Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Krajinskou ulicí v Budějovicích jezdí midibusy dnes naposled

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Podle sdělení Dopravního podniku města Českých Budějovic dnes jezdí linka 24 mezi záchytným parkovištěm v Jírovcově ulici a centrem města naposledy. Magistrát města a Dopravní podnik prohrály u krajského soudu i druhý spor se Sdružením majitelů domů v centru Českých Budějovic a Obchodním centrem Vltavín, které se žalobou bránily vedení linky midibusů pěší zónou v Krajinské a Hradební ulici.

 

S jejich námitkami se nevypořádal magistrát a nepřihlédl k nim ani krajský úřad. Zohlednil je ale soud a jeho rozsudek v pátek 24. srpna nabyl právní moci. Doprava tedy měla být zastavena už o víkendu. Dopravní podnik proto vydal oznámení, že posledním dnem provozu linky 24 bude bude pondělí 27. srpna. Současně musí magistrát zajistit odstranění dopravního značení.

"Dopravní podnik města České Budějovice společně s vedením města intenzivně pracuje na alternativním řešení propojení záchytného parkoviště Jírovcova s historickým centrem města," stojí ve zveřejněném prohlášení. Jaké možnosti se nabízejí však nechtěl mluvčí Dopravího podniku Viktor Lavička předjímat. "Budeme je hledat, protože midibusy využívalo 1400 lidí denně," řekl Lavička. 

Senát krajského soudu v čele s předsedkyní Věrou Balejovou už v dubnu zrušil dočasné opatření obecné povahy, kterým magistrát povolil linku 24. Nyní zrušil i druhé opatření obecné povahy, které magistrát vydal už s trvalou platností. Soud shledal pochybnosti o vyvěšení a sejmutí opatření obecné povahy na úřední desce. Konstatoval, že v rozhodovacím procesu se magistrát nevypořádal se záporným postojem policie. Soud shledal rozpor s územním plánem a upozornil, že se nelze obejít bez stanoviska památkářů. Ani jejich negativním stanoviskem se vydané opatření obecné povahy nezabývalo. Podle soudu byl také porušen správní řád.

Odboru dopravy dnes nařídila uzavření trasy policie a nařídila odstranění dopravního značení. "Od začátku upozorňujeme, že Krajinskou ulicí vést veřejnou dopravu nelze. Město se přesto rozhodlo obcházet zákon, zapůjčilo si midibusy, objednalo elektrobusy, zaplatilo se dopravní značení, investovalo do dalších dopravních opatření, čili vznikla škoda a je otázka, zda tu nedošlo k dotačnímu podvodu, když se čerpala dotace na řešení v rozporu se zákonem," uvedl za Sdružení majitelů domů Karel Pražák. Podle něj je nyní třeba vyčkat, zda město podá proti rozsudku kasační stížnost. Ta je ale mimořádným opravným prostředkem a nemá odkladný účinek na pravomocnost rozsudku krajského soudu. Ten nebyl právní moci v pátek a magistrát a Dopravní podnik musí okamžitě konat. Jelikož se tak nestalo, dorazila dnes na odbor dopravy magistrátu policie a výkon rozsudku nařídila.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • Zbohatlík 

    Reagovat

     

    Má pravdu. A většina poslušně šoupe nohama:(

    Vloženo 27.8.2018 12:45:48

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace