Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Dětský karneval

    neděle 23.2 14:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

  • Čtyřlístek

    neděle 23.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Pásmo pohádek pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

České dráhy vypraví zvláštní vlak na "Koláčové slavnosti"

RegioPanter / ilustrační foto. , Autor: Radim Holiš, Wikimedia Commons

RegioPanter / ilustrační foto.     Autor: Radim Holiš, Wikimedia Commons

ČESKÉ BUDĚJOVICE/BUJANOV - Po stopách první železnice na evropském kontinentu, koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec, se vypraví moderní klimatizovaná jednotka RegioPanter Českých drah.

Zvláštní spoj „Koláčový vlak“ vyjíždí v sobotu 20. července v 10:20 z Českých Budějovic, do Bujanova přijede ve 13:43, poté co zastaví na dvě komentované prohlídky v Holkově a v Rybníce. České dráhy navíc připravily mimořádné zastavení dvou mezinárodních rychlíků na zastávce Bujanov. V obci Bujanov bývala slavná „koláčová stanice“, kde se cestující koněspřežky mohli občerstvit.

Na počest svých předků pořádají v Bujanově každoročně „Koláčové slavnosti“. V rámci 17. ročníku Koláčových slavností připravili pořadatelé pro návštěvníky této akce přibližně 600 koláčů plněných tvarohem, mákem a povidly.

Koněspřežná dráha byla postavena v letech 1825 až 1832, a to s cílem propojit dva důležité vodní toky – Dunaj s Vltavou. V provozu byla prakticky po dobu 40 let a téměř celá původní trasa byla po úpravách využita i pro následný parní provoz. Dochované úseky původní tratě byly v roce 1970 prohlášeny za národní kulturní památku.

Marek Zouzalík

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace