Bouřlivá debata o stavbě nového kravína v Oslově na Písecku - Jižní Čechy Teď!
23. 6. 2021 11:48

Bouřlivá debata o stavbě nového kravína v Oslově na Písecku

Zobrazit galerii (2)
Bouřlivá debata o stavbě nového kravína v Oslově na Písecku
OSLOV – Směna pozemku mezi obcí Oslov a zemědělským podnikem Agro, družstvo Záhoří a výstavba nového areálu s kravínem až pro 1000 krav. To bylo tématem veřejného setkání mezi obyvateli Oslova a zástupci družstva. Na schůzce byli přítomní ředitel družstva Václav Kaněra, předseda představenstva Petr Vysokomýtský, zástupce projektanta, firmy Farmtec Petr Ruda a starosta Oslova František Hašek. Ten hned v úvodu zdůraznil, že o areálu není rozhodnuto, a proto uspořádal toto setkání, aby na něm zástupci družstva mohli odkrýt své plány a obyvatelé Oslova a jeho přilehlých částí se mohli k celé situaci vyjádřit. Jeho slova, jak se později ukázalo, jako by snad nikdo neslyšel. Setkání se zvrhlo v emotivní hádanici.




 

Václav Kaněra krátce představil úspěšný podnik a ukázal i několik statistik o tom, jak se vyvíjela situace kolem výroby mléka. Nicméně obyvatelé čekali na pro ně mnohem důležitější informace o vzniku nového areálu, který se má na výrobu mléka zaměřit. Vzniknout by mohl zhruba 500 metrů od Oslova po levé straně směrem na Vlastec. Pokud by v konečné fázi došlo na schválení oslovským zastupitelstvem, obec by získala pozemky na místě současného kravína v Oslově, který se nachází defacto přímo uvnitř obce. Podle slov Václava Kaněry má fungovat zhruba do té doby, než se vybuduje kravín nový. Pokud by se záměr realizoval, skončil by také v areál v Tuklekách. Ze strany představitelů zemědělského podniku zaznělo, že by se značně omezila zemědělská doprava a navíc by obec získala nové pozemky, kde by se v budoucnu mohlo třeba i stavět. Zástupci družstva ujistili, že by zbourání starého kravína a veškeré úklidové práce družstvo provedlo na své náklady.

Václav Kaněra vidí jako velké pozitivum, že by se kravín dostal mimo obec. Během prezentace ale ukázal, že podobné areály fungují dobře i přímo v obcích, nabídl desítku fotografií, kde byly areály umístěné v sousedství rodinných domků. Z těch blízkých to byly například ZD Krásná Hora nebo ZD Jestřebice. Moderní areály jsou dnes čisté, méně hlučné a neline se z nich téměř žádný zápach.

Krajský úřad není proti

František Hašek uvedl, že se Oslov jako obec obrátil na krajský úřad, aby získal informaci, zda je vůbec možné změnit plochu v územním plánu na pozdější plochu pro výrobu a skladování. „Z krajského úřadu nám odpověděli, že je to možné, pokud se živočišná výroba přímo v Oslově ukončí. Dokonce je to ve veřejném zájmu, aby se vesnice zbavily této zátěže. Následně jsme potom zveřejnili záměr o směně, na který nikdo nereagoval a ani nepodal námitku,“ řekl starosta Oslova. Přesto po vesnici kolují různé fámy a právě proto se rozhodl veřejné sezení uspořádat.

Agro, družstvo Záhoří má momentálně 80 zaměstnanců. Zhruba 24 procent jich pochází přímo z Oslova. Pachtovné za půdu v současné době družstvo platí 3650 korun a každý rok ho zvyšuje o 50 korun. Agro je nyní plně soběstačným zemědělským podnikem s výjimkou chemického ošetřování, které podniku dodává dodavatelská firma. Václav Kaněra ještě uvedl, že družstvo nemá aktuálně žádné úvěry a několikrát získalo titul zemědělců Jihočeského kraje. Opakovaně se umisťuje na pátém či šestém místě v celé republice.

„Stávající stav živočišné výroby je takový, že chováme dojnice ve dvou stájích, které se rekonstruovaly v devadesátých letech minulého století. Bohužel dnes už jsou z mnoha pohledu hrubě nevyhovující. Kravíny jsou nízké, těžko větratelné. I pohoda zvířat je opravdu na hraně. Především ale ty stáje jsou téměř v obci, takže samozřejmě to má nějaký dopad,“ řekl Václav Kaněra.

Družstvo chce mít tři hlavní centra

Záměrem družstva je mít tři hlavní centra. V Záhoří sídlí vedení družstva, mechanizace, garáže nebo dílny. Dalším centrem je Vlastec, kde podnik buduje centrum skladování rostlinné výroby s výrobnou krmných směsí. Dále ve Vlastci dochází k úpravám a budování nových hal. Třetím centrem by měl být právě Oslov, kde by se měla nacházet výroba mléka. „Měli bychom vytvořit podmínky pro zachování zemědělství, rozvoj území, udržení zaměstnanosti, provozovat rentabilní zemědělskou výrobu a zlepšit pohodlí zvířat. Chtěli bychom uplatit nové technologie a produktivitu práce a zároveň odstranit zatížení obci těmi provozy, které tu zatím jsou,“ pokračoval Kaněra.

Co na to návštěvníci setkání?
Záhy dostal dotaz od jedné z obyvatelek, v jakých místech o vybudování tohoto areálu už byl zájem a proč to tam nevyšlo? „Původní záměr byl areál vybudovat mezi Záhořím a Jamným, pak byl záměr výstavby na VKT Záhoří, kde je opuštěný areál, a byla i varianta trochu blíž k Vlastci. V Záhoří to dopadlo špatně kvůli dopravní obslužnosti. Ve Vlastci záměr narazil na výrazný odpor obyvatel,“ odpověděl Václav Kaněra. Poté představil studii, kterou předběžně vypracovala společnost Farmtec. V areálu by se měly nacházet silážní jámy, skladovací prostory na slámu a krmiva. Pak by tam měla být jedna šestiřadá stáj a jedna čtyřřadá stáj, dojírna, přístřešky na telata a dvě jímky.

Další dotaz směřoval k tomu, zda se vůbec vyplatí něco podobného vybudovat, když v současné době má podnik kapacitu 980 krav a chce 1000 krav. Václav Kaněra opět zopakoval, že je nutností začít budovat nový provoz, jelikož ten starý už nevyhovuje. Další dotazy se týkaly ovzduší. Lidé se totiž obávají, že z místa na kopci se může zápach linout z kravína přímo do obce. A dále mají místní strach o úbytek vody. V dřívějších letech totiž v období sucha měli právě v Oslově s nedostatkem vody obrovské problémy. Zaznělo, že areál by měl svůj vlastní vrt. Ten by nebyl s obecním nijak spojený. „Nemyslím si, že vrt vzadu Na vyhlídkách ovlivní zdroje v Oslově,“ ujistil Václav Kaněra.

Další občanka se ptala, jaká bude situace v blízkosti chystaného vrtu. „Od toho je samozřejmě hydrolog a od toho je i hydrologická studie a také proces EIA. Právě jeho součástí je i rozptylová situace, která se zabývá zápachem, vodou a podobně. Zkuste si to najít na internetu, řeší se tam posuzování vlivů na životní prostředí ze všech stran,“ dodal ředitel družstva. Problém podle něho nenastane ani v případě úbytku zaměstnanců. S novým areálem by sice počet zaměstnanců opravdu klesl, nicméně by nikdo vyhozen nebyl, situaci by řešil přirozený úbytek pracovníků například odchody do důchodu.

Další debata už bohužel nebyla informačně natolik přínosná. Vášně se rozjely a debata začínala mít osobní rozměry. Lidé napadali starostu i sami sebe navzájem. Téma areálu a kravína šlo postupně úplně stranou. Situace se během více než dvouhodinového setkání natolik vyhrotila, že nedospěla k žádnému kloudnému řešení.

Nakonec rozhodne anketa
Starosta František Hašek si tedy vzal slovo a vyzval publikum, aby navrhlo, co vlastně chce. Na setkání dorazili především odpůrci nové výstavby. Jejich přáním tak bylo odmítnutí směny pozemků, a tudíž i zrušení celého záměru. Starosta Hašek namítl, že se v sále nenachází všichni obyvatelé s trvalým bydlištěm a že by tedy rozhodování nebylo fér. Nabídl referendum nebo jednodušší anketu, kde občané řeknou svůj názor a podle něj budou zastupitelé Oslova hlasovat pro přijetí nebo pro nepřijetí směny pozemků s družstvem.

Nakonec po další bouřlivé debatě vyhrála druhá varianta. Obyvatelé Oslova a jeho částí se budou moci vyjádřit v anketě. Jejich ano nebo ne tedy rozhodne o dalším vývoji situace. Pokud by nebyla směna schválena, starosta ujistil všechny přítomné, že v tom případě se nic s pozemkem dělat nebude. Horší situace ovšem vznikne pro družstvo, které nový areál potřebuje a opravy stávajících kravínů moc smyslu nedávají. V krajním případě by podle Václava Kaněry připadal v úvahu prodej podniku některému z větších podnikatelů, například Andreji Babišovi.

 

Martin Petřík
Martin Petřík

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.