Brloh, místo, kde by prý chtěl žít každý, ale málokomu se to povede



„Je to trochu nadsázka, ale určitě je to tak,“ říká dosluhující starosta Martin Toman, který obec vedl dvanáct let. „Máme tady krásnou a čistou přírodu, to je naše největší devíza, dobré autobusové spojení s krajským i okresním městem, bohatý kulturní, společenský i sportovní život,“ vyjmenovává přednosti Brlohu Martin Toman. „V obci fungují nejen hasiči, ale početnou základnu zde mají i včelaři a dokonce zde sídlí odnož Českého červeného kříže. Hrdí jsme na naše sportovce, je tu dobře fungující fotbalový tým, máme florbalové družstvo i volejbalisty,“ pokračuje ve výčtu starosta.
V obci stojí i kulturní dům, neznalý návštěvník jej ale snadno přehlédne, zdáli i zblízka totiž vypadá, jako chátrající stavení. „Je na něm bohužel znát, z jaké doby pochází, vybudován byl v sedmdesátých letech minulého století, ale svému účelu ještě slouží,“ snaží se starosta o pozitivní vnímání brložského kulturního stánku.
Místní se do řeči s novináři moc nepouští
Obyvatelé ale vidí život v obci trochu skeptičtěji. „Že je tady klid, to je pravda, ale někdy až moc velký. Řekl bych spíš, že tady vše usnulo. Za kulturou i nákupy je lepší zajet do Českého Krumlova. Tady toho člověk moc nenakoupí a ani si neužije zábavy,“ míní například mladý muž, který se představuje jako Martin. Celé jméno říct nechce. Komunikativnost vůbec není místním lidem vlastní, většina z obyvatel se s novináři bavit odmítá. Muž sedící na zahradě a popíjející kávu jen odsekne. „Jo, jde to, ale s nikým se bavit nechci.“
Ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne je střed vesnice prázdný. Občas zastaví auto u vietnamské večerky a po chvíli zase odjíždí. Na autobusové zastávce čeká jedna žena, ale i ona rozhovor odmítá. Na fotbalovém hřišti se prohání týmy mladých fotbalistů na svém pravidelném tréninku, ale jinak je zde pusto. „To víte, Brloh je spíš taková nocležna, většina lidí pracuje v Budějovicích a domů se vrací až k večeru,“ dodává mladík Martin.
Lidé chtějí v Brlohu bydlet. Stojí o parcely
Podle starosty je ale o bydlení v Brlohu zájem. „Pravidelně volají zájemci a ptají se, zda máme nějaké stavební parcely. I proto připravujeme výstavbu osmi rodinných domů. Když vše dobře dopadne, příští rok budou vybrané pozemky zasíťované a muže se začít s odprodejem,“ podotýká Martin Toman.
Ten už ale u nové bytové výstavby coby starosta nebude. „Volby nedopadly úplně podle představ a vůle na mém pokračování v roli starosty nebyla. Ale asi je to tak správně, po dvanácti letech starostování a šestnácti letech v komunální politice, je čas na změnu. V zastupitelstvu zůstanu jako řadový člen, ale tím to pro mě končí,“ dodává Martin Toman s tím, že se nejspíš vrátí ke své původní profesi IT specialisty.
Do obce a okolí lákají zajímavá místa s historií
Dominantou obce je kostel svatého Šimona a Judy, jenž byl našimi předky vybudován v letech 1697–1704. Při jeho výstavbě byla využita část původní svatyně z první poloviny 14. století, která byla zasvěcena svaté Maří Magdaléně. Opravdový unikát, ale stojí o pár kilometrů dál, v osadě Kuklov. Nedostavěný klášter pavlánů s kostelem svatého Ondřeje, přiláká každý rok do této lokality stovky turistů a duchovních mystiků. Ti mezi zdmi nedokončené církevní stavby vnímají silnou pozitivní energii.
Stavba kláštera začala v roce 1495 v místech, kde dříve stával hrad a kostel. Sloužit měl poustevnickému řádu svatého Františka z Pauly. Stavba pokračovala s přestávkami až někdy do doby kolem roku 1530, kdy byli mniši zřejmě pobiti nebo vyhnáni. Klášter pak už nebyl nikdy dokončen. Do současnosti se dochovalo mohutné torzo kostela svatého Ondřeje s vysokými gotickými okny. Zbytky kostela si zahrály i ve slavném českém filmu. Režisér František Vláčil zde natáčel scény pro svůj film Údolí včel. Po modré značce můžete z Kuklova také dojít ke zřícenině hradu Kuglvajt, který byl postaven ve 14. století. Do dnešních dnů z něj ale příliš nezbylo. Jen příkop vylámaný ve skále a malé zbytky zdiva.
Ať už by v Brlohu a jeho okolí chtěl žít každý, nebo nechtěl, za návštěvu tato obec a její okolí rozhodně stojí. No a pokud by chtěl někdo vyzkoušet, jak se zde doopravdy žije na vlastní kůži, má nyní jedinečnou možnost. Obec nabízí k pronájmu městský byt 1+kk, za cenu kolem 40 korun za metr čtvereční.
Diskuse k článku