Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Ministryně Šlechtová dnes navštívila tři krematoria v Jihočeském kraji

JIŽNÍ ČECHY - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes zavítala do tří krematorií v Jihočeskéme kraji, aby zde prověřila praxi pohřebních služeb. Novela zákona o pohřebnictví, která se v těchto dnech projednává v Poslanecké sněmovně, slibuje tvrdší postihy pro nepoctivé ústavy.

„Jedním z hlavních důvodů vzniku novely zákona o pohřebnictví je právě fakt, že pozůstalí často ani neví, co se s jejich blízkými po smrti děje. Praktiky některých soukromých pohřebních ústavů jsou otřesné a neetické, a na to vše v novele myslíme,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

 Nejprve ministryně Šlechtová navštívila krematorium v Táboře, kde se za účasti majitele a provozovatele krematoria pana Melicha seznámila s provozními detaily, ale probrala i konkrétní problémy. Následovala prohlídka krematoria v Českých Budějovicích. V odpoledních hodinách si ministryně prohlédla i krematorium v městě Blatná.

 Novela zákona o pohřebnictví, která je nyní projednávána v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, vymezuje i správní tresty. Fyzická osoba může za jeden přestupek dostat pokutu až 100.000 Kč, právnická až 500.000 Kč. V některých případech se počítá i s odebráním koncese. Například pokud někdo přechodně uloží tělo zemřelého mimo prostor márnice, půjde o hanobení lidských pozůstatků, které může být kvalifikováno i jako trestný čin výtržnictví. Podobný problém byl například nedávno řešen v městské obřadní síni na hřbitově v Horažďovicích.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace