Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na mistrovství Evropy bodovali i čeští závodníci

 Autor: Pavel Viščoř

    Autor: Pavel Viščoř

JIŽNÍ ČECHY – Na mistrovství Evropy lodní třídy RS Feva bodovaly i české posádky. Závod je zařazen do série Evropského poháru a další závod tohoto podniku se uskuteční v rámci MČR na Lipně v termínu 20. - 22. června, kam dorazí i světová špička, aby poměřila síly s našimi závodníky.

 

 Do italského Gargnana, které leží na břehu Gardského jezera, všech deset českých posádek dorazilo už ve středu 27. května večer, aby připravily lodě na dvoudenní předzávodní trénink.

  „ V sobotu vypukla velká sláva a 80 lodí z jedenácti států se vydalo na startovní  čáru. Závodníci však museli přečkat dvouhodinové čekání na rozjížďku kvůli častým změnám větru. Kolem půl čtvrté byla odstartována první rozjížďka. Měl jsem jako člen mezinárodní JURY informace z „první ruky“. Když jsem se dozvěděl, že z osmi lodí diskvalifikovaných za předčasný start jsou tři z naší výpravy, chytal jsem se za hlavu. V této rozjížďce se však posádce Čermák-Košťál vydařil start a dobrou volbou levého křídla se probojovali až na konečné 8. místo. Druhá rozjížďka byla přerušena pro nedostatek větru,“ sdělil Václav Brabec, předseda VV ALT RS.

  V neděli se startovalo již v půl deváté a podařilo se uskutečnit jednu rozjížďku ve slábnoucím severním větru. V této rozjížďce se českým závodníkům moc nedařilo. Následovala přestávka a čekání na otočení větru. To přišlo okolo druhé hodiny a flotila vyrazila na vodu. Slunečné odpoledne posádkám opravdu „sedlo“. Odjely se tři rozjížďky s větrem o síle 6 až 10 uzlů, kde rozhodovala volba křídla a zároveň kvalita manévrů. Posádka Čermák-Košťál konstantními dojezdy a závěrečnou „pětkou“ se posunula na krásné 7. místo v celkovém pořadí. Překvapením dne byla však posádka Brož-Hlaváček, která úvodním čtvrtým místem a dalšími dojezdy v „top 20“ se posunula na 13. místo.Nedělní večer zakončili závodníci společenským večerem.

Pondělní závodění opět startovalo již o půl deváté. Celkově šestá rozjížďka byla podle Václava Brabce tou nejkrásnější z celého mistrovství. Závodníci si užili stabilní severní vítr o síle 15 uzlů. Tento den bezpochyby patřil sourozenecké posádce Dobrý-Dobrá. Dojezdy 9 a 4 si zajistili místo v elitní dvacítce. Poslední rozjížďku dokonce tato posádka vedla. Bohužel se díky nestandardnímu postupu závodní komise propadla na i tak pěkné čtvrté místo. Posádka Čermák-Košťál se v poslední rozjížďce nenápadně probojovala na krásné třetí místo a uzavřela tak letošní mistrovství Evropy.

Smolařem závodu byla rozhodně dívčí posádka Maršálková-Svorová. Dívky byly snad v každé rozjížďce na opačné straně, než kde měly být.Nutno poznamenat, že Gargnano není klasickou lokalitou pro okruhové plachetnice. Termický vítr se zde nedostaví v takové síle a kolikrát bývá ovlivněn jinými typy větru.

České posádky se ale rozhodně v takto silně obsazeném poli, kde rozhodovaly drobnosti, neztratily.

 V celkovém pořadí z osmdesáti lodí na sedmém místě skončila posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál, na 15. Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček, na 18. Jakub Dobrý a Tereza Dobrá.

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace