Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Black and white

  neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

  Koncert.

 • Strakonický drak

  neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

  Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Blokáda vepřína v Letech: Na pátek se chystá pietní akce

LETY – Včera zahájili aktivisté blokádu vepřína v Letech. Chtějí touto akcí opět upozornit na to, že vepřín stojí v místech pracovního tábora, který tu za druhé světové války byl.Miroslav Brož, který se akce účastní za sdružení Konexe, dnes odpoledne pro web Jižní Čechy Teď řekl, že v pátek 16. května, na Den romského odboje, se bude u vepřína konat pietní akce. Její přesnou podobu však nechtěl prozradit.

 

Páteční pietou prý ale akce nekončí.Před vraty podniku je deset aktivistů. Včera je přijelo podpořit i několik lidí z Německa. Aktivisté se pokusili zastavit i nákladní vozy, které chtěly do podniku zajet. „Je to neuvěřitelná ostuda, že v místech, kde za války trpěli lidé, se teď ve vlastních výkalech válejí prasata,“ řekl Miroslav Brož. Ten tvrdí, že lágr nemohl být pracovní, protože nacisté v něm drželi i těhotné ženy a děti.

„Naše akce je prý týrání zvířat, protože prý blokujeme auta, která vezou krmení. Jeden z vozů přijel pro mrtvá prasata, která byla úplně modrá. Myslíme si, že prasata jsou v nevyhovujících podmínkách, takže je otázka, jestli je týráme my, nebo oni,“ dodává Brož.

Aktivisté chtějí, aby byl vepřín zrušen, nebo přesunut. „Nechceme ale, aby přišli lidé o pracovní místa,“ říká Brož. Podle něj by mělo dojít k vyklizení a vyčištění prostor vepřína a vytvoření důstojné památky.

Cikánský tábor byl otevřen v roce 1940 jako kárný a pracovní. Do roku 1943 tudy prošlo přes tisíc Romů a více než tři sta jich v táboře zahynulo. Více než přes pět set Romů bylo převezeno do koncentračního tábora v Osvětimi. Památník v Letech byl zpřístupněn v roce 2010.

Petr Eliáš

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petr  | 

  Reagovat

   

  Kdyby lidé znali fakta, tak by zjistili, že "pracovní tábor" je hodně nadnesený výraz :) Jednoduše řečeno to byl tábor pro kriminálníky a podobnou lůzu.

  Vloženo 15.5.2014 09:26:29

 • Jarka  | 

  Reagovat

   

  Ty lidi nemusí chodit do práce? Kdo je financuje?

  Vloženo 15.5.2014 00:28:25

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace