Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nakročeno k nové krajské koalici bez ANO a ODS

AKTUALIZOVÁNO - 14.4.2017 17:42

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Právě byla zveřejněna informace, že ČSSD, KDU-ČSL, PRO JIŽNÍ ČECHY a JIHOČEŠI 2012 v úterý 18. dubna podepíší společné prohlášení o budoucí spolupráci. Akt, vyjadřující společnou vůli vytvořit novou krajskou koalici, se odehraje v 9 hodin v budově krajského úřadu.

 

Odstupující hejtman Jiří Zimola tento akt potvrzuje: "Jedná se o deklaraci vůle, že tyto čtyři subjekty chtějí postupovat společně a pokusit se vytvořit koalici. Nejde ještě o uzavření koaliční smlouvy. Jsem rád, že jsem svou rezignací otevřel k této dohodě dveře a zabránil vstupu ODS s jejími praktikami do krajské vlády."

Na 27. dubna je svoláno mimořádné zasedání krajského zastupitelstva, kde mělo být podle navrhovatelů na programu vyvádění peněz z krajských nemocnic. Hejtman zároveň ohlásil na toto zasedání svou rezignaci. "Uvidíme, jestli se bude jednat o navrženém programu nebo nakonec půjde o ustavující zasedání nové koalice," uvedl dnes Jiří Zimola.

Během posledních dnů a hodin oba tábory horečně jednaly. ČSSD nabídla vytvoření nové koalice lidovcům, uskupení Pro jižní Čechy a Jihočechům 2012 s tím, že Jiří Zimola rezignuje a nebude se znovu ucházet o hejtmanskou funkci.

ANO oslovilo stejné partnery a navíc přibralo ODS, snažilo se tak vytvořit 33 člennou koalici v 55 členném zastupitelstvu.

Dnešní zprávou o úterním podpisu společného prohlášení se rýsuje varianta číslo jedna s 28 člennou novou krajskou koalicí ČSSD, KDU- ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012.

DALŠÍ VYJÁDŘENÍ

Tisková zpráva KDU-ČSL:

KDU-ČSL dnes na svém mimořádném jednání krajského předsednictva podpořila podepsání memoranda o spolupráci s ČSSD, Koalicí pro jižní Čechy a Jihočechy 2012. „Jsme připraveni podílet se na správě našeho kraje. Zásadní je pro nás prosazení našich programových priorit,“ řekl po jednání předseda jihočeské KDU-ČSL, krajský zastupitel a poslanec Jan Bartošek.

Po jednání orgánů Koalice pro jižní Čechy a Jihočechů 2012, které deklarovaly snahu dohodnout se na výše zmíněném půdorysu, je potenciální čtyřkoalice jedinou možnou, která má šanci v krajském zastupitelstvu získat většinu 28 hlasů. „V tuto chvíli se rozbíhají vyjednávání. Pro KDU-ČSL je prioritou, abychom řešili situaci odměňování managementu v jihočeských nemocnicích a dalších zřizovaných a vlastněných organizacích. Dále chceme prosadit priority, se kterými jsme šli do voleb jako je dostupné bydlení, podpora duálního vzdělávání či přeshraniční spolupráce,“ shrnuje Jan Bartošek.

 

Komentář Josefa Knota (TOP 09) z uskupení Pro jižní Čechy

My jsme obdrželi dvě nabídky, rozhodli jsme se pro nabídku ČSSD, která splnila naše podmínky, že v radě kraje nebude nikdo spojený s kauzou rekreačních domů na Lipně, tedy hejtman ani jeho náměstek Jaromír Slíva, a že se sníží odměny v Jihočeských nemocnicích. Očekávám také odstoupení předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy.

 

Diskuse k článku - 54 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • rapsach 

  Reagovat

   

  Levicoví kumpáni se opět dali dohromady. Ti kdo mají z této zprávy radost jsou krátkozrací naivové. Socani rozhazují peníze a zadluženi jsou až po uši. Navíc, nesplácejí dluhy a hlavně myslí na svoje kapsy. Taková sebranka přivede na buben republiku, dříve, než se kdo naděje.

  Vloženo 14.4.2017 18:19:32

 • petr 

  Reagovat

   

  ČSSD se i přes skandál podařilo udržet vládu v kraji, vyšachovala ANO i ODS, navíc si podržela i vliv na financování zdravotnictví, což je malý husarský kousek. Je otázka, jak to občané přijmou, a zda to ČSSD nepocítí negativně v podzimních parlamentních volbách. Každopádně je v politice možné téměř vše, včetně zákulisních her a intrik. Proto si hodně lidí celkem oprávněně politiků neváží a do politiky by nikdy nešli.

  Vloženo 14.4.2017 17:44:14

 • HURÁ šmejdi ODS a ANO v čele s Kubou s Maxovou končí 

  Reagovat

   

  Kmotr Dlouhý ze svých sluhů kmotříka Kuby a loutek Zahradníka a Bauera, stejně jako oligarcha AB z blbky Maxový, asi nemají radost. Matrix AB již dal pokyn, aby užitečná idiotka Maxová byla odstavena a sluha Faltýnek už na tom začal dělat. Odpad ODS se svým béčkem s krycím názvem ANO v Jihočeském kraji končí. To jsou krásné Velikonoce.

  Vloženo 14.4.2017 17:44:00

  • Hurá, 

   Reagovat

    

   bojovníci za férové zdravotnictví pokračují,jen se budou muset o prebendy rozdělit se všehoschopnými černokabátníky.Hnus velebnosti.

   Vloženo 14.4.2017 18:20:19

   • vincek 

    Reagovat

     

    Lidovci jsou skutečně póvl. Že jim není hanba pokrytcům. Ti by za peníze a moc zaprodali i vlastní matku. Kdo stranu takových křiváků může volit, to nechápu.

    Vloženo 15.4.2017 10:31:44

  • janusz 

   Reagovat

    

   Šmejdi jsou to všichni stejní, HURÁ ŠMEJDE. Co tady bolševik v roce 1948 zasel a vypěstoval, to tady vládne, bohužel.

   Vloženo 15.4.2017 10:35:20

 • HISTORIK 

  Reagovat

   

  Velmi komická veselohra na téma: " Zvrácený postup ANO ke službě občanů". Tak pan Novák odstupuje. Je vidět, že ho k tomu Maxová a Babiš donutili. Kdy donutí AB Maxovou, aby také odešla ze všech funkcí v ANO. Ona je tím největším zlem v Jihočeském kraji a všichni to vědí, dokonce i pan AB. Berte prosím dnešní situaci v jihočeském ANO jako počátek smrtelné epidemie, která brzy zasáhne celé hnutí ANO, protože to není politické hnutí, ale mrchožrouti / omlouvá se supům, hyenám atd./

  Vloženo 14.4.2017 17:16:20

  • histerik 

   Reagovat

    

   bohužel je jisté,že Babiš s převahou vyhraje volby,socani budou s přispěním chamtivých Zimolů a pod. rádi za 10% a černoprdelníci se STANem budou koukat na parlamkent zvenku.Śkoda kam to tradiční strany dovedly.Lidovcům se nedivím,ti to mají historicky v krvi.

   Vloženo 14.4.2017 18:29:24

 • ort 

  Reagovat

   

  zradci cernoprdelnici, Jihcesi 2012 + Top09 jste v dalsich volbach nevolitelni... jdete do rite

  Vloženo 14.4.2017 17:07:09

  • Leni 

   Reagovat

    

   Jihočeši 2012 by šli do koalice snad i s KSČM!! Jen aby se někde upíchli a mohli škodit, viz bývalý svazák a komunista Judr. Průša.

   Vloženo 14.4.2017 17:12:21

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    No to by Hroch teda určitě nešel.

    Vloženo 14.4.2017 17:43:30

    • ort 

     Reagovat

      

     ale sel :-) pro koryto s kymkoliv

     Vloženo 14.4.2017 17:54:45

    • Hroch 

     Reagovat

      

     to y záleželo na tom co by chtěl jeho loutkovodič.Hroch do toho nemá co mluvit.

     Vloženo 15.4.2017 09:46:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace