Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeské muzeum zve na výstavu k 150 letům gymnázia J. V. Jirsíka

Ilustrační foto.  , Autor: Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jižní Čechy Teď

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích začíná příští týden výstava s názvem V práci a vědění jest naše spasení (150 let gymnázia J. V. Jirsíka). Navštívit ji lze od 12. září a k vidění bude až do 13. ledna 2019.

 

Výstava zachycuje vývoj Jirsíkova gymnázia v období od založení 1868 až do roku 1989 v obecném kontextu přelomových historických mezníků v rámci českých dějin. Pozornost bude věnována i osobě biskupa J. V. Jirsíka a základním aspektům výchovně-vzdělávacího procesu na gymnáziích ve sledovaném období a další motivy.

Kromě děl zapůjčených z řady institucí bude k vidění i několik kreseb a maleb ze soukromých sbírek, které dosud nebyly vystaveny. Výstava je rozdělena do dvou částí. V té první ve vstupní chodbě muzea se nacházejí hmotné a písemné památky na mnohostrannou kulturně společenskou a sociálně vlasteneckou činnost biskupa J. V. Jirsíka. Ten patřil v první polovině 19. století mezi nejvýznamnější velikány českého národního života jihočeského regionu.

V druhé části v přilehlém sále je již věnována samotnému gymnáziu od jeho založení, přes důležité historické mezníky (nejen v dějinách školy) až po začátek moderní éry ústavu po Listopadu 1989.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace