Čím zlepší život Jihočechů Smart Region? První vlaštovky už v roce 2020 - Jižní Čechy Teď!
9. 8. 2017 8:47

Čím zlepší život Jihočechů Smart Region? První vlaštovky už v roce 2020

JIŽNÍ ČECHY – Již v následujících třech letech začnou všechny veřejné služby v regionu intenzivně využívat nejmodernější dostupné technologie. Na lavičkách si bude možno dobít mobilní telefon, u zastávek bude veřejně přístupná WIFI, chytrý systém vyhodnotí a doručí do mobilu informace o nejbližších volných místech k parkování, obyvatelé budou moci platit jen za skutečně vyprodukovaný odpad a rozšíří se chytré systémy pro měření hluku a znečištění ovzduší ve městě. Tyto a mnohé další novinky slibuje 1. náměstek hejtmanky Josef Knot, který má koncept Smart region na starosti v rámci kraje a má s ním zkušenosti jako místostarosta Písku, kde úspěšně nastartoval jeho pilotní projekt.

Čím zlepší život Jihočechů Smart Region? První vlaštovky už v roce 2020 - Jižní Čechy Teď!

 

Kraj plánuje rozšíření sítě dobíjecích stanic pro elektromobily

„Moderní technologie se vyvíjí velmi rychlým tempem a Jihočeský kraj musí být na tento trend připraven,“ upozornil 1. náměstek hejtmanky Josef Knot s tím, že například automobilový průmysl jasně směřuje k přechodu na výrobu elektromobilů a bude tak nutné připravit pro jejich majitele dostatečně hustou síť dobíjecích stanic. „Jihočeský kraj navíc nedávno podepsal memorandum o spolupráci s firmou ČEZ ESCO a bude tak moci využívat jejích zkušeností,“ doplnil náměstek Knot. Kraj tak podle něj nebude muset draze vypracovávat svou vlastní analýzu míst vhodných k vybudování elektrostanic a pouze připojí své podněty k té stávající od společnosti ČEZ tak, aby síť elektrostanic přispěla k rozvoji celého Jihočeského kraje z hlediska potřeb jeho obyvatel, turistů, podnikatelů či sociální sféry.

Úsporná opatření na krajských objektech
Prvním krokem k přechodu k chytrým technologiím bude realizace energeticky úsporných opatřeních na krajských budovách. „Už na podzim tohoto roku chceme vytipovat 40 objektů v majetku kraje, které jsou k realizaci projektu nejvhodnější,“ uvedl vicehejtman a vysvětlil, že realizace projektu metodou tzv. EPC si ze strany kraje nevyžádá žádné finanční náklady. „Finanční odměnu získá firma, která projekt realizuje až z dosažených energetických úspor – zbylé peníze pak kraj investuje do dalšího rozvoje regionu,“ popsal Knot.

Chytrá města v jižních Čechách díky desetimilionové dotaci od kraje
Až deset milionů korun budou moci na své inovativní projekty získat také obce Jihočeského kraje díky novému grantovému systému Smart city. Ten plánuje vytvořit Jihočeský kraj poté, co zmapuje individuální potřeby jednotlivých měst v Jihočeském kraji a ušije dotační program každé samosprávě takříkajíc na míru. „Finanční podpora poputuje k jednotlivým samosprávám až na základě důkladné analýzy vstupních dat,“ vysvětlil vicehejtman s tím, že pro některá města může být překážkou to, co je pro jiné příležitostí k dalšímu rozvoji. Dotační peníze pak budou moci města využít na vytvoření a přípravu konceptu smart cities, nebo na snížení energetické náročnosti budov či identifikaci ztrátových míst ve vodovodním potrubí.

Chytrý region potřebuje podnikatele, kteří se nebojí inovací
Chytrý region se neobejde bez inovací. Jihočeský kraj proto už čtvrtým rokem podporuje projekt Inovační vouchery. Ten propojuje svět byznysu se světem vědy a pomáhá jihočeským podnikatelům zaplatit si služby vybrané vědecké instituce. „Od roku 2014, kdy byl projekt Inovačních voucherů v Jihočeském kraji spuštěn, získalo dotaci již 48 podnikatelských subjektů,“ upozornil 1. náměstek Knot s tím, že Inovační voucher v hodnotě 50 000 – 150 000 Kč může podnikatel působící na území Jihočeského kraje proměnit za odbornou službu vybrané vědeckovýzkumné instituce z kteréhokoli místa ČR. Příjem žádostí pro tento rok začíná už 1. září a potrvá až do 28. září letošního roku.

Svět vědy atraktivně ve Science centru na Výstavišti
Dalším projektem na podporu světa vědy je výstavba vědeckého centra. To plánuje Jihočeský kraj otevřít ve spolupráci s městem České Budějovice a vybranými vědeckovýzkumnými institucemi. „V současné době se připravuje územní studie v prostorách českobudějovického Výstaviště,“ přiblížil 1. náměstek Knot a doplnil, že zadávací dokumentaci na studii proveditelnosti budou hradit Jihočeský kraj a město České Budějovice.
Konkrétní způsob financování i spoluúčast dalších institucí, jako jsou vysoké školy, Biologické centrum Akademie věd ČR, nebo Jihočeská hospodářská komora, vyplyne ze studie proveditelnosti. „Budoucí Science centrum by mělo sloužit k zatraktivnění přírodovědných a technických oborů mezi širokou veřejností, popularizovat vědu a představit inovační technologie firem. Zároveň bude lákadlem také pro turisty,“ uzavřel 1. náměstek hejtmanky.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.