Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Blýská se lázním na lepší časy?

VRÁŽ/TŘEBOŇ – Změní se podmínky pobytu v lázních? Vláda se tématem lázeňství zabývá a možná už od dubna zmírní dopady úhradové vyhlášky z roku 2012, kvůli které lázním ubyli klienti a řada lidí zůstala bez práce.

 

 České lázeňství se dostalo do vážných ekonomických problémů. Způsobila je vyhláška vydaná 1. října 2012 tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, která výrazně snížila délku pobytu. Nová vláda to chce napravit.

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek 21. února v Poděbradech jednal se současným ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem a s představiteli lázní o záchraně české lázeňské péče.

Nová úprava, která by mohla začít platit od dubna, přináší zásadní změny indikačního seznamu, což je soupis diagnóz,  s nimiž se do lázní jezdí. Předpokládá například prodloužení léčebných pobytů pacientů s některými nemocemi z 21 zpět na 28 dní.

Zatím platná úhradová vyhláška měla pro lázeňství téměř likvidační dopad. Projevil se skokově především na začátku loňského roku. Například v třeboňských lázních tehdy zaznamenali úbytek pojištěnecké klientely až o 65%. Celoroční propad klientů zdravotních pojišťoven za rok 2013 je zhruba padesátiprocentní.

Zástupci lázní absolvovali řadu jednání s představiteli pojišťoven, účastnili se aktivit na záchranu léčebného lázeňství. Značnou iniciativu vyvíjelo Sdružení lázeňských míst ČR, které má sídlo v Třeboni. Iniciovalo i petici Za záchranu českého léčebného lázeňství.

„V každém případě změny v indikačním seznamu vítáme. Nejvýraznější změnou je délka pobytu klientů komplexní lázeňské péče. Ta by se měla vrátit zpět na 3 týdny s tím, že na požádání pacienta by mohla být kratší. Velmi se vyjednávalo o možnosti opakování léčebné lázeňské péče u některých indikací. Ministr Svatopluk Němeček deklaroval, že se teď jedná o první rychlý krok a další mohou následovat v delším časovém horizontu. Jsme rádi za každý vstřícný krok vůči léčebnému lázeňství jako českému rodinnému stříbru. Naše výhledy jsou ale opatrně optimistické,“ sdělila tisková mluvčí Jitka Bednářová.

S problémy se po začátku platnosti tzv. Hegerovy vyhlášky potýkali i v lázních ve Vráži. Situaci okomentoval jejich ředitel Jiří Veselý s tím, že žádné nové konkrétní návrhy neviděl, pouze slyšel vyjádření v médiích: „Minulá změna indikačního seznamu a snížení objemu lázeňské péče, která nastala, znamenala pro lázně, jejichž podstatnou část klientely tvoří komplexní nebo příspěvková lázeňská péče, skoro likvidační krok. Nyní jsem ještě neviděl žádný konkrétní návrh, pouze jsem slyšel výroky premiéra a ministra zdravotnictví, že chce navýšit objem, což samozřejmě vítáme. Ale v podstatě se pro nás v tuto chvíli nic nezmění, v jedné indikační skupině se prodlouží možnost pobytu z 21 dnů na 28.“

Prodloužení pobytu je možné i v době platnosti vyhlášky bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ovšem za komplikovanějších podmínek.

„Dřív, před revizí, stačilo, aby prodloužení podepsal vedoucí lékař nebo primář zdravotnického zařízení a poslalo se to na pojišťovnu. V současné době je situace taková, že každé prodloužení schvaluje ještě revizní lékař zdravotní pojišťovny,“ dodal Veselý.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • xyz  | 

  Reagovat

   

  Lázně dostávají lidé,kteří to absolutně nepotřebují...stačí mít známého lékaře. A ti,kteří je potřebují,ale nemají známosti,o ně raději nežádají,protože průtahy s revizákem jsou dost vyčerpávající. A navazuji na příspěvek M.P....jedna revizní lékařka přiznala,že i ona přiděluje lázně podle výše uvedeného.

  Vloženo 28.2.2014 13:41:18

 • M.P.  | 

  Reagovat

   

  A revizní lékař zdravotní pojišťovny , podle zkušeností , které sama mám, nepodepíše nic. Revizní lékaře totiž nezajímají diagnózy pacienta , jeho bolest ani nic jiného - oni mají ,,svá" pravidla.... To jsou slova také jedné revizní paní doktorky.

  Vloženo 27.2.2014 20:11:58

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace