Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na dnu otevřených dveří v táborské škole řemesel a služeb si přišly na své oči i chuťové buňky

Michal Novotný a Kateřina Humeňanská.

Michal Novotný a Kateřina Humeňanská.

TÁBOR – Ve středu 11. ledna se otevřely dveře Střední školy obchodu, služeb a řemesel v Táboře, aby učitelé spolu se studenty představili deváťákům ze základních škol obory, které se zde učí a studují. Žáci přicházeli s rodiči a byli nejen z Táborska, ale mnohdy i z pořádné dálky. Z Prachaticka, Strakonicka, Písecka nebo dokonce z Havlíčkova Brodu.

 

Na tom měl svůj podíl asi hlavně nabízený obor zaměřený na knihovnické a informační služby, protože ten se nevyučuje nikde jinde v Jihočeském kraji a dokonce ani v jeho okolí. Právě v knihovnách přitom probíhá generační obměna a knihovníci jsou v praxi žádaní. Absolventi tohoto oboru ale míří i do infocenter nebo kulturních středisek. Nic naplat, nejlákavější pro oko ale byly prezentace studentů a učňů gastronomických oborů. V improvizované školní kavárně dostávali návštěvníci i něco dobrého, od vyhlášených zákusků zdejších cukrářů, přes palačinky až po výbornou kávu nebo míchané nápoje.

 

Na školních chodbách byly vystaveny tématicky zaměřené tabule, které připravili studenti oboru hotelnictví. Zvěřinové hody, podzimní hostina, valentýnská tabule i další náměty, také ukázky studené kuchyně a sladkých dezertů. Jak prozradila učitelka odborných předmětů Marta Němečková, studenti maturitního oboru hotelnictví i učebních oborů kuchař – číšník chodí na praxi do předních táborských hotelů a restaurací jako je Nautilus, Hotel Dvořák nebo Beseda na Žižkově náměstí a jezdí také na zahraniční stáže, například do Chorvatska nebo do Itálie. Zúčastňují se s úspěchem i gastronomických soutěží.

 

V další třídě pedagožka Olga Benešová seznamovala zájemce s oborem Ekonomika podnikání. Studenti se učí psát obchodní dopisy, fakturují, učí se vyřizovat reklamace, evidovat zásoby, spočítat mzdy. Maturují tak, že ve fiktivní firmě provedou celý měsíční koloběh činností.

 

Kluky zase určitě zaujala technika, kterou jim ukazoval učitel Petr Semrád. Škola zakoupila z evropského projektu pro učně oborů mechanik opravář motorových vozidel a autoelektrikář funkční modely elektrického zařízení, kterým je vybavena Škoda Fabia. Učitel přes počítač nasimuluje závadu a žáci ji mají za úkol odhalit a samozřejmě pak navrhnout řešení. Novinkou mezi učebními obory bude od září řezník – uzenář, který je masokombinát firmy Kostelecké uzeniny v Plané nad Lužnicí připraven podporovat stipendii a hrazeným ubytováním pro učně už od prvního ročníku.

 

Z maturitních oborů škola nabízí ještě veřejnosprávní činnost a z učebních třeba instalatéry, o tento obor v poslední době zájem stoupá, protože v praxi instalatéři chybí a mohou jednou sami podnikat. Po absolvování učebního oboru ostatně mohou mladí lidé absolvovat dvouletou nástavbu v oborech podnikání nebo gastronomie, řemeslný fortel už mají a dodělají si ještě maturitu.

 

O co byl mezi středečními návštěvníky školy velký zájem, to byly zkušební testy přijímacích zkoušek z češtiny a matematiky, které se letos už budou v celé republice na maturitní obory skládat jednotně a povinně.

 

Nabízíme fotoreportáž ze dne otevřených dveří na táborské střední škole a ve středečním Táborsku představíme i některé ze současných šikovných studentů.

 

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Vera Hajkova 

  Reagovat

   

  Da se rict ze ano ale ne v masokombinatu ale v drubezarnach

  Vloženo 13.1.2017 08:54:03

 • Hanka 

  Reagovat

   

  To je hezké pracujete pořád v oboru?

  Vloženo 12.1.2017 21:06:17

 • Vera Hajkova 

  Reagovat

   

  Dobry den,sem vyucena v oboru reznik-uzenar prave v Tabore byla sem nadmiru spokojena a hodne me mrzelo ze ho uzavreli ale ted kdyz ho znovu otevreli tak sem moc rada a tesi me ze nas bude vic vyucenych v tomto oboru

  Vloženo 12.1.2017 20:54:34

  • Petr 

   Reagovat

    

   Vás bych tak chtěl míz doma!!!!! FUJ tajbl.

   Vloženo 16.1.2017 11:15:15

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace