Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Holubářský ples

  pátek 21.2 20:00 - V sále Řepečské hospůdky

  K tanci a poslechu zahraje kapela Doubravanka.

 • Ples sportovců 2020

  pátek 21.2 19:00 - Písek, KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Čím zlepší život Jihočechů Smart Region? První vlaštovky už v roce 2020

Josef Knot

Josef Knot

JIŽNÍ ČECHY – Již v následujících třech letech začnou všechny veřejné služby v regionu intenzivně využívat nejmodernější dostupné technologie. Na lavičkách si bude možno dobít mobilní telefon, u zastávek bude veřejně přístupná WIFI, chytrý systém vyhodnotí a doručí do mobilu informace o nejbližších volných místech k parkování, obyvatelé budou moci platit jen za skutečně vyprodukovaný odpad a rozšíří se chytré systémy pro měření hluku a znečištění ovzduší ve městě. Tyto a mnohé další novinky slibuje 1. náměstek hejtmanky Josef Knot, který má koncept Smart region na starosti v rámci kraje a má s ním zkušenosti jako místostarosta Písku, kde úspěšně nastartoval jeho pilotní projekt.

 

Kraj plánuje rozšíření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily

„Moderní technologie se vyvíjí velmi rychlým tempem a Jihočeský kraj musí být na tento trend připraven," upozornil 1. náměstek hejtmanky Josef Knot s tím, že například automobilový průmysl jasně směřuje k přechodu na výrobu elektromobilů a bude tak nutné připravit pro jejich majitele dostatečně hustou síť dobíjecích stanic. „Jihočeský kraj navíc nedávno podepsal memorandum o spolupráci s firmou ČEZ ESCO a bude tak moci využívat jejích zkušeností," doplnil náměstek Knot. Kraj tak podle něj nebude muset draze vypracovávat svou vlastní analýzu míst vhodných k vybudování elektrostanic a pouze připojí své podněty k té stávající od společnosti ČEZ tak, aby síť elektrostanic přispěla k rozvoji celého Jihočeského kraje z hlediska potřeb jeho obyvatel, turistů, podnikatelů či sociální sféry.

Úsporná opatření na krajských objektech
Prvním krokem k přechodu k chytrým technologiím bude realizace energeticky úsporných opatřeních na krajských budovách. „Už na podzim tohoto roku chceme vytipovat 40 objektů v majetku kraje, které jsou k realizaci projektu nejvhodnější," uvedl vicehejtman a vysvětlil, že realizace projektu metodou tzv. EPC si ze strany kraje nevyžádá žádné finanční náklady. „Finanční odměnu získá firma, která projekt realizuje až z dosažených energetických úspor – zbylé peníze pak kraj investuje do dalšího rozvoje regionu," popsal Knot.

Chytrá města v jižních Čechách díky desetimilionové dotaci od kraje
Až deset milionů korun budou moci na své inovativní projekty získat také obce Jihočeského kraje díky novému grantovému systému Smart city. Ten plánuje vytvořit Jihočeský kraj poté, co zmapuje individuální potřeby jednotlivých měst v Jihočeském kraji a ušije dotační program každé samosprávě takříkajíc na míru. „Finanční podpora poputuje k jednotlivým samosprávám až na základě důkladné analýzy vstupních dat," vysvětlil vicehejtman s tím, že pro některá města může být překážkou to, co je pro jiné příležitostí k dalšímu rozvoji. Dotační peníze pak budou moci města využít na vytvoření a přípravu konceptu smart cities, nebo na snížení energetické náročnosti budov či identifikaci ztrátových míst ve vodovodním potrubí.

Chytrý region potřebuje podnikatele, kteří se nebojí inovací
Chytrý region se neobejde bez inovací. Jihočeský kraj proto už čtvrtým rokem podporuje projekt Inovační vouchery. Ten propojuje svět byznysu se světem vědy a pomáhá jihočeským podnikatelům zaplatit si služby vybrané vědecké instituce. „Od roku 2014, kdy byl projekt Inovačních voucherů v Jihočeském kraji spuštěn, získalo dotaci již 48 podnikatelských subjektů," upozornil 1. náměstek Knot s tím, že Inovační voucher v hodnotě 50 000 - 150 000 Kč může podnikatel působící na území Jihočeského kraje proměnit za odbornou službu vybrané vědeckovýzkumné instituce z kteréhokoli místa ČR. Příjem žádostí pro tento rok začíná už 1. září a potrvá až do 28. září letošního roku.

Svět vědy atraktivně ve Science centru na Výstavišti
Dalším projektem na podporu světa vědy je výstavba vědeckého centra. To plánuje Jihočeský kraj otevřít ve spolupráci s městem České Budějovice a vybranými vědeckovýzkumnými institucemi. „V současné době se připravuje územní studie v prostorách českobudějovického Výstaviště," přiblížil 1. náměstek Knot a doplnil, že zadávací dokumentaci na studii proveditelnosti budou hradit Jihočeský kraj a město České Budějovice.
Konkrétní způsob financování i spoluúčast dalších institucí, jako jsou vysoké školy, Biologické centrum Akademie věd ČR, nebo Jihočeská hospodářská komora, vyplyne ze studie proveditelnosti. „Budoucí Science centrum by mělo sloužit k zatraktivnění přírodovědných a technických oborů mezi širokou veřejností, popularizovat vědu a představit inovační technologie firem. Zároveň bude lákadlem také pro turisty," uzavřel 1. náměstek hejtmanky.

Diskuse k článku - 23 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Polan 

  Reagovat

   

  Podívejte se, do čeho se vrážejí vaše peníze, například e-culture? A čí je to práce???

  Vloženo 11.8.2017 07:42:02

 • volby 

  Reagovat

   

  Lidi, otevřete oči...opravdu myslíte, ze zrovna tato postavička vše myslí a dělá upřímně? Myslí možná tak na sebe..

  Vloženo 10.8.2017 09:30:22

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ty jsi dokázal v životě co?

   Vloženo 10.8.2017 10:37:53

   • znalec 

    Reagovat

     

    ano , zejména funkcionáři na kraji , jenom pro sebe ...on je jednim z nich

    Vloženo 10.8.2017 12:45:09

  • čtenář 

   Reagovat

    

   Přesně tak!!! Naprostý souhlas, lidi jsou fakt někdy....

   Vloženo 10.8.2017 12:55:31

 • ... 

  Reagovat

   

  Je super, že turisti budou mít smart parkování, dokonce i aplikace jim oznámí, kde bez problémů zaparkujou. Jako obyvatel města bych taky uvítal, abych věděl, kde mám zaparkovat. Ani to nemusí být smart. Stačilo by, aby se nepumpovalo jen a pouze do parkování pro přespolní ale aby se řešilo i parkování místnních a ta místa vznikla. Možnosti jsou.

  Vloženo 9.8.2017 19:40:23

 • Marta 

  Reagovat

   

  Soudě podle příspěvků, blíží se volby a tak se kydá špína na schopné lidi.

  Vloženo 9.8.2017 18:55:23

 • Jitka 

  Reagovat

   

  Písek je krásné město a v poslední době opravdu šlape. Je to zásluha i pana Knota.

  Vloženo 9.8.2017 14:06:49

  • Raník 

   Reagovat

    

   Jste mě rozesmála, Jituš. :-)

   Vloženo 10.8.2017 16:26:15

   • brendy 

    Reagovat

     

    při všech těch tragických událostí ,které se dějí díky prodejným a chamtivým politikům celé EU zase názor ,který je fakt k zasmání

    Vloženo 19.8.2017 16:41:17

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace