Boj o Šumavu pokračuje, vědci se postavili proti návrhům Větrovského - Jižní Čechy Teď!




Boj o Šumavu pokračuje, vědci se postavili proti návrhům Větrovského - Jižní Čechy Teď!
13. 2. 2017 11:42

Boj o Šumavu pokračuje, vědci se postavili proti návrhům Větrovského

JIŽNÍ ČECHY - Diskuse o podobě Šumavy hýbe veřejností i odbornou diskusí. Stále jde o stejnou podstatu sporu,zda má mít přednost příroda nebo rozvoj obcí a developerské plány.Zákon o národních parcích je stále v přípravě, koncem loňského roku prošel sněmovnou, Senát ho však schválil s třiceti pozměňovacími návrhy z rukou nového senátora za Táborsko a Milevsko Jaroslava Větrovského. Pozměňovací návrhy původní zákon výrazně mění ve prospěch rozvoje obcí. Proti této podobě zákona se ostře postavila platforma Vědci pro Šumavu a podpořila ji významná část českých odborníků.




Vědci pro Šumavu označují současnou podobu zákona o národních parcích za nesmyslnou. Podle ní by velká část lesů v národních parcích byla opět převedena do režimu hospodářských lesů, vypuštěn by byl i cíl chránit nerušený vývoj přírody v jejich převážné části. Pozměňovací návrh nařizuje také budování umělých vodních nádrží a údržbu asfaltových cest v nejcennějších zónách parků. Rozvoj obcí by získal stejnou váhu jako ochrana přírody. Senát podle Vědců pro Šumavu podlehl tlaku a nahrává podnikatelům, lobbistům a developerům, přičemž vůbec nerespektuje moderní vědecké poznatky.

„Senátem navržené změny neberou v potaz nejnovější poznatky o stavu a vývoji přírody a jdou zcela proti evropskému trendu v její ochraně. Ve většině evropských států se neustále zvyšuje jak počet národních parků, tak i rozsah bezzásahových oblastí ponechaných přírodě bez lidských zásahů,“dodává k tomu Michal Marek,  ředitel Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Výzva, kterou Vědci pro Šumavu adresovali poslancům, získala vysokou podporu vědců a odborné veřejnosti.Stovky českých vědeckých pracovníků, 180 čelních představitelů vysokých škol, profesorů či docentů, 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností, i 4 bývalí ministři životníhoprostředí už tuto výzvu k odmítnutí pozměňovacích senátních návrhů podpořili. Poslední slovo o podobě zákona bude mít Poslanecká sněmovna.

Rozhovor s autorem pozměňovacích návrhů Jaroslavem Větrovským najdete zde, komentář starosty Kvildy zde.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.