Budějovice představily novou podobu Senovážného náměstí za 500 milionů. Auta půjdou pod zem a stoka se odkryje








Vítězný návrh urbanistické soutěže vzešel z pera autora projektu, architekta Pavla Hniličky, z pražské společnosti Architects+Planners. Sám svou studii také veřejnosti odprezentoval. „Mezi nejzásadnější proměny lokality Senovážného náměstí bude odkrytí Mlýnské stoky, která tu nyní protéká pod povrchem. Kolem ní bychom rádi vybudovali pobytové schodiště, kde by se lidé mohli posadit. Zmizet by mělo současné parkoviště, které se přesune ve dvou podlažích pod zem se zhruba dvojnásobnou současnou kapacitou, tedy pro 230 vozidel. Na jeho střeše vyroste pobytová travnatá plocha v ose Jihočeského muzea po obou stranách osazená stromy. Zde by se mohly konat například koncerty, šapitó pro cirkus, jiné kulturní akce, nebo zde mohou lidé jen tak trávit své volné chvíle. Součástí projektu je i nový přechod pro pěší ve směru od KD Metropol, lemující Mlýnskou stoku, kudy jsou někteří lidé zvyklí chodit už dnes, i když jim to pravidla silničního provozu neumožňují. Počítá se i s úpravou prostoru okolo sousedící hlavní pošty a propojení celého tohoto prostoru s parkem Na Sadech. V dané chvíli se bavíme o studii, je to živá věc, do které lze stále zasáhnout. Projekt na stavební povolení máme odevzdat na začátku května příštího roku,“ nastínil Pavel Hnilička.
Maroš: Hotovo by mělo být do roku 2028
Zadavatelem revitalizace Senovážného náměstí jsou České Budějovice. „Město se do tohoto projektu pustilo mimo jiné proto, že toto místo obsahuje parkoviště, které nemusí být na povrchu a můžeme jej dostat pod zem. Uvolní se nám tu pak krásný prostor v podobě panem architektem Hniličkou zmiňované pobytové louky, odkrytí Mlýnské stoky a dalšími aspekty, které by měly našim obyvatelům, ale i přespolním, tento prostor umožnit příjemně využívat. Samotný projekt se mi velmi líbí. A když slyšíte pana architekta, proč je to právě takto vytvořeno, tak nám to všem dává ten správný smysl a hlavu i patu. Prostě smekám před tím, jak je to domyšleno,“ sdělil během prezentace projektu první náměstek primátorky města Petr Maroš.
Proměna Senovážného náměstí má být, dle slov Petra Maroše, hotova do roku 2028, kdy budou České Budějovice Evropským hlavním městem kultury. „To, co se bude dít mezi tím, asi není nezbytné zatím odkorkovávat, protože nyní jsme na začátku té takzvané papírové války, kdy se ve finále dobereme stavebního povolení,“ dokreslil současný stav první náměstek primátorky s tím, že celá investice si vyžádá zhruba 500 milionů korun se stomilionovou dotací ze 77. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021 až 2027 – Zelená infrastruktura. „Zároveň se snažíme získat i peníze od Jihočeského kraje na financování nákladného podzemního parkoviště,“ dodal Petr Maroš.
Novou podobu Senovážného náměstí kvitovala s povděkem Gabriela Ferebauerová z Českých Budějovic, která se ve čtvrtek prezentace projektu zúčastnila. „Musím ocenit, že celá tato představovačka byla moc dobře připravena. Jak ze strany pana architekta, tak města. Škoda jen, že lidí nebylo víc. Nejvíc se mi líbí zpřístupnění vody v odkryté Mlýnské stoce a plánovaná úprava zeleně. Také je dobře, že se auta přesunou pod zem. Snad mi jen chybělo více informací o té nové Alšově jihočeské galerii,“ zhodnotila Gabriela Ferebauerová, jedna ze zhruba třicítky účastníků z řad veřejnosti, kteří v sále městského zastupitelstva zasedli.
Střecha galerie bude osázena zelení
Výstavbu nové budovy Alšovy jihočeské galerie, která má vyrůst v jihovýchodní části Senovážného náměstí, má podle Petra Maroše kompletně financovat Jihočeský kraj. Navíc není v gesci projektu Pavla Hniličky. „Kraj už na tom pracuje a město se na tom finančně podílet nebude. My k tomu jen poskytneme pozemek,“ upřesnil první náměstek primátorky.
V současné době sídlí Alšova jihočeská galerie v jízdárně hlubockého zámku v prostorech, které už nevyhovují jejím potřebám. Nová budova vznikne podle návrhu firmy Marek Chalupa architekti. Základní koncept stavby se odkazuje na bastion, který zde v místě hradebního okruhu kdysi stával. Jde o dvojici mírně natočených hmot, mezi kterými je hlavní atrium se vstupem. V levé části stavby je provozně administrativní sekce, v pravé části pak výstavní prostory. V přízemí se počítá s víceúčelovým sálem a kavárnou, tak, aby byl parter stavby propojen s okolním veřejným prostranstvím. Fasáda objektu je z probarvených železobetonových panelů, které jsou důležité pro stabilní vnitřní klima galerie. Střecha bude osázena zelení a je možné zde osadit i fotovoltaiku. V okolí budou vysázeny nové stromy, tak aby stavba byla lépe začleněna do budoucího nové lokality Senovážného náměstí.
Diskuse k článku