Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jiří Šesták poslal rezignaci na post ředitele Jihočeského divadla

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ředitel Jihočeského divadla a současně senátor Jiří Šesták doručil radě města, jejímž je také členem, rezignaci na post šéfa divadla. Přesně jak předem ohlásil už loni na jaře. Jiří Šesták tehdy naznačil, že má nabídky z politiky i kultury. Nabídku od Miroslava Kalouska, aby se chopil funkce ministra kultury, ale tehdy odmítl. Výběr jeho nástupce neproběhne otevřeným výběrovým řízením.

Jiří Šesták rezignuje na ředitelské místo k 31. říjnu letošního roku. Do té doby má být vybrán nový ředitel. Radní ve středu 15. ledna schválili způsob výběru a časový harmonogram. Nepůjde o veřejné výběrové řízení. Ředitele bude vybírat odborná komise doplněná o zástupce všech politických klubů v budějovickém zastupitelstvu a primátora. Tato komise, v níž mají být zastoupeni například ředitel Národního divadla Jan Burian, ředitel brněnského divadla, divadelní kritici nebo zástupci vysokých uměleckých škol, napřed sama navrhne jména kandidátů a pak z nich bude vybírat. Jiří Šesták má přitom mít hlas poradní.

Radní stanovili, že musí jít o absolventa vysoké školy s pětiletou praxí v profesionálním divadle a pětiletou praxí v řídící funkci, z toho tři roky při řízení profesionálního divadla. Primátor Juraj Thoma na tiskové besedě zdůraznil podmínku jazykové vybavenosti. Jihočeské divadlo má přeshraniční kontakty, tudíž bude důležité, aby kandidát uměl rusky nebo anglicky.

Z postupu je patrné, že nejde o otevřené výběrové řízení a výběr ředitelů divadel probíhá v úzkém kruhu stále stejných lidí. Jiří Šesták byl u výběru ředitele Národního divadla – média dokonce uvedla, že do ředitelské funkce významně pomohl Janu Burianovi, a byl i u výběru ředitele brněnského divadla. Nyní titíž pánové budou s poradním hlasem Jiřího Šestáka vybírat jeho nástupce. Do konkursu, který má proběhnout do 7. března, se nemůže přihlásit kdokoliv. Vybraní členové komise sami do 6. února rozhodnou, koho osloví. Bude zajímavé sledovat, nakolik budou moci do výběru mluvit budějovičtí zastupitelé.  

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jiří Šesták  | 

  Reagovat

   

  Dobrý den, paní Kolářová, text článku je nepřesný.
  1. Kandidát má umět německy nebo anglicky.
  2. Ředitele volí a jmenuje rada města, nikoli zastupitelstvo
  3. Není pravda, že výběr ředitelů divadel probíhá v úzkém kruhu stejných divadel. Ze sedmi významných osobností českého divadla, kteří jsou v odborné části výběrové komise, byl jeden v odborné komisi na výběr kandidáta pro ND Praha, dva pro ND Brno a žádný pro divadlo J.K.Tyla v Plzni. Tyto konkurzy probíhali v r.2013. Můj poradní hlas je, myslím, vhodný, neboť odcházím dobrovolně a v situaci, kdy Jihočeské divadlo je na vysoké umělecké úrovni. Je logické, že zřizovatel chce vybrat budoucího ředitele, který dosavadní úroveň bude schopen udržet a tudíž ho může zajímat názor ředitele, který úspěšné divadlo spoluvytvářel. Model výběru je standardem pro výběr divadelních ředitelů v západní Evropě. Komise doporučí a doporučeného kandidáty zvolí, či nezvolí rada města. Tolik k opravě zkreslených informací.
  P.S. Mrzí mne pod ujatý tón posledního odstavce, který téměř obviňuje z manipulace. Nerozumím smyslu takového informování veřejnosti.

  Vloženo 16.1.2014 21:49:28

  • Eva Horova  | 

   Reagovat

    

   Pane senátore, ten tón je úplně v pořádku, protože je divné, že se nepořádá normální výběrové řízení přístupné každému. Taky byste při výběru ředitele dopravního podniku sezvali partu dalších ředitelů z republiky, aby nominovali nějaké své kamarády, kteří zrovna nemají dobrý flek a rozhodli se, že se bude vybírat jenom mezi nimi? Umělci si tady úspěšně budují kolem sebe takovou bublinu nedotknutelnosti. Přitom je to práce jako každá jiná. Kdyby náhodou radní vybrali někoho jiného než se vy v té kulturní partě předem domluvíte, tak nejspíš spustíte mediální povyk. A hloupí novináři vám na to skáčou.

   Vloženo 17.1.2014 22:30:01

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace