Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Myslivecký ples

  sobota 18.1 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje skupina Scéna.

 • Retro disco s Milošem Zemanem

  sobota 18.1 20:00 - Katovice, Sál KD

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Dačická nemocnice zvýšila počet členů dozorčí rady. Zazněly obavy, že ji to dostane do ztráty

Zuzana Roithová, bývalá senátorka a europoslankyně, naposled zastupitelka Jihočeského kraje za KDU-ČSL, nyní předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic. , Autor: Archiv

Zuzana Roithová, bývalá senátorka a europoslankyně, naposled zastupitelka Jihočeského kraje za KDU-ČSL, nyní předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic.     Autor: Archiv

DAČICE - V ostatních turbulentních diskusích zůstal na posledním zasedání krajského zastupitelstva 11. května celkem bez povšimnutí bod, kterým se zvýšil počet členů dozorčí rady dačické nemocnice ze sedmi na devět. I varování dosavadního místopředsedy tamní dozorčí rady a krajského zastupitele za ANO Radka Hlouška, že podle loňských výsledků nemocnice na tento krok ani nemusí mít, když její hospodářský výsledek za rok 2016 byl necelých 29 tisíc korun. Dosud odměny dozorčí rady stály kolem 80 tisíc ročně, nyní mají přijít na 93 tisíc. Hloušek varoval, že se Nemocnice Dačice může tímto krokem přiblížit propadu do ztráty. Nová předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic Zuzana Roithová (KDU-ČSL) sice na zasedání nebyla, protože jako se musela kvůli střetu zájmů v nové funkci vzdát mandátu, ale ve svém vyjádření ujišťuje, že už vzápětí se budou orgány nemocnice zabývat tím, jak zisk zvýšit. Určitá pachuť rozdělování trafik však na obsazování míst v orgánech nemocnic bohužel stále ulpívá. Naznačily to šachy s umístěním bývalého zdravotnického náměstka Vladimíra Pavelky (nyní TOP 09).

 

Krajští zastupitelé dostali 11. května na stůl návrh, že je potřeba rozšířit počet členů dozorčí rady Nemocnice Dačice ze sedmi na devět. Krajský holding převzal dačickou nemocnici do svého portfolia jako poslední a nejmenší, aby zachoval služby i v tomto odlehlém koutu Jihočeského kraje. Od začátku deklaroval, že se tu bude postupovat úsporně, aby krok měl opodstatnění - všichni členové představenstva zde fungovali zadarmo, členové dozorčí rady pobírají jen tisíc korun měsíčně a dozorčí rada byla zeštíhlena z devíti lidí - což je počet ve všech ostatních Jihočeských nemocnicích - na sedm.

Nyní na zastupitelstvu zaznělo, že je třeba naplnit zákonnou povinnost třetinového obsazení dozorčí rady zaměstnanci a aby se jejich počet mohl zvýšit ze dvou na tři, přidává se i jeden zástupce vlastníka, aby orgán měl nadále lichý počet. Tím se dostane na počet devět jako v ostatních nemocnicích. "Veškeré náklady budou 93 tisíc korun ročně," uvedla v odůvodnění hejtmanka Ivana Stráská. 

Dosavadní místopředseda dozorčí rady Radek Hloušek, který je krajským zastupitelem za ANO, ale upozornil, že nemocnice už tak balancuje na hranici ztráty, když skončila za rok 2016 se ziskem 29 tisíc korun. A zvýšení odměn pro dozorčí radu ji může dostat do červených čísel. Ivana Stráská namítla, že 80 nebo 90 tisíc nemůže hrát roli a na to reagovala Lucie Kozlová z ANO poznámkou, že hejtmanka je už úplně odtržená od reality, když pro ni 80 tisíc nic neznamená. 

Portál Jižní Čechy Teď se dotázal nové předsedkyně Jihočeských nemocnic Zuzany Roithové, co si o tomto kroku myslí. "O tom, že zastupitelstvo doplnilo počet členů dozorčí rady nemocnice Dačice na původní počet, se dozvídám až nyní z vašeho mailu. Jak asi víte, květnového jednání zastupitelstva jsem se neúčastnila a nedostala jsem podkladové materiály, neboť již nejsem členkou zastupitelstva," odpověděla a pokračovala: "Rovněž nemám žádné informace o konkrétních navržených osobách. Je to logické , protože složení dozorčích rad, není v kompetenci předsedy představenstva holdingu. Jde o kontrolní orgány, jejichž složení si navrhuje vlastník, přičemž tuto kontrolu umožňuje systémově vykonávat zástupcům zaměstnanců a politickým stranám zvoleným do zastupitelstva napříč politickým spektrem - tedy jak stranám v koalici, tak i opozici (stran je 7). Odměna člena dozorčí rady Dačické nemocnice činí 1000 Kč měsíčně, u předsedy je to 2000 Kč! Návrhy na změny a počty členů dozorčí rady jsou plně v kompetenci valné hromady, tedy Rady kraje, která je jmenuje na návrh zastupitelstva."

Zuzana Roithová na vysvětlenou ještě dodala: "Počet členů dozorčích rad všech nemocnic byl podle statutu vždy devět a odměny členů jsou o dva řády nižší než odměny členů představenstva. Zastoupeni v nich jsou zaměstnanci (tři členové nominovaní odborovými organizacemi) a šest členů je nominovaných vlastníkem - zastupitelstvem, napříč politickým spektrem tak, aby krajská koalice, ale i opozice mohly vykonávat kontrolu prostřednictvím členů dozorčích rad. Z informací, které jsem dnes získala, vyplývá, že v Dačické nemocnici byl po přechodném odchodu dvou členů doplněn počet o jednoho zástupce zaměstnanců a jednoho zástupce vlastníka na původní počet devět. Zákon nově upravuje povinnost vlastníka zajistit, aby v dozorčích radách byla třetina zaměstnanců."

Další zaslaný dotaz se týkal toho, proč se náhle do dozorčího orgánu dosazuje bývalý náměstek hejtmana Zahradníka pro zdravotnictví Vladimír Pavelka. Dotaz ovšem neměl směřovat k Zuzaně Roithové - jak připomněla - protože Pavelka se přesunul z řad KDU-ČSL do TOP 09 a za novou krajskou koalici ho do dozorčí rady navrhla tato strana.

Zuzana Roithová si přesto myslí, že funkce bývalého náměstka pro zdravotnictví osvědčuje kompetence pro práci v dozorčí radě. Pozoruhodné ovšem je, že Pavelka byl na poslední chvíli přesunut z nepatrně placené funkce v dozorčí radě dačické nemocnice do lépe placené dozorčí rady v Nemocnici Jindřichův Hradec. I to schvalovalo právě poslední krajské zastupitelstvo. Že je Vladimír Pavelka ze Strakonic považuje Zuzana Roithová za irelevantní, bydliště není u ředitelů, primářů či dalších odborníků podstatné. 

Koneckonců v dozorčí radě jindřichohradecké nemocnice je od 1. ledna tohoto roku také bývalý starosta Tábora František Dědič, pro kterého zas hledala nějaké uplatnění ODS, protože už není ani poslancem sněmovny. Předchozí krajská koalice ČSSD - ANO - Jihočeši 2012 se přitom držela pravidla, že v každé dozorčí radě nabídla jedno místo opozici (tehdy ODS, Pro jižní Čechy, KDU-ČSL a KSČM). Ta se měla mezi sebou dohodnout, koho do které dozorčí radě v Jihočeských nemocnicích vyšle. Vše naznačuje, že určitá praxe rozdělování různých benefitů věrným straníkům přetrvává. Jak hejtmanka Ivana Stráská nedávno uvedla - na kraj přišla s představou odborných a nikoliv politických nominací do orgánů krajských společností, ale brzy narazila a zjistila, že vůle politických stran je úplně jiná. 

Nová předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic Zuzana Roithová ubezpečuje, že je připravena nastolit v nemocnicích nové poměry. Sdělila k tomu: "Členové představenstva Dačické nemocnice vykonávali své funkce bez nároku na plat právě s ohledem na horší ekonomiku nemocnice a tak to také zůstane i pro další období. Hospodářský výsledek této nemocnice a možnosti dalšího zlepšení budou projednávány na řádném zasedání představenstva této nemocnice plánované v červnu. Platy 2 x 1000 Kč pro doplněné počty členů dozorčí rady jistě nejsou položkou, která by uvrhla nemocnici do ztráty. O mém návrhu na opatření na snížení osobních nákladů představenstva holdingu (což souvisí s mou deklarovanou osobní podmínkou pro přijetí nabízené funkce předsedkyně holdingu - zakotvenou již také v koaliční smlouvě) budu informovat media hned po jejich schválení v radě kraje - předpokládám v první polovině června."

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Danka 

  Reagovat

   

  Vy neumíte číst? Já to tam teda čtu.

  Vloženo 24.5.2017 12:22:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pobírají členové DR Dačické nemocnice nějaké odměny? Pokud ano. Tak kolik? Ví to někdo?

  Vloženo 24.5.2017 11:50:27

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace