Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jen ne přímou demokracii?

Není náhodou, že na třetí a čtvrté příčce za hnutím Andreje Babiše, jehož voliči podle všeho chtějí silného vůdce, se umístily ve volbách do sněmovny dvě volební strany, které daly voličům naději na prvky přímé demokracie – obecné referendum o otázkách důležitých pro celou zemi, přímou volbu starosty ve své obci a odvolatelnost, pokud politici nějakým excesem důvěru pozbydou. (A že jich bylo!) Řeč je o Straně přímé dekokracie Tomia Okamury a Pirátech. Už skoro třicet let posloucháme od politiků, že jsme bohužel svou úrovní a vyspělostí ještě nedospěli k tomu, aby nám „zbraň" obecného referenda svěřili do rukou. Zatímco oni jsou samozřejmě dost vyspělí na to, aby toto stádo nedouků řídili.


Návrh zákona o obecném referendu z pera komunistů se ostatním stranám podařilo na celé minulé volební období ve sněmovně „zaparkovat" (jak technologové moci říkají), aniž by se dostal na program jednání. Dalo by se to snad i omluvit, kdyby účelem bylo, aby vláda vlastním návrhem komunisty předběhla. Ale ani to se nestalo.

Teď tedy máme na bronzovém stupni jedny zastánce přímé demokracie a hned na bramborovém stupínku dýchají na záda vítězům další. No schválně - co tím asi chtěl volič říci? Nejspíš to, že kdyby se náhodou chtěla odtrhnout Morava od Čech, očekáváme, že o tom proběhne legitimní všelidové hlasování a nikoliv, že iniciátory nápadu představitelé státní moci šoupnou do vazby jako to vidíme ve Španělsku. Že pro jistotu dostanou média pod státní dohled, což vidíme jako snahy zase jinde. A obě země o sobě tvrdí, že jsou demokratické.

Vycházející politické hvězdě Pirátů už přichází podle dnešních zpráv varování od padesáti pisatelů, že přímá demokracie může být ohrožující pro samotnou demokracii. Vypadá to ale, že podstatně víc ji ohrožuje svými tvořivými výklady Ústavy sám prezident. Včetně rozdílných přístupů podle své libovůle, když po Bohuslavu Sobotkovi chtěl 101 oveřených poslaneckých podpisů, než ho jmenoval premiérem, kdežto u Andreje Babiše dává najevo rozhodnutí jmenovat ho rovnou – protože prý má velký náskok a je úspěšný podnikatel.

Vůbec by proto neškodilo mít propracované nástroje přímé demokracie po ruce, aby občané mohli kdykoliv po získání dostatečné podpory dát najevo, co si přejí nebo nepřejí. Ono to začíná už v obcích, když se zeptáte, zda mají participativní rozpočet, kde mohou lidé o části obecních peněz sami rozhodovat.

SPD a Piráty voliči tedy i s očekáváním přímé demokracie vystřelili vzhůru. Na tom, zda dokáží tyto své sliby splnit, nejspíš závisí to, zda se na výsluní udrží nebo se stanou jen kometou, která po čase zhasne. Jako se to stalo Unii svobody, Věcem veřejným a dalším, kteří lidem dali marnou naději na změnu a sotva se pak ve sněmovních palácích zabydleli, na své sliby rychle zapomněli a začali se starat hlavně o sebe.

Diskuse k článku - 46 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zamysleme se tedy, na co jsou Češi zralí, když nejsou zralí na demokracii. Přitom ideální demokracie ještě nebyla nikde kromě zcela malých společností někde v pralese. Češi už zažili mnohé a o demokracii představu mají dostatečnou. Pokud jde o rozhodování, zda demokracie ano či ne, jsou rozhodně pro ANO a vědí, o čem mluví. Je falešný argument, že přímá demokracie by byla zneužita. A to vzhledem k tomu, že vidíme, jak je zneužíváno všeho ostatního. Komunismu, socialismu, kapitalismu, lidských práv, justice, policie, médií, prostě všeho. Vidíme-li, jak všechno ostatní selhává, je čas zkusit přímou demokracii. Která má tu přednost, že se ji občané brzy naučí správně používat, jakmile ji budou mít v rukou. Je to jako s jízdou na kole nebo řízením auta - nenaučí se to ten, kdo kolo nebo auto k učení nemá. Přestože i na kole či v autě si člověk může rozbít hubu. Když současná zastupitelská demokracie selhala a změnila se na demokracii předstíranou, je skutečně a naléhavě čas zkusit demokracii přímou. Kterou se občané rychle a rádi naučí. Samozřejmě i v přímé demokracii je důležité a zásadní naučit se odolávat mediální manipulaci a vrátit médiím ztracenou nezávislost a kvalitu informací.

  Vloženo 11.2.2019 18:56:05

 • Vladimír Sobotka 

  Reagovat

   

  Zamysleme se tedy, na co jsou Češi zralí, když nejsou zralí na demokracii. Přitom ideální demokracie ještě nebyla nikde kromě zcela malých společností někde v pralese. Češi už zažili mnohé a a o demokracii představu mají dostatečnou. Pokud jde o rozhodování, zda demokracie ano či ne, jsou rozhodně pro ANO a vědí, o čem mluví. Je falešný argument, že přímá demokracie by byla zneužita. A to vzhledem k tomu, že vidíme, jak je zneužíváno všeho ostatního. Komunismu, socialismu, kapitalismu, lidských práv, justice, policie, prostě všeho. Vidíme-li, jak všechno ostatní selhává, je čas zkusit přímou demokracii. Která má tu přednost, že se ji občané brzy naučí správně používat, jakmile ji budou mít v rukou. Je to jako s jízdou na kole nebo řízením auta - nenaučí se to ten, kdo kolo nebo auto k učení nemá. Přestože i na kole či v autě si člověk může rozbít hubu. Když současná zastupitelská demokracie selhala a změnila se na demokracii předstíranou, je skutečně a naléhavě čas zkusit demokracii přímo. Kterou se občané rychle a rádi naučí. Samozřejmě i v přímé demokracii je důležité a zásadní naučit se odolávat mediální manipulaci a vrátit médiím ztracenou nezávislost.

  Vloženo 11.2.2019 18:50:13

 • realista 

  Reagovat

   

  Jeden klasik říká- Hlas lidu, hlas boží.
  Druhý říká- Hlas lidu, hlas hovězí.
  Já si také myslím, že jsme ještě k obecnému referendu zdaleka nedospěli.

  Vloženo 7.11.2017 18:26:56

 • Jirka 

  Reagovat

   

  Monarchie bylo určitě lepší zřízení pro obyvatele menších sídel.Porovnání u nás v roce 1907 a 2017: četnická stanice 1907- ANO,2017 - NE,pošta 1907 - ANO,2017 - NE,kampelička(banka) 1907 - ANO,2017 - NE,šatlava 1907 - ANO,2017 - NE,švec 1907 - ANO,2017 - NE,zastupitelé za městečko v okresním hejtmanství (krajském zastupitelstvu) 1907 - dva, 2017 - nikdo,ponocný 1907 - ANO,2017 - NE,matrika 1907 - ANO,2017 - NE,farář 1907 - ANO,2017 - NE,pohřební služba 1907 - ANO,2017 - NE,ochotnické divadlo 1907 - ANO, 2017 - NE a mohl bych pokračovat dále. Proto byl v každé domácnosti obrázek císařské rodiny.Dnes obraz Zemana nemá doma nikdo.

  Vloženo 5.11.2017 18:51:57

  • Nejirka 

   Reagovat

    

   Za císaře pána to byla povinnost-dneska je to neúcta k hlavě státu. Tenkrát nejezdili auta, dnes ano., atd. Porovnáváte neporovatelné.

   Vloženo 5.11.2017 20:30:29

   • takyjirka 

    Reagovat

     

    Je to jednoduché porovnání. Ono ještě do roku 2000 hodně institucí na vsích fungovalo. Bohužel normalizažní Husákovská komunistická mládež hledí jen na vlastní kapsy a proto vše ruší, aby zbylo víc na ně. To je jako když pustíte hladového psa ze řetězu, sežral by na co přijde.

    Vloženo 6.11.2017 12:02:34

    • dalšíjirka. 

     Reagovat

      

     Dnes jezdí auta,to máte pravdu ale staří lidé co již nemohou jezdit autem musí jet ráno v šest hodin autobusem a odpoledne ve čtyři zpátky.Nakoupit si můžou v 30 km vzdáleném megamarketu a na úřady tam také musí.U pracujících je třeba na vyřizování mít dost dovolené,protože taková byrokracie jako je teď, nebyla snad za žádného zřízení, a když končíte v práci v 17 hodin,již nic nevyřídíte.I lidé nad 60 let se musejí jezdit fotit na občanku do 30 km vzdáleného města,doktorku mají sice 15 km od bydliště,ale zase tam není lékárna.A to je jedno z druhým.

     Vloženo 6.11.2017 17:28:22

 • redbul 

  Reagovat

   

  Dituško, probuďte se! Nic takového, že bychom se měli připojit jako kolonie k Německu či dalším západním zemím, jsem nenapsal. My přece k těm zemím připojeni jsme a skáčeme jak oni pískají. Celá Evropa se otáčí doleva a to je problém, který se týká i naši země, o kterém jsem psal.
  Pokud se bude zvyšovat počet příživníků, zákonitě to povede k zbídačení všech a postupnému krachu.

  Vloženo 5.11.2017 11:19:14

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Naprosto přesně.

   Vloženo 5.11.2017 13:05:33

   • Kšandomír 

    Reagovat

     

    Pořád kecy v kleci dokola. Zřejmě se kluci nudíte, nemáte co na práci a "světoborně" žvaníte. Když vám to dělá dobře tak žvaňte.

    Vloženo 5.11.2017 13:13:53

    • Entroslav 

     Reagovat

      

     Kšandomíre, máme co na práci. Třeba dnes se mi podařilo vygenerovat PIN nutný k odblokování imobilizéru na starém Renaultu. Takže pracujeme i žvaníme. :-))) Díky za péči a starost o naše osoby. :-)

     Vloženo 5.11.2017 21:31:00

    • ludmila 

     Reagovat

      

     už jenom ten váš nick o vás vypovídá vše. Z lidÍ jako jste vy mají soudruzi radost. Bet takových by si ani neškrtli.

     Vloženo 6.11.2017 12:06:13

     • ale ale žvanilko 

      Reagovat

       

      jaký je rozdíl mezi nickem Ludmila, Entroslav a podobnými? Úmyslně jsem zvolil nick Kšandomír, abych ty stálé žvanily dokola trochu popíchl. Nevím z čeho mají soudruzi radost jestli škrtají štěstím nad vámi nebo mnou. Normální ženský kolem mne neřeší vaše světoborné problémy, ale žijí pro rodinu a své milé a jsou šťastné. Zkuste to také a nepište hlouposti, které stejně nikoho mimo vás nezajímají.

      Vloženo 6.11.2017 12:47:04

      • Alena 

       Reagovat

        

       Typický šovinismus. Co podle vás dělají normální chlapi? Starají se o velké věci jako třeba o politiku, zatímco žena jim k tomu má dělat servis, pečovat o jejich žaludek a smradlavé fusekle, ne? Teda vy jste mne vytočil.

       Vloženo 6.11.2017 14:07:52

       • Kšandomír 

        Reagovat

         

        Jen se zase zatočte. Kousek výš obdobně reaguji na chlapy. Jen a pouze jsem konstatoval, že život je o něčem jiném než o v podstatě bezduchém mudrování pro mudrování. Normální chlapi i normální ženský jsou prostě normální.

        Vloženo 6.11.2017 14:33:07

        • babisek 

         Reagovat

          

         aká škoda, že neni sů všeci normálni ako kšandomir. To by som mal vládu istů a zo samych odbornikou

         Vloženo 6.11.2017 17:12:32

    • fero 

     Reagovat

      

     maju pravdu. ty asy nezvaniž a makaž na sebja

     Vloženo 6.11.2017 17:15:32

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace