonal tisíc lidí, zároveň ale již byly zaznamenány první případy vyléčení. Centrální orgány moci se konsolidovaly, zdá se, že jimi přijímaná přísná opatření mají svou logiku a že by mohla během nadcházejících dnů či spíše týdnů přinést pozitivní výsledky.

Postupně se podařilo řešit akutní nedostatek ochranných prostředků dodávkami ze zahraničí. Byl vytvořen bezprecedentní letecký most, na kterém se podílejí letadla vzdušných sil České republiky, tuzemského a čínského leteckého dopravce, od Ukrajiny byl (v rámci spolupráce NATO!) pronajat velkokapacitní nákladní letoun. A odkudže to vlastně ta letadla ten materiál dopravují? Snad od našich spojenců z EU? Nikoliv! Ti mají sami se sebou co dělat. Létají pro něj do Číny! Ta se nadějně z první vlny nákazy vzpamatovala a se svým výrobním potenciálem je schopna přebytky nabídnout svým obchodním partnerům. A mezi ně, i díky prezidentovi republiky a dalším pragmaticky uvažujícím politikům, patří i ČR. Čína ale nabídla pomoc i dalším evropským zemím.
Již 19. března v článku „Covid-19 je bezpečnostní riziko. Musíme zapojit domácí firmy, říkají generálové" na seznamzpravy.cz: „Bývalí náčelníci generálního štábu Petr Pavel a Jiří Šedivý volají po větším a koordinovanějším zapojení českých výrobců roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Zůstat dlouhodobě závislí na dovozu z Číně vidí jako bezpečnostní riziko." Ono se to snadno řekne, určitě by to bylo lepší. Ale jak to v dnešním především ekonomicky globalizovaném světě zajistit? To už páni generálové neříkají. A tak buďme rádi, že nám někdo pomůže, byť je to pro některé lidi ta „neoblíbená totalitní Čína".

Pozorovatel současného domácího i zahraničního dění by jistě našel ještě množství dalších zajímavých zpráv a postřehů. Pro pochopení současné situace je však výše uvedený výběr dle mého názoru dostatečný. Jistě se bude řešit, kde bylo primární ohnisko nákazy, potenciálních možností je víc než dost. Ale to bych nechal odborníkům.

Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je pro něco dobré. A tak i současná epidemie (dle WHO pandemie), až ji společným úsilím a ukázněností překonáme, přivede mnoho lidí k vážnému zamyšlení nad poznatky a otázkami, jež budou mít pro náš budoucí klidný a spokojený život zásadní význam.

Já to vidím takto:

1. V nouzi poznáš přítele. Toto na první pohled možná otřepané přísloví stále platí. Ani potenciální nepřítel, navíc vytvořený různými politickými animozitami a seskupeními, nemusí a priori číhat na to, až tomu druhému bude ouvej a pak zaútočit.

2. Pravda a láska nikdy nezvítězí nad lží a nenávistí. Bude to ale neustálý boj a bude záležet jen na nás, jaké bude v daném konkrétním okamžiku jeho skóre.

3. Evropská unie čítankově předvedla svoji totální neschopnost při řešení krizových situací a bude opět na nás, abychom náš vztah k ní podstatně přehodnotili. Nejlépe ve volbách.

4. Ukázalo se, že národní státy mají své nezpochybnitelné opodstatnění a funkci, což by mělo vést k zásadnímu posílení jejich pravomocí na úkor EU.

5. Hranice národních států májí svůj zásadní význam z hlediska jejich obecné bezpečnosti. Májí ale význam i při epidemii současných rozměrů, neboť umožňují kontrolu a omezení pohybu lidí v předepsané karanténě. O řízené nelegální migrační krizi nemluvě. Ani v budoucnosti nevidím problém s prokazováním totožnosti při jejich překračování.

6. Institut tzv. schengenského prostoru je potřeba zásadně změnit.

Je ovšem více než pravděpodobné, že čtenáře napadnou ještě další důležité postřehy a otázky a výše uvedené body rozšíří nebo doplní.

Diskuse k článku - 93 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Koukám, že jste z toho "vlastence" udělali nejpopulárnější figuru místního plátku. :-)

  Vloženo 28.3.2020 12:21:07

 • Martina 

  Reagovat

   

  Přeji všem diskutujícím hezkou diskuzi, já už se jí nezúčastním. Věřila jsem, že jsou lidé volající po demokracii schopni diskutovat bez urážek. Bohužel, níže je důkaz, že ne. Možná jsem švihlá, určitě ne hérečka, nepatřím k eurohujerům, neobdivuji Merkelovou, nejsem komediant z divadla a jestli někomu něco závidím, tak černobílý pohled na svět. Jsem ráda, že jsem se nesnížila k urážkám.

  Vloženo 27.3.2020 16:36:42

  • Jonáš 

   Reagovat

    

   Martino, já ještě nikdy do diskuze nepřispíval, ale sleduji je rád. Ne vždy s vámi souhlasím, ale děkuji za kulturu, kterou do diskuzí vnášíte. Z urážek si nic nedělejte, ty nevypovídají o vás, ale o svých autorech. Oni ani nevnímají co píšete, máte jiný názor, nutně tak patříte k těm co jsou švihli, komedianti, zrzkové, eurohujeři, nedemokraté, křiklouni atd. Kašlete na ně a těší se, až zase něco napíšete. Jonáš

   Vloženo 27.3.2020 16:58:49

   • Jan (jinej) 

    Reagovat

     

    No, teď si nám to nandal a srazil nás víc než Covid-19. Smích prý léčí, tak se směji na celé kolo. Ono totiž nejde o to jak je to napsáno, ale co tím autor chtěl říct (to je zákon internetové diskuse) a pokud někdo mezi řádky podporuje zlodějnu z devadesátek, pardón privatizaci, tak je větší lump než ten Babiš. A že to tu Martina napsala několikrát, když obhajuje vítače, chvilkaře apod. Zastávání se pendlerů je už vrchol, jelikož ti byli poslední skupinou co to sem zavlékla. Ostatní už se nakazili zde.

    Vloženo 27.3.2020 17:06:34

    • Jonáš 

     Reagovat

      

     Jinej Jane, nikde jsem neviděl, že by Martina napsala, že podporuje zlodějnu z devadesátek, že by obhajovala vítače a že by se zastávala pendlerů (psala, že si váží práce doktorů v Německu. Není nic jednoduššího než sem dát její příspěvek, abys mě přesvědčil o opaku. A čtení mez řádky? Mám si třeba vysvětlit, že to jak jsi ji napsal o tom rozkroku, že ti chybí sex? Asi ne, viď?

     Vloženo 27.3.2020 17:13:52

     • Jan (jinej) 

      Reagovat

       

      Já mezi řádky nepíši. Pěkně narovinu a klidně nepříjemně až vulgárně. No kdo mezi nimi číst neumí, tak si myslí jak to Martina myslí upřímně pro celou naší zemi.

      Vloženo 27.3.2020 17:16:43

      • Jonáš 

       Reagovat

        

       Měj se hezky jinej Jane, nemám Martiny trpělivost a ty nemáš argumenty. Piš dál vulgárně, to je bezpochyby upřímné a vše řikající.

       Vloženo 27.3.2020 17:21:33

       • Jan (jinej) 

        Reagovat

         

        Cha, cha, cha. Ty nemáš vůbec nic, jen se přilepit na výhodnější stranu, také řešení.

        Vloženo 27.3.2020 17:27:50

        • anonymní čtenář 

         Reagovat

          

         Kriste Pane, ty seš debil.

         Vloženo 28.3.2020 20:32:56

  • anonyní čtenář 

   Reagovat

    

   Pak tedy žijete v duhově barevné, hermeticky uzavřené bublině.

   Vloženo 27.3.2020 17:30:22

 • Tento 

  Reagovat

   

  Pan pise články, které nemají hlavu ani patu. Viry neznají hranice je v nadpisu. Tak navrhuje jejich zavření? A takových protikladu je tam více. Otázka spis je, za ví peníze to pise?

  Vloženo 27.3.2020 13:35:56

 • To chce klid 

  Reagovat

   

  Nechte to na voličích, ať vše vyhodnotí při parlamentních volbách, ( ne komunálních, senátorských, do EP a jiných ) zdůrazňuji parlamentních! Jedině tam se demokraticky rozhodne, k jakému názoru se většina voličů přikloní, zda k argumentům p. Lanze nebo k argumentům kritiků jeho článku. Nikdo nikomu nepřikazuje aby držel hubu a krok, někdo se těší až bude zvolen jiný prezident, někdo je se současným spokojený. Každý má právo na svůj názor. Opakuji, nechte to na voličích a potom demokraticky respektujte vůli většiny z nich, při sestavování nové exekutivy.

  Vloženo 27.3.2020 11:43:03

  • Martina 

   Reagovat

    

   Tak, tak, pravdu máte.

   Vloženo 27.3.2020 12:10:13

 • Martina 

  Reagovat

   

  Já si jen dovolím podotknout, že respektovat výsledek voleb, neznamená držet hubu a krok. Takže za mě, těším se až bude zvolen jiný prezident. Zároveň si ale dovoluji vyjádřit, že s panem Zemanem spokojena nejsem. Snad mám na tento svůj názor právo. Přeji hezký den.

  Vloženo 27.3.2020 10:57:37

  • Pavel 

   Reagovat

    

   Martino, Tvé právo ti nikdo nebere, já jsem zase nebyl spokojený s panem Havlem. Byl věčně opilý a v druhém volebním období byl stále nemocný a moc neúřadoval. Nikdy mne ale nenapadlo, abych dělal bordel v Praze nebo jej urážel jako novináři uráží pana Zemana. Takže je to všechno o našich sprostých novinářích. Kdyby oni byli slušní, vyjadřovali se slušně, tak i naši opoziční politici by snad změnili svoji rétoriku. Přeborníkem v této disciplíně je ČT 24.

   Vloženo 27.3.2020 15:37:52

   • Martina 

    Reagovat

     

    Pavle, jak je na vás vidět i přes to, že k panu Havlovi byli novináři slušni, tak vy je nenapodobujete. Co se týká pana , nabízely by se stejné výtky jako jste uvedl vy, nebudu se k nim snižovat. Zdraví máme každý jen jedno a každý s ním nakládá tak, jak umi. Na prezidentovi mi vadí jiné věci, než je jeho životní styl, ale je zbytečné o nich diskutovat s vámi. Kážete vodu a pijete víno. Hodnotíte tady opoziční politiky a jejich rétoriku, ale na druhou stranu se nejspíš díváte s pochopením. Neubírám vám vaše právo na vyjádření se, ale nechápu zda jste mě chtěl poučit nebo mi doporučit sledování té správné televize a těch správných rétorů. Vy snad znáte pana Zemana, či znal jste pana Havla jinak než ze svědectví novinářů či médií? Já ne, proto je můj úsudek čistě z toho co vidím v ruźných přenosech. To jestli některý z novinářů napíše, že ten a ten byl opilý je věc sice hezká, ale k tomu abych v takovou věc uvěřila potřebuji ještě jiný důkaz. To, že byl pan Havel ve svém posledním období nemocný je fakt, ale i prezidenti jsou lidi, a nebyl jediný. Mrzí mě, že jste to zmínil, tohle by mě nenapadlo vytýkat žádnému z prezidentů. To je prostě život.

    Vloženo 27.3.2020 16:08:00

    • Martina 

     Reagovat

      

     A ještě dodám, bordel na náměstí nedělám a jestli mě spojujete s Chvilkaři, tak jste na velkém omylu. Jsem jejich velkým kritikem a v diskuzích zde to dohledáte.

     Vloženo 27.3.2020 16:11:13

    • Martina 

     Reagovat

      

     Mělo tam být co se týká pana Zemana

     Vloženo 27.3.2020 16:11:56

   • Jirka 

    Reagovat

     

    ...a Havel umožnil vstupem ČR do NATO humanitární bombardování Jugoslávie !

    Vloženo 27.3.2020 16:40:27

    • Mr. MÚMK 

     Reagovat

      

     Máte to nějaké pomatené, protože bombardování NATO v Jugoslávii bylo schváleno ze strany předsedy vlády ČR, kterým byl Miloš Zeman, a který k tomu uvedl: "Vzhledem k tomu, že celá záležitost byla operativní a že vyžadovala rozhodnutí v intervalu dvaceti až třiceti minut, po konzultaci s ministrem zahraničí jsem se rozhodl tak, jak jsem rozhodl, a to v sobotu 20. března odpoledne s tím, že jde o útoky na ryze vojenské, nikoli civilní cíle, a že se jedná o ty vojenské akce, které mají zabránit humanitární katastrofě."

     Vloženo 27.3.2020 17:08:36

     • Jirka 

      Reagovat

       

      Do NATO nás zavlekl Havel !!!

      Vloženo 27.3.2020 17:36:59

      • Mr. MÚMK 

       Reagovat

        

       Opět jste se netrefil. Do NATO jsme mohli vstoupit dle Ústavy jen souhlasem Parlamentu ČR, kdy Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila 15. dubna 1998 přistoupení ČR do NATO a 30. dubna bylo přistoupení schváleno Senátem Parlamentu ČR. Pokud Vás zajímá, kdo tenkrát hlasoval pro, a tedy nás do NATO "zavlekl", můžete hledat na webových stránkách PSP a Senátu. Není zač! ;)

       Vloženo 27.3.2020 18:37:52

   • Jirka 

    Reagovat

     

    ...a Havel umožnil vstupem ČR do NATO humanitární bombardování Jugoslávie !

    Vloženo 27.3.2020 16:40:34

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace