Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Minipárty s Karlem Šípem

  Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

 • Senioři v bezpečí i v dopravě

  Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

  Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Boj o Šumavu pokračuje, vědci se postavili proti návrhům Větrovského

JIŽNÍ ČECHY - Diskuse o podobě Šumavy hýbe veřejností i odbornou diskusí. Stále jde o stejnou podstatu sporu,zda má mít přednost příroda nebo rozvoj obcí a developerské plány.Zákon o národních parcích je stále v přípravě, koncem loňského roku prošel sněmovnou, Senát ho však schválil s třiceti pozměňovacími návrhy z rukou nového senátora za Táborsko a Milevsko Jaroslava Větrovského. Pozměňovací návrhy původní zákon výrazně mění ve prospěch rozvoje obcí. Proti této podobě zákona se ostře postavila platforma Vědci pro Šumavu a podpořila ji významná část českých odborníků.

Vědci pro Šumavu označují současnou podobu zákona o národních parcích za nesmyslnou. Podle ní by velká část lesů v národních parcích byla opět převedena do režimu hospodářských lesů, vypuštěn by byl i cíl chránit nerušený vývoj přírody v jejich převážné části. Pozměňovací návrh nařizuje také budování umělých vodních nádrží a údržbu asfaltových cest v nejcennějších zónách parků. Rozvoj obcí by získal stejnou váhu jako ochrana přírody. Senát podle Vědců pro Šumavu podlehl tlaku a nahrává podnikatelům, lobbistům a developerům, přičemž vůbec nerespektuje moderní vědecké poznatky.

„Senátem navržené změny neberou v potaz nejnovější poznatky o stavu a vývoji přírody a jdou zcela proti evropskému trendu v její ochraně. Ve většině evropských států se neustále zvyšuje jak počet národních parků, tak i rozsah bezzásahových oblastí ponechaných přírodě bez lidských zásahů,“dodává k tomu Michal Marek,  ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Výzva, kterou Vědci pro Šumavu adresovali poslancům, získala vysokou podporu vědců a odborné veřejnosti.Stovky českých vědeckých pracovníků, 180 čelních představitelů vysokých škol, profesorů či docentů, 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností, i 4 bývalí ministři životníhoprostředí už tuto výzvu k odmítnutí pozměňovacích senátních návrhů podpořili. Poslední slovo o podobě zákona bude mít Poslanecká sněmovna.

Rozhovor s autorem pozměňovacích návrhů Jaroslavem Větrovským najdete zde, komentář starosty Kvildy zde.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Všechno je o lidech. Na jedné straně ti, kteří chtějí využívat přírodu i své životy, na druhé straně eko-teroristi, kteří by chtěli mít veřejný majetek jen pro sebe. Povšimněme si, jak nám všem omezují svobody všelikými zákazy, příkazy, zákony, vyhláškami.

  Vloženo 14.2.2017 10:12:29

 • Blebla 

  Reagovat

   

  Privatizace Šumavy - k ničemu jinému návrh nevede. Opakuji - rozkradení Šumavy - rozprodej pozemků, snadná výstavba sjezdovek, otevření dvířek k dalšímu snažšímu kšeftování se dřevem na dosud chráněném území. Zimola, miláček důvěřivých tetek a hloupých strejců z JČ venkova se musí tetelit blahem, sny odeesáků (kterým tak skvěle pomáhá), další usnadnění plánů zbohatlíků hezky pokračuje, dle jejich vrtochů. Plebsu to nějak okecají - jako vždy. Až bude většina Šumavy gešpért (jako rozkradl/zavřel kus Karpat privatizačník Hamé Novotný), tak se proberete a začnete kvičet. Pozdě, jako vždy, tupci, už to nebude ani za koblih "zdarma":(

  Vloženo 13.2.2017 16:17:23

 • Jiří 

  Reagovat

   

  Minimálně několik století. žili na Šumavě lidé a uživili se prací v lesích,zemědělství a sklářství.Po válce když se část Šumavy uzavřela tak pořád tam žili a práce byla.V lesích sice hospodařili buď státní lesy a nebo vojenské ale trvám na tom,že ty lesy byly v lepším stavu než v této době ,hospodaření vědeckých elit a ekologických organizací. Rád jezdím na Šumavu,určitě nejsem pro aby se tam stavěli megalomanské sportovní zařízení a ubytovny ale vrátit určitou část lesa zase k lesnímu hospodaření tomu bych rozuměl.Lesy na Šumavě mimo těch ve vyšších polohách byly vysázeny uměle,ještě ze sazenic s celé Evropy jako hospodářský les,tak nechápu proč z něho chce někdo dělat park s omezeným vstupem pro lidi.Říkal my starý hajný co je učili kdysi ve škole jeden strom pojme po dešti 80l vody a mech pod ním 20 l.Co asi pojmou ty suché ořezané pahýly. To jsou ty časté povodně. Jak dlouho bude trvat než se bude muset zakázat vstup úplně i k prameni Vltavy až začnou padat ty torza stromů kolem cesty. Za to jak dnes Šumava vypadá by měl někdo nést odpovědnost,neboť tj trestný čin s několika miliardovou škodou

  Vloženo 13.2.2017 13:53:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace