Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nakročeno k nové krajské koalici bez ANO a ODS

AKTUALIZOVÁNO - 14.4.2017 17:42

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Právě byla zveřejněna informace, že ČSSD, KDU-ČSL, PRO JIŽNÍ ČECHY a JIHOČEŠI 2012 v úterý 18. dubna podepíší společné prohlášení o budoucí spolupráci. Akt, vyjadřující společnou vůli vytvořit novou krajskou koalici, se odehraje v 9 hodin v budově krajského úřadu.

 

Odstupující hejtman Jiří Zimola tento akt potvrzuje: "Jedná se o deklaraci vůle, že tyto čtyři subjekty chtějí postupovat společně a pokusit se vytvořit koalici. Nejde ještě o uzavření koaliční smlouvy. Jsem rád, že jsem svou rezignací otevřel k této dohodě dveře a zabránil vstupu ODS s jejími praktikami do krajské vlády."

Na 27. dubna je svoláno mimořádné zasedání krajského zastupitelstva, kde mělo být podle navrhovatelů na programu vyvádění peněz z krajských nemocnic. Hejtman zároveň ohlásil na toto zasedání svou rezignaci. "Uvidíme, jestli se bude jednat o navrženém programu nebo nakonec půjde o ustavující zasedání nové koalice," uvedl dnes Jiří Zimola.

Během posledních dnů a hodin oba tábory horečně jednaly. ČSSD nabídla vytvoření nové koalice lidovcům, uskupení Pro jižní Čechy a Jihočechům 2012 s tím, že Jiří Zimola rezignuje a nebude se znovu ucházet o hejtmanskou funkci.

ANO oslovilo stejné partnery a navíc přibralo ODS, snažilo se tak vytvořit 33 člennou koalici v 55 členném zastupitelstvu.

Dnešní zprávou o úterním podpisu společného prohlášení se rýsuje varianta číslo jedna s 28 člennou novou krajskou koalicí ČSSD, KDU- ČSL, Pro jižní Čechy a Jihočeši 2012.

DALŠÍ VYJÁDŘENÍ

Tisková zpráva KDU-ČSL:

KDU-ČSL dnes na svém mimořádném jednání krajského předsednictva podpořila podepsání memoranda o spolupráci s ČSSD, Koalicí pro jižní Čechy a Jihočechy 2012. „Jsme připraveni podílet se na správě našeho kraje. Zásadní je pro nás prosazení našich programových priorit,“ řekl po jednání předseda jihočeské KDU-ČSL, krajský zastupitel a poslanec Jan Bartošek.

Po jednání orgánů Koalice pro jižní Čechy a Jihočechů 2012, které deklarovaly snahu dohodnout se na výše zmíněném půdorysu, je potenciální čtyřkoalice jedinou možnou, která má šanci v krajském zastupitelstvu získat většinu 28 hlasů. „V tuto chvíli se rozbíhají vyjednávání. Pro KDU-ČSL je prioritou, abychom řešili situaci odměňování managementu v jihočeských nemocnicích a dalších zřizovaných a vlastněných organizacích. Dále chceme prosadit priority, se kterými jsme šli do voleb jako je dostupné bydlení, podpora duálního vzdělávání či přeshraniční spolupráce,“ shrnuje Jan Bartošek.

 

Komentář Josefa Knota (TOP 09) z uskupení Pro jižní Čechy

My jsme obdrželi dvě nabídky, rozhodli jsme se pro nabídku ČSSD, která splnila naše podmínky, že v radě kraje nebude nikdo spojený s kauzou rekreačních domů na Lipně, tedy hejtman ani jeho náměstek Jaromír Slíva, a že se sníží odměny v Jihočeských nemocnicích. Očekávám také odstoupení předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy.

 

Diskuse k článku - 54 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 4 Starší příspěvky »
 • Spokojený občan 

  Reagovat

   

  Držím palce nové koalici a konstatuji, že jste zamezili tímto aktem největšímu zlu, které se dralo do života občanů Jižních Čech.

  Vloženo 14.4.2017 17:00:54

 • občanka Strakonic 

  Reagovat

   

  To je krásný Velikonoční dárek,že jedovaté koblihy AB vypadnou z koalice našich krásných Jižních Čech.

  Vloženo 14.4.2017 16:55:08

  • Hlavně,že 

   Reagovat

    

   vypadl Zimola,z milosti Babiše hejtman

   Vloženo 14.4.2017 19:51:23

 • politik 

  Reagovat

   

  Zpráva stará min. 20 hodin , ale to je fuk , hlavně, že nebude vládnout klika z Hluboké , to bychom koukali.Paní hejtmanka Stráská , tak to bude + pro Milevské , zejména pro R.K. , který vládne nyní v MO ČSSD.
  Uvidíme , jak se ukáží , co dovedou.

  Vloženo 14.4.2017 16:37:53

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nevím nad čím jásáš, pro Milevšťáky za celou dobu na kraji nehnula prstem.

   Vloženo 15.4.2017 10:13:18

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A hejtmanku bude dělat paní Stárská, která měla na starosti zdravotnictví?? Nebo jak to má být?

  Vloženo 14.4.2017 15:55:48

  • Luca 

   Reagovat

    

   Tak to by byla bomba, že ?? To by byl paradox!!! Bohužel to zřejmě ale tak bude.

   Vloženo 14.4.2017 15:57:48

 • Luca 

  Reagovat

   

  Horká moc není, psala jsem to v jiné diskusi před čtyřmi hodinami. Ale nic ve zlém :-).

  Vloženo 14.4.2017 15:55:12

« Novější příspěvky |  1 2 3 4 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace