Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Místní kolo soutěže

  středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

 • Stopem se psem v Asii

  středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

  Beseda.

Zobrazit všechny události
 

MS v cyklokrosu v Táboře pomohla prosadit opozice. Piráti vidí jako větší reklamu města Mighty Sounds

TÁBOR - Velkou debatu vedli táborští zastupitelé na červnovém zasedání nad tím, jestli město finančně podpoří Agenturu Cyklistika v uspořádání mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2024. Předem bylo známé, že v radě města prošlo finanční zapojení města jen těsně o jeden hlas. Celkový rozpočet akce se odhaduje na 35 – 36 milionů korun, město Agentura Cyklistika požádala o uhrazení poplatku, který se váže k podání žádosti, a to ve výši přes 200 tisíc korun, a poté o uhrazení samotné licence, která má stát zhruba 8,3 milionu. Přesná čísla závisí na aktuálním kurzu švýcarského franku, v němž se částky hradí.

 

Jednatel Agentury Cyklistika Petr Balogh zastupitelům řekl, že v době, kdy bude šampionát aktuální, už zřejmě nebude o dalších případných dotacích na tuto akci rozhodovat ministerstvo školství, ale právě vznikající Národní sportovní agentura. Sdělil, že s jejím předpokládaným šéfem Milanem Hniličkou o kandidatuře Tábora jednal a ten je akci nakloněn. "Měli jsme obavu, že v roce 2024 bude Česká republika hostit i hokejový šampionát a na ten půjdou peníze prioritně, ale MS v hokeji by tu mělo být už o rok dřív, protože údajně Rusové nestihnou do tohoto roku postavit největší halu na světě a pořadatelství se vymění," uvedl Balogh. Ani kraj nemůže zatím nic slíbit, protože do zmíněného mistrovství v cyklokrosu proběhnou volby, takže přísliby současných politiků nemusejí nic znamenat. Tím větší cenu má pro cyklisty závazný příslib Tábora.

Na zastupitelstvu se ale ukázalo, že v této věci je radniční koalice v rozporu a bez hlasů opozice by v Táboře hned tak další šampionát nebyl. Místostarosta Václav Klecanda dost překvapil, když prohlásil, že PR města by mohlo být podle Pirátů za vynaložených 8 milionů větší, a že třeba hudební festival Mighty Sounds má taky mezinárodní dopad a přivede do města i větší kupní sílu. František Dědič z ODS zareagoval: "To mi vyrazilo dech. Přenosy z MS v cyklokrosu míří do milionů domácností na světě. To se asi nedá s Mighty Sounds srovnávat. Hudební festival 90 procent jeho účastníků stráví na louce u Čápova dvora a dojdou jen do Kauflandu nebo do Lidlu. Uvědomte si, že my tu soutěžíme o pořádání, ne že nás někdo prosí."

Místostarostka Michaela Petrová (hnutí Jinak!) ale nabídla jiný pohled: "Máme skvělý cyklokrosařský areál na Komoře. Jediný v republice. Všechno tady poskytneme a ještě máme zaplatit? To není o sportu, ale o sportovním byznysu a já to nemůžu podporovat. Nelíbí se mi, že pošleme 8 milionů organizátorům do Švýcarska." Částečně se k ní přidala i Soňa Šicnerová z ANO, která řekla, že má problém s tím, aby město hradilo veškeré náklady kandidatury samo. "Chci, aby se na poplatcích podílela i Agentura Cyklistika," dodala. Martin Mareda z Pirátů vyslovil pochybnosti, jestli celkových téměř 9 milionů odpovídá benefitům, které z toho město má. Hana Randová (Tábor sobě) navrhla: "Tak si zkuste v televizi dohodnout, kolik to bude stát, když Tábor bude tři dny v televizním vysílání a uvidíte tu cenu."

Petr Balogh musel připustit, že v samotném Táboře návštěvnost na minulých šampionátech klesala. V roce 2010 přišlo 28 000 lidí, v roce 2015 26 000 a v roce 2017 jen 11 500 lidí. Vysvětlil to tím, že v roce 2010 měla ČR jako horké želízko v ohni Zdeňka Štybara a to diváky táhlo. V televizi však sledovanost neklesá, poslední šampionát vidělo 51 milionů lidí v 76 zemích. Balogh také zastupitelům řekl, že i když Tábor věnuje diskutovanou částku, na něm pak zůstane úkol sehnat ještě 25 až 30 milionů korun.

Nakonec převážila vůle mistrovství v cyklokrosu v roce 2024 v Táboře mít. Zda Tábor s kandidaturou uspěje, bude jasné na přelomu roku. Zatím město Tábor uhradí poplatek k žádosti, pro což zvedlo ruku 19 zastupitelů, a usnesením také město vyjádřilo vůli později dát přes 8 milionů za licenci. Pro to bylo 18 hlasů. Bez hlasů opozice byl ale šampionát v Táboře nebyl. Chyběly by hlasy Pirátů a hnutí Jinak!, kteří příznivci této akce s podporou města nejsou.

 

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní rejpal 

  Reagovat

   

  Pumpičkáři a Smažkafest, to není v Táboře nic jiného, co by stálo za podporu?
  A proč si to organizátoři nezaplatí ze svého, když je to takové terno?

  Vloženo 4.7.2019 18:04:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  MS asi jo, ale proč vykopli Mighty Sounds, když chtělo z kultury jen 100.000. Tohle fakt zavání nespravedlivostí a svým způsobem cyklistickou lobby na radnici. Pravdou je, že přímý ekonomický efekt pro Táborské podnikatele mají Mighty Sounds daleko vyšší.
  V televizi se lidi dívají na vlastní závody. Tábor jako město je moc nezajímá. 51 milionů lidí co sledují přenos v televizi a na netu je není nic moc a Tábor je jim v celku buřt a o tomto efektu lze jen trapně polemizovat. V TV přenosech, jde spíše o reklamy na různé výrobky a ne o krásy Tábora.

  Vloženo 3.7.2019 20:31:31

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kolik milionů lidí na světě se dívá na MIGHTY Tábor ?

   Vloženo 4.7.2019 12:14:57

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Kolik lidí z těch dívajících se miliónů vía zapamtuje si, že se MS koná v Táboře? Kolik lidí se díky tomu do Tábora podívá? Kolik lidí, kteří se dívají na Ms v cyklokrosu by vědělo, kde se konala minulá mistrovství? Samé otázky, samé otázky...

    Vloženo 4.7.2019 17:31:51

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Budeš se divit troubo ale všichni. Celý cyklistický svět ví, kde je Tábor, všichni vědí, kdo je Kalaš, Štybar, .... a mnoho dalších. A že jsem těch MS projel opravdu hodně.To opravdu není smažka fest.

     Vloženo 4.7.2019 21:06:12

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Když čtu různá obvinění za doping, tak jestli to nemá taky blízko ke smažka festu. Dlask, Betsemaová, Driessche, Szczepaniakové, Meeusen,Sweeck, Wellens

      Vloženo 4.7.2019 21:33:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Já bych také nedal veřejné peníze na soukromou akci spolku. Hezky za své spolkové. A na MS nechodím, protože vstupné je víc než nehorázné a takových je mnoho. Diváci v místě, jenom cizinci, našinec k nenalezení.

  Vloženo 3.7.2019 12:48:29

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Strčte si ty kola do sedinky.Radeji pořádnou podporu fotbalu a hokeje na který se chodí celej rok!!!A ne 8 mega a za 20 min je po závodě i s osmi míčema v luftu.Těch závodů co tu bylo na reklamu bohatě stačilo..

  Vloženo 3.7.2019 11:49:28

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   strč si tam fotbal

   Vloženo 3.7.2019 13:43:06

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace