Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na aktuální téma: Od akce Z k natažené ruce

Od ledna začne platit nové vládní nařízení, které stanoví měsíční odměny neuvolněným zastupitelům, členům rad města, výborů a komisí obcí, kteří nemají tyto funkce jako zaměstnání. Vládní nařízení stanovuje výšky odměn podle velikosti obcí, rozděluje je celkem do jedenácti kategorií. Maximální možné částky, které mohou obce vyplácet, ohromují svou výškou. Vláda měla velkorysé představy. Ovšem málokterá obec si to může dovolit.


Například ve městě velikosti Tábora by mohl neuvolněný člen rady města měsíčně dostávat až 8729 korun. Rada obvykle zasedá dvakrát měsíčně. Neuvolněný zastupitel by mohl pobírat až 2182 korun měsíčně, někdy se zastupitelstvo sejde jednou za měsíc, někdy ani to ne. Tábor ale zůstane zhruba na třetině možné částky. 

Předseda výboru zastupitelstva, který zasedá jednou za měsíc či dva, může pobírat podle vlády až 4365, člen až 3637 korun. V komisích rady města je to pro předsedy až 4365 korun a pro členy se stanoví maximum 3637 korun.

Vláda tak vzkazuje – zadarmo ani kuře nehrabe a pokud některé strany nominují své spřízněnce i do několika komisí, může z toho být zajímavý přivýdělek. Klidně za jednu schůzi měsíčně vyšší, než pobírá zaměstnanec v továrně na výrobní lince nebo v obchodě za celoměsíční práci. A to se v práci pro město neodečítají absence, měsíční odměna běží neustále. Že by liknavé členy komisí a absentéry někdo odvolával, k tomu není žádná politická chuť.

Přidržíme-li se příkladu Tábora, má dva výbory a dvanáct komisí. Při průměrném obsazení osmi lidmi je to 112 členů, kteří by mohli při nastavení maxima dostat z obecního rozpočtu přes 4,7 milionu ročně. Tedy kolem půl procenta městského rozpočtu. A to ještě nejsme u počtů, kolik se ukrojí na chod úřadu a uvolněné funkcionáře. Jsme jen u komisí a výborů, kde kdysi dříve pracovali aktivní občané za dobré slovo, za párek, pak za pár desetikorun... až jsme dospěli do současnosti.

Před pár dny jsem psala rozhovor s člověkem, který byl vyznamenán k 28. říjnu pamětní medailí. Vzpomínal, jak přišel do Milevska na umístěnku. Společnost si tak vzala zpět to, že investovala do studií vysokoškoláka. Musel tam, kde byl pro společnost potřebný. Proč tedy vlastně dnes nemáme lékaře nebo učitele tam, kde je potřebujeme, ale máme české doktory nebo inženýry v Německu a učitele mimo vystudovaný obor? (Školné a půjčky na něj se ale cukáme od západních zemí převzít jako vzor, je to nepopulární a pořád jsou nějaké volby...)

Oceněný pamětník také vzpomínal, jak si spolu se sousedy dva roky stavěli družstevní byty. Protože chtěli bydlet. A když chtěli dát děti do školky, přistavěli v akci Z mateřskou školu. V akci Z se v Milevsku stavěl třeba i zimní stadion. A pamětník podotkl, že akce Z měla něco do sebe, třebaže je dnes vysmívaná a vulgarizovaná... 

Zkuste někomu říct, aby něco dělal zadarmo! Vybavuji si paní, která ne tak dávno u městského domu v Táboře pěstovala záhon s květinami a okrasnými keři. Pracovníci města jí ho při opravě kanalizace zlikvidovali. Když se poptala, kde jsou aspoň rostliny keříků, dostala odpověď, ať radši mlčí, protože neměla pozemek od města na záhon pronajatý.

Lidé, kteří vzpomínají akci Z, jsou občas počastováni ťukáním na hlavu. Dnes se dobrovolnost činí prostřednictvím neziskových spolků, kterých je už tolik a spolknou tolik dotací, že už se začalo mluvit o neziskové organizaci pro kontrolu neziskovek. Čest výjimkám.

Dospěli jsme tedy od dobrovolných akcí Z k permanentně natažené ruce. Hurá? I vláda to považuje svým neustálým zvyšováním tarifů za práci neuvolněných aktivistů v obcích za normu.

Diskuse k článku - 22 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • František 

  Reagovat

   

  Předsedové komisí mohou pracovat za symbolickou odměnu zrovna tak jako její členové, nakonec zápis schůze vyhotovuje úředník Města. Komise mají jen hlas poradní a nejsou za nic odpovědny. Nikde není řečeno, že musí rozhodovat o složení komisí politické strany. Spíše by o měly navrhovat složení komisí organizace a spolky, například ve sportu se to samo nabízí.

  Vloženo 26.11.2017 18:48:16

 • František 

  Reagovat

   

  Práce v komisích nemusí být nutně spojená s nějakou finanční odměnou , stačila by „symbolická odměna“ - kafe a chlebíček. On by se někdo našel, kdo by měl zájem něco udělat zadarmo, zrovna tak jako se najdou občané, kteří udržují zeleň či květinové záhony na veřejném prostranství a nikdy zato nic nedostali.

  Vloženo 24.11.2017 18:36:49

  • odměna 

   Reagovat

    

   to je fakt, ale podstatné je, aby členy byli lidé, kteří k věci dokáží něco říci a nepřijdou jen na tu kávu s chlebíčkem. A nehorázný je nepoměr mezi výší odměn a hlavně systém odměn mezi členem zastupitelem a nezastupitelem.

   Vloženo 24.11.2017 19:39:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je dobré se také podívat na to, za co vlastně odměna náleží.Není to jen "dřepné" za to, že člověk 1-2-3x měsíčně fyzicky někde je a tudíž nemůže vykonávat své zaměstnání, ale jde i o kvanta času, které tito lidé tráví přípravou na jednání - tedy studováním materiálů a sháněním informací k daným věcem. Ke každému projednávanému bodu na zasedání je písemný návrh se zdůvodněním. Ve volném čase, po večerech. Navíc každý má možnost se zapojit, nechat se zvolit a tuto odměnu pobírat

  Vloženo 20.11.2017 08:29:46

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Nedělejte si z toho srandu. Podívejte se například na zápis sportovní komise , které se uskutečnilo na plovárně. Podívejte se, jak se falšovaly záznamy z komise pro rozvoj, kdy se sešli jen jednou ale zápisů bylo pět. Stačí se podívat na pana Procházku, který se zúčastnil komise za 4 roky dvakrát, ale odměny bral do tisíců. Na rovinu a bez korektnosti. Jsou to vyloženě vyhozené peníze pro známé, zastupitele. Na jejich názor rada města stejně nic nedá. Čtěte si pozorně zápisy z komisí a výborů. Určitě se podivíte, jak sešlost těch členů je připravena. Je škoda, že o tom paní Kolářová píše jako nezaujatá. Napíše a nechá ležet, protože se domnívá, že se toho téma uchopí sami voliči. Joj, jak hluboce se mýlí.

   Vloženo 20.11.2017 11:01:35

   • faktum 

    Reagovat

     

    Fakt je,že některé komise jako by nebyly.Nejvíc ostudné výsledky vykazovalo a vykazuje několik komisí kolem rozvoje.Ale řada dalších nepracuje špatně.Třeba komise bytová,životního prostředí,dopravní,v poslední době po odchodu p.Doubka investiční a řada dalších.Je za nimi hodně práce.
    V zápisech samozřejmě nemůže být detailní záznam jednání,ale většinou závěry,na kterých se orgán shodne.
    Rádoby suverénní hodnocení práce a připravenosti členů z rychlíku svědčí spíše o úrovni pisatele.Všude,i v ZMM je nějaký jmenovaný "proslavený" zastupitel.

    Vloženo 20.11.2017 13:25:23

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Hodnocení práce je snadno dohledatelné na městském webu. Je to počteníčko.

     Vloženo 20.11.2017 15:06:08

     • hodnotitel 

      Reagovat

       

      o tom právě autor textu píše.A co vy,vaše výsledky?

      Vloženo 20.11.2017 15:25:55

 • Danuka 

  Reagovat

   

  Sobectví, trh a mamon vítězí. Lidské vztahy jdou do háje.

  Vloženo 19.11.2017 22:32:31

  • Opuka 

   Reagovat

    

   Konečně víme jak jsme na tom.

   Vloženo 20.11.2017 05:10:47

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tohle všechno měla podle polistopadových politiků vyřešit neviditelná ruka trhu. Ta ale evidentně zadarmo nedělá. Ještě tak něco někde ukrást , to by jí šlo.

   Vloženo 20.11.2017 06:14:27

 • Daniel 

  Reagovat

   

  Dnes,kdyby někdo dělal něco pro obec zadarmo,tak za zády by o něm každý říkal,že je trouba.Je to hlavně výchovou ve školách.Z každého dělají bezohledného obchodníka.V minulých staletích si v obcích sami zbudovali kaple,obecní domy,chudobince,hasičské zbrojnice atd.

  Vloženo 19.11.2017 19:55:09

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace