Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jan Bartošek: Dobrý skutek bude po zásluze potrestán... Zuzanu Roithovou krajští zastupitelé nezvolili do čela okresních nemocnic

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Opozice v krajském zastupitelstvu včera předvedla koalici složené z ČSSD, Jihočechů, Pro jižní Čechy a lidovců, jak je jejich 28 členná koalice v 55 členném zastupitelstvu zranitelná. Chyběl jediný její zastupitel Miroslav Joch z ČSSD, který je na dovolené - a neprošel jeden z klíčových bodů, kterým bylo jmenování Zuzany Roithové do čela jednotlivých jihočeských nemocnic. Jelikož to byla právě Roithová, kdo slíbil razantní snížení odměn v orgánech nemocnic, pracovala ve skupině, která včera zastupitelům předkládala návrh na 24 milionovou roční úsporu a dokonce sama sobě odměny výrazně pokrátila, naplnila se replika Jana Bartoška z KDU-ČSL, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán.

 

Skoro to v diskusi chvílemi vypadalo, že razantní snížení odměn některým stranám nevoní. Možná těm, které pomýšlejí na další rekonstrukci politické skladby vedení kraje a už se vidí, jak do funkcí v nemocnicích budou dosazovat zase svoje lidi. Před očima veřejnosti by se teď ale obhajovalo těžko, že se mají počty funkcí a výše odměn znovu navyšovat. Každý další předseda představenstva holdingu Jihočeské nemocnice tak bude stát v zrcadle výzvy, kterou učinila Roithová, když především snížila své vlastní odměny a vkládá je do fondu nemocnic. 

Do čela holdingu už byla Roithová zvolena, nový systém odměn schvalovala rada kraje a zastupitelé jej dostávali jen na vědomí. Že chybí koalici hlas, tak mohla opozice dát najevo při volbě Zuzany Roithové do čela osmi jednotlivých nemocnic, okresních a dačické, což také opozice učinila. Pomocnou ruku nepodala ani KSČM. Například Tomeš Vytiska se včera zdržel hlasování u naprosto všech bodů programu. "Jednou jsme v opozici, tak jsme v opozici," komentoval důvod pro JčTeď. Komunisté, které v předchozím volebním období přibrala ČSSD do vedení kraje, tak nyní dávají najevo, že i tato koalice je může potřebovat, třebaže se strany jako TOP 09 v uskupení Pro jižní Čechy, proti KSČM vymezují a jakoukoliv spolupráci s nimi odmítají. 

Opoziční strany ANO a ODS sice ve vystoupeních oceňovaly, že je přišla hejtmanka Ivana Stráská s novým systémem odměňování do klubů seznámit, nicméně kritizovaly, že nebyly přizvány k samotné tvorbě nové konstrukce odměn. Na té pracovala předsedkyně představenstva holdingu Zuzana Roithová s místopředsedou Michalem Čarvašem, hejtmanka, právníci nemocnic i odbor zdravotnictví krajského úřadu.  

Zastupitelé ANO ostřelovali v diskusi i krok, kterým Zuzana Roithová sama sobě snížila odměnu. Jiří Svoboda podotkl, že podle něj je to práce na plný úvazek, a proto není logické, aby si předsedkyně holdingu snižovala odměnu. Lucie Kozlová zas řekla: "Nemá paní Roithová pocit, že jsou odměny stále přestřelené, a proto signalizuje vlastní snížení?" A k hejtmance řekla: "My bychom se na konstrukci nových odměn rádi podíleli. Kdybyste nás přizvali, třeba bychom to mohli podpořit." 

Jan Zahradník řekl, že jde o změny natolik zásadní, že by si je měla schválit koalice sama. A dokonce řekl: "My si nemyslíme, že to je dobrá cesta, nižší odměny můžou snížit motivaci." Tomáš Bouzek (TOP 09) kontroval, že to ať si ODS vysvětluje svým voličům, proč nepodporuje razantní snížení odměn. 

Opozici vadilo hlavně škrtnutí funkcí místopředsedů v představenstvech, které se kdykoliv do budoucna už mohou znovu rozšiřovat jen s trapností. Zejména, když Roithová s Čarvašem dali signál, že lze řízení okresních nemocnic zvládnout ve dvou místo ve třech a v Nemocnici České Budějovice ve třech členech představenstva místo v pěti. 

Na to začali někteří opoziční zastupitelé zpochybňovat odbornost Zuzany Roithové a kritizovali, že do funkce předsedkyně holdingu byla dosazena politicky a neprošla výběrovým řízením. Hejtmanka Stráská oponovala, že manažeři, kteří rozumějí chodu nemocnic a zdravotnickému systému, se shánějí velmi těžko a Jan Bartošek dodal, že si těžko umí představit většího odborníka, než je bývalá ministryně zdravotnictví a ředitelka nemocnice po dobu osmi let. 

Zastupitelé ANO řekli, že tyto zkušenosti Zuzany Roithové z 90. let jsou nyní úplně passé, systém je zcela jiný. 

Pak už přišlo hlasování, ve kterém opozice udělila Zuzaně Roithové ponižující políček, když za bleskově odvedenou práci na razantním snížení odměn, ji neschválila do čela sedmi okresních a dačické nemocnice. Roithová tak zůstává v čele holdingu Jihočeské nemocnice a hejtmanka Stráská dala najevo, že do okresních nemocnic ji zastupitelstvo zvolí v září, až bude koalice mít svých 28 zástupců přítomných. 

Navržené úspory popisujeme v souvisejícím článku. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Tonda Poser 

  Reagovat

   

  Když , každý politik vysvětlí své " osočení" , tak neni o čem více psát.

  Vloženo 24.6.2017 07:08:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nejdřív by měla odstoupit Stránská, měla prsty v tom, co teď paní Roithová upravila jako dostačující. 24 milionů každoročně odkláněla Stránská se Zimolou v prospěch těch, kdo jim pochleboval. Jak jde vidět a slyšet, dokáží to i s menším počtem lidí ve vedení nemocnic.

  Vloženo 23.6.2017 11:41:14

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To moc anonymní není, protože Stránská pojmenovával bývalou starostu je jediný člověk, Jiří Koliha.

   Vloženo 23.6.2017 15:59:44

   • Kordulka od Nejdku 

    Reagovat

     

    Tenhle člověk má řadu nicků a je i anonymní čtenář.On za to nemůže.Čekejte,že vás napadne a urazí,že se nepodepisujete.On ani nepochopí ten paradox.

    Vloženo 23.6.2017 16:08:40

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebyl si ty nebo tvůj táta v uličním výboru? Taky udávali nevinné.

    Vloženo 26.6.2017 17:30:05

 • Pacient 

  Reagovat

   

  Správné rozhodnutí, tato léty provařená osoba nemusí být u každého lizu.

  Vloženo 23.6.2017 10:37:15

  • určitě 

   Reagovat

    

   Vraťte tam dobrodince zdravotnictví Zimolu a Bláhu. Ti si budou s těmi miliony vědět rady. Takové domečky u moře...

   Vloženo 23.6.2017 10:41:16

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace